در حالیکه مسئولان دولتی می‌گویند که بحران ناشی از بارش بی‌سابقه برف در استان‌های شمالی ایران را کنترل کرده‌اند، یک مقام مسئول در وزارت بهداشت نسبت به افزایش بروز سرماخوردگی و عفونت‌های ویروسی تنفسی در استان‌های برف‌زده هشدار داد.
محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، پنجشنبه ۱۷ بهمن، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت که «علاوه بر سرمازدگی، خطر افزایش عفونت‌های ویروسی تنفسی در استان‌های درگیر برف شدید به دلیل قطع گاز و تشدید سرما وجود دارد.»
او بیشترین مشکل بهداشتی در این استان‌ها را «امکان عفونت‌های حاد تنفسی» عنوان کرد.
این در حالی است که حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در جلسه ستاد بحران که پنجشنبه ۱۷ بهمن در گیلان برگزار شد، از «شادابی، نشاط، تفکر و تدبیری که در این بحران صورت گرفت»، ابراز خوشحالی و از مردم هم به خاطر «صبر و بردباری وهمکاری» تشکر کرد.

 به گزارش ایسنا، حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در جلسه ستاد بحران که پنجشنبه ۱۷ بهمن در گیلان برگزار شد، از «شادابی، نشاط، تفکر و تدبیری که در این بحران صورت گرفت»، ابراز خوشحالی و از مردم هم به خاطر «صبر و بردباری وهمکاری» تشکر کرد.
آقای چیت‌چیان با اشاره به مشکلات ناشی از بارش سنگین برف در استان‌های شمالی گفت که «به رغم مشابه بودن شرایط در استان‌های گیلان و مازندران، در گیلان به خاطر مدیریت خوب صورت گرفته مردم کمتر شاهد رنج بودند.»
او همچنین افزود که «مشکلات و خواسته‌های مردم و مدیران گیلان» را به اطلاع رئیس جمهور ایران می‌رساند تا در نشست هیئت دولت برای رسیدگی مطرح شود.
اما خبرگزاری مهر از همین جلسه گزارش داده که وزیر نیرو از وصل مجدد برق در «تمام روستاهای برفگیر» مازندران و گیلان و «بازگشت ارائه خدمات به مردم به حالت اولیه» خبر داده است.
حمید چیت‌چیان گفت که در حال حاضر «تنها هشت روستای غرب مازندران دچار قطعی آب هستندو از «اعلام آماده باش» به تمام شرکت‌های آب‌وبرق کشور برای مقابله با «بحران‌های احتمالی پیش‌رو و تامین سایر نیازهای مقطعی و موردی مردم» خبر داد.
وزیر نیرو یکی از این بحران‌های احتمالی را «یخ زدگی کنتورها و لوله‌های آب» عنوان کرد و گفت که شرکت‌های آب و فاضلاب آماده هستند تا به محض تماس مشترکان، مشکلات احتمالی را برطرف کنند.
او با «عذرخواهی» از مردم مناطق شمال کشور به دلیل «ایجاد وقفه‌ای چند روزه در ارائه خدمات آب و برق»، گفت که به عنوان «نماینده رئیس جمهور در منطقه»، از تمام نهادهای ذیربط خواسته تا در ۴۸ ساعت آینده ارزیابی‌های خود را در زمینه میزان خسارت وارد شده ارائه دهند.
آقای چیت‌چیان افزود که «باید با برآورد دقیق خسارت‌های وارد شده و جبران آن، دغدغه‌های مردم را به طور کامل رفع کرد.»
عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی نیز شامگاه چهارشنبه بدون اشاره به میزان خسارت وارده بر اثر بارش برف در استان‌های شمالی، از «بررسی تامین خسارت برف سنگین گیلان در جلسه هفته آینده هیات دولت» خبر داد.
آقای آخوندی هم از اینکه با وجود بارش سنگین برف «با برنامه‌ریزی‌های مقامات استانی، همکاری مردم و تمامی دستگاه‌های اجرایی، وضعیت بحرانی کنترل و از بروز سوانح ناگوار برای مردم در استان‌های شمالی پیشگیری شد»، ابراز خوشحالی کرد.
سخنان مقام‌های دولتی در دفاع از عملکرد خود در بحران برف در حالی بیان شد که کمال علیپور، رئیس هیئت پارلمانی اعزامی به غرب استان مازندران از عملکرد استانداری مازندران و فرمانداری‌ها در مدیریت بحران به شدت انتقاد کرد.
او به خبرگزاری فارس گفت که خسارات ناشی از برف تنها در غرب مازندران «بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان» است و با انتقاد از مدیریت بحران در مازندران، افزود که «برف و باران در دنیا موجب بحران نمی‌شود».
نماینده قائمشهر تاکید کرد که «مدیریت استان مازندران در برنامه‌ریزی حوادثی و پیشگیری ضعیف عمل کرده است. مدیریت شهری در غرب استان مازندران در مقابله با برف و سیل و حوادث پیش‌بینی نشده پیشگیرانه نبوده است.»
عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به پیش‌بینی بارش سنگین برف توسط هواشناسی از ۷۲ ساعت قبل، گفت که «تدبیر و مدیریت شهری در چالوس و نوشهر و به ویژه در تنکابن ضعیف بود و کسی تذکر لازم را نداد.»
ارتفاع برف سنگینی که در هفته جاری در مناطق وسیعی از استان‌های شمالی کشور به خصوص مازندران و گیلان بارید، در نقاط زیادی به حدود دو متر رسید.
این برف سنگین باعث قطع آب، برق و گاز روستاها و شهرها، مسدود شدن راه‌ها و جاده‌ها، فرو ریختن سقف ساختمان‌ها و گیر کردن مردم شد.
یکی از مسئولان وزارت بهداشت نیز نسبت به «افزایش بروز موارد سرماخوردگی و عفونت‌های ویروسی تنفسی در استان‌های برف‌زده» هشدار داده است.
محمود نبوی در گفت‌وگو با ایسنا، از ساکنان استان‌های برف‌زده خواست «تا حد امکان از سفرها و رفت‌وآمدهای غیرضرور خودداری کنند.»