خزهیک طراح سوییسی با همکاری دانشمندان دانشگاه کمبریج در انگلیس با استفاده از یکی از پرکارترین گیاهان این کشور یعنی گیاه خزه توانستند یک رادیو را روشن کنند.به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ایندیپندینت، این دستگاه ماس اف ام (Moss FM) نام دارد و می تواند با وارد کردن ضربه به الکترون های مازاد که خزه به هنگام فتوسنتز تولید می کند، این گیاه را به پانل های بیولوژیکی خورشیدی تبدیل کند.
انرژی حاصل از این فرایند می تواند یک رادیو را فقط برای چند دقیقه روشن کند. اما فابین فلدر طراح سوییسی امیدوار است که این فقط آغازی برای تحقیقات بیشتر در این زمینه باشد.
وی افزود: پیش از این نیز صفحه نمایش LCD بسیار کم مصرف توسط گیاهان روشن شده بود. اما من می خواستم وسیله بزرگتری را با خزه روشن کنم.
به گفته محققان برای روشن کردن رادیو به ۱۰ متر مربع خزه نیاز است.
خزه گیاهی است که از سطحی که روی آن رشد می کند محافظت می کند. همچنین این گیاه پیش از این به عنوان عایق و صدا خفه کن مورد استفاده قرار می گرفت.
به گفته محققان می توان از این نوع تبدیل انرژی در زمین های کشاورزی به عنوان ژنراتور استفاده کرد. همچنین این فناوری می تواند در کشورهایی که مصرف برق در آنها چندان بالا نیست مورد استفاده قرار گیرد.