استعداد در علم حقوق

استخاره استعداد در علم حقوق

علی :

از کودکی عشق ذاتی عجیبی به عـلـم داشتم. به فلسفه و دانش های عرفانی علاقه غریبی داشته و دارم. به علم حقوق و فـلـسـفـه حقوق سراسر عشق می ورزم. عاشق فلسفه علم هستم. عاشق علم هستم. اما همواره در طی این مسیر ناکام بوده ام و یک علت عمده آن را نبود بستر مناسب تحصیل علوم انسانی در برابر علوم فنی و مهندسی در ایران می بینم. چراکه سال های زیادی از عمر خود را به صلاحدید پدر و مادرم ریاضی-فیزیک و سپس عمران خواندم اما دیدم این مسیر، آن مسیری نیست که مرا به مقصد رسانده و عطش علمی من را رفع کند. به همین دلیل به همه چیز پشت کردم و اکـنـون که ۲۴ سال دارم و در شرف اتمام خدمت سربازی خود می باشم قصد دارم دوباره از نو به تحصیل بپردازم و به عشق ســــابق خود بازگردم و “حقوق و فلسفه حقوق” بخوانم.

حقوق را نه تنها به این خاطر که بازار کار خوبی دارد بلکه به این امید که -اگر خدا عنایت بفرماید- روزی صاحب کرسی استادی گردم و نظریه پرداز شوم، می خواهم تحصیل کنم. دوست دارم که -اگر خدا بخواهد- آثاری از من بماند که چراغ راه آیندگان باشد چراکه احساس می کنم حرف های مرا امروزیان نیک در نمی یابند همانگونه که در شروع نوجوانی برای معلم هایم از فلسفه نسبیت و فلسفه فیزیک می گفتم ولـــــــــی درک نمی کردند. اما حال که سال ها می گذرد می بینم بهترین دانشگاه های ایران به تدریس این علم می پردازند و اهمیت آن را به تازگی دریافته اند. این ها کلیاتی بود که لازم دیدم بگویم و اکنون سؤال من این است که آیا حقیقتاً راه را به درستی قصد دارم طی کنم؟! این قصد تحصیل من و امید به استادی دانشگاه و تألیف کتاب و نظریه پردازی و… کار درستی هست و یا فقط صرف خیالست؟! من این واهمه را به جدّ دارم که نکند حرف هایم و آثارم فساد آورد! و نکند عاقبت به خیر نشوم! چرا که متأسفانه این استعداد را در خود می بینم و این ترس را دارم.

بارها دیده و دریافته ام که در جوانی و بعد از سی سالگی از دنیا وداع خواهم کرد و اکنون در این اندیشه ام که آیا صلاح است که زندگی را بر عشق خود قمار کنم یا در این مدت کم بروم و سخت کار کنم و جبران زحمات مادر و پدر نموده و برای همسر آینده و فرزندی که در زمان مرگم نزدیک به سه سال دارد اندوخته ای جمع کنم. نمی دانم آیا تحصیل علم به آن نحو نزد خداوند متعال مأجور خواهد بود و آیا اصلاً توفیق می یابم…؟!

حال به وسیله شما از قرآن حکیم کریم مسئلت راهنمایی دارم و امیدوارم به لطف خدا که راهگشا افتد…

 

استخاره :

اولا، خواب هایی که شما درباره پایان عمرتان دیده اید، به معنایی نیست که شما گرفته اید و فکر می کنید که به آخر خط نزدیک شده اید، بلکه معنای اصلی شان داشتن فرصت محدود است. افراد زیادی هستند که خواب هایی مشابه خواب شما می بینیند، این دست افراد خطاب قرار می گیرند تا از زیر مبل به روی آن و از زیر میز به پشت آن بیایند، معاشرت کنند، زندگی کنند و از فرصت هایی که خدا به آن ها داده برای خدمت رسانی بهره ببرند. گل به باغ آمد از این راه و از آن خواهد شد.

چه بسا شما بیش از ۸ یا ۹ دهه زندگی کنید پس این خیالات باطل و ناآزموده را از سرتان خارج کنید. مگر در قرآن نخوانده اید که مسلمان از محکمات و اموری که اشراف علمی به آن ها دارد پیروی می کند نه از ظن و گمان؟

بنابراین، همان طور که گفتم ابتدا زندگی طبیعی تان را سامان دهید و از این درد روحی ناگوار رهایی یابید و بعد درباره آینده تان تصمیم بگیرید.

اما، استخاره درباره استعداد شما در زمینه علم حقوق دو آیه زیر را به دست داد:

همانا آنان که ایمان آوردند و آنان که جهود شدند و… (سوره بقره، آیه ۶۲)

این آیه اشاره به اهتمام در مسیر دارد.

درباره هیچ مومنی مراعات خویشاوندی و پیمانی را نمی کنند… (سوره توبه، آیه ۱۰)

این آیه بر لزوم پیابندی به اصول و بایسته ها دلالت دارد.

همان طور که می بینید، شرط سزاواری شما برای تغییر رشته و ادامه تحصیل در حوزه علم حقوق این است که بتوانید بسیار با جدیت و بدون مسامحه تلاش کنید و در برابر سختی راه کم نیاورید. در واقع، اگر این ظرفیت را در خود می بینید که با دل و جان و اشتیاق وافر زندگی تان را وقف این حوزه کنید، بسم الله؛ وگرنه قدر زندگی طبیعی تان را بدانید و به عنوان یک بنده خوب خدا به حیاتتان ادامه دهید، هیچ کس از این بابت بر شما خرده نخواهد گرفت.

به این نکته هم توجه داشته باشید که استخاره اول سوره بقره است که بقره فلسفه علم حقوق یعنی استناد به مدارک معتبر است و توبه اشاره به عهد و پیمان و بازگشت از خطا دارد که مبنای فلسفی علم حقوق است.

به هر حال، در استخاره مفهومی این شما هستید که باید تشخیص دهید آیا ویژگی نامبرده را دارید یا خیر. به خودتان رجوع کنید و اگر حقیقتا فرهادی آماده شکستن بیستون هستید، به این مسیر سخت و طولانی قدم بگذارید.