کاشت-نگین-چشمانگار یک چیزی گم کرده‌اند. یک چیزی که حالا با رنگ کردن قرنیه چشم‌هایشان آن را پیدا می‌کنند. معلوم نیست دوباره چیزی را گم می‌کنند یا نه اما خدا کند که آن نور چشم‌هایشان نباشد. معلوم نیست چمان شده که می‌خواهیم به نقاشی خدا هم دست ببریم. آیا کسی جرأت دارد به نقاشی‌های استاد فرشچیان چیزی اضافه و یا کم کند. رنگی را ترجیح دهد که اضافه کند و یا کم؟ اگر پاسخ منفی است آیا معلوم است که چگونه به خود اجازه می‌دهیم به آثار خالق استاد فرشچیان دست ببریم.

زیبایی و برتری‌جویی میان برخی از ما آن قدر مهم شده که حاضریم با جراحی‌های گوناگون سلامتی اعضای بدن خود را از دست بدهیم و حتی برای تأمین هزینه‌های آن وسایل خانه‌مان را بفروشیم. این را عدد و رقم‌هایی می‌گویند که حکایت از پرداخت هزینه‌های کلان توسط ایرانی‌ها برای انجام اعمال جراحی غیرضروری دارد.

داستان اما به همین جا ختم نمی‌شود! در حقیقت جراحی برای زیبایی نه تنها از حیطه درمان خارج شده بلکه به جراحی برای از دست دادن عضوی از بدن تبدیل شده و چهره متفاوتی را به خود گرفته است. به طوری که برخی افراد تنها راه برای داشتن برچسب «ترین‌ها» ‌حاضرند تن به هر نوع جراحی‌ عجیب و غریبی بدهند…!

در یک مصاحبه اعلام شده بود به تازگی این امکان وجود دارد که رنگ چشم به طور دائم تغییر کند و یا برای زیبایی بیش‌تر، اجسامی را داخل چشم بگذارند، من اما هنوز به نقاشی خالق استاد فرشچیان فکر می‌کنم.

علاقه مندان به چشم‌های جواهری
“یکی از جدید‌ترین موارد استفاده از جواهرات، کار گذاشتن جواهر در سطح چشم است. کارگذاری جواهر در چشم یکی از انواع جراحی زیبایی است که نخستین بار در کشور هلند انجام شد و در حال حاضر در کشور‌های مختلف جهان همه روزه به علاقمندان استفاده از این تکنیک افزوده می‌شود.” این جملات مربوط به تبلیغاتی است که در سایت یک بیمارستان خصوصی در تهران گذاشته شده و به نوعی با معرفی این جراحی، فراخوانی برای هر چه زیبا‌تر شدن را با وجود عوارض بسیار خطرناک آن ارائه کرده است.

برای با خبر شدن از چند و چون این نوع جراحی به عنوان یک متقاضی راهی بیمارستان می‌شویم. کلینیک‌های چشم پزشکی در آخر سالن قرار دارند. چند منشی روبه‌روی اتاق‌های کلینیک، مسئول پاسخگویی به مراجعان به ردیف کنار هم نشسته‌اند. یکی از آن‌ها به میز و صندلی تک افتاده در گوشه سمت راست سالن اشاره می‌کند و ‌می‌گوید: برای گرفتن مشاوره برای نگین چشم باید به آن همکار که گوشه نشسته است، مراجعه کنید. منشی جوان که حسابی سرش خلوت است با حفظ سمت مشاوره، ترغیب یا منصرف کردن افراد متقاضی را برعهده دارد. پس از گپ و گفت چند دقیقه‌ای با او متوجه می‌شویم ۴ نفر تا به اکنون داخل چشم خود نگین و ۷ نفر هم برای تغییر رنگ چشم، عنبیه مصنوعی گذاشته‌اند‌.

این منشی جوان درباره نگین‌ها این طور می‌گوید: نگین‌ها حالت قوسی و مشابه انحنای کره چشم دارند و در قسمت سفیدی چشم قرار می‌گیرند. زیبایی این نگین‌ها در این است که وقتی فرد به سمت دیگری نگاه می‌کند، نگین داخل چشم مشخص شود. این نگین‌ها در سه مدل قلب، ستاره و کلید سل (یکی از علامت‌های موسیقی) کاشته می‌شود. قیمت آن‌ها رقمی حدود هزار و ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار معادل ۴ و نیم تا ۵ میلیون تومان است. بیمار این مقدار مبلغ را به صورت دلار پرداخت می‌کند و نگین توسط بیمارستان خریداری می‌شود.

او تأکید می‌کند: هیچ‌کدام از این نگین‌ها درخشندگی ندارند و بسیار معمولی هستند و هزینه تمام شده این جراحی حدوداً ۷ میلیون تومان می‌شود.

رنگ چشم‌هایی که دل صاحبانش را زده‌اند…!
این فقط نیمی از ماجرای جراحی‌های عجیب و غریبی است که بر روی چشم انجام می‌شود. ظاهراً رنگ چشم برخی افراد دلشان را زده و می‌خواهند آن را برای همیشه و به طور دائم عوض کنند، حتی اگر کور شوند! از ۷ نفری که این جراحی را انجام داده‌اند، یک نفر آقا و بقیه خانم بوده‌اند.

به گفته منشی کلینیک، این عنبیه از جنس پروتز و یا سیلیکون است که بیمارستان آن را برای بیمار تهیه می‌کند و آخرین قیمت آن ۵۵۰۰ دلار (معادل ۱۷ میلیون) است و اکنون ‌قیمت نهایی آن بستگی به قیمت دلار دارد. این عنبیه‌ها به سه رنگ آبی، سبز و طوسی است و حداقل هزنیه جراحی آن حدوداً ۱۸ تا ۱۹ میلیون خواهد شد.

می‌دانند ممکن است کور شوند اما رضایتنامه را امضا می‌کنند!
منشی جوان از رضایتنامه قبل از جراحی می‌گوید و دوباره تأکید می‌کند: ما عوارض این عمل را در رضایتنامه‌ای که قبل از عمل به بیمار می‌دهیم، قید کرده‌ایم‌ اما باز هم می‌بینیم متقاضیان این نوع جراحی‌ها با وجود این‌که می‌دانند شاید روزی گرفتار عفونت‌های این اشیای خارجی و یا حتی کور‌ شوند اما راضی هستند هر طور شده این عمل را انجام دهند و پای رضایتنامه را امضا می‌کنند.

گرفتن وام و فروش وسایل خانه برای چشمان رنگی
او ادامه می‌دهد: «در بسیاری موارد برای پرس‌و‌جو درباره این نگین‌ها مراجعه می‌کنند اما به خاطر هزینه آن منصرف می‌شوند‌ اما برخی اصرار دارند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا جراحی کنند. به طوری که ۷۰ درصد متقاضیانی که برای این جراحی اقدام کرده‌اند از نظر مالی وضع چندان خوبی نداشتند. حتی موردی داشتیم که فرش و وسایل منزل خود را فروخته بود تا بتواند هزینه جراحی را تأمین کند و دیگری وام گرفته بود تا این جراحی را انجام دهد.»

وقتی ظاهر بیماران را بعد از این نوع جراحی از منشی جویا شدیم، می‌گفت: چشم‌های این افراد کاملاً مصنوعی و مثل چشم‌های عروسک است و اتفاقاً همه هم می‌فهمند که حالت چشم‌ها غیر‌عادی است. او به رنگ آبی شلوارش اشاره می‌کند که «چشم‌ها مثل این رنگ یکدست آبی یا سبز می‌شود. یعنی این شیارهای طبیعی که در عنبیه‌های هر فرد وجود دارد در عنبیه‌های مصنوعی نمی‌بینیم.

 

 

 

منبع:تسنیم- طیبه مقدم‌جو