استقلال-پرسپولیسوزیر ورزش و جوانان به همراه هیات همراه در نشستی با وزیر اقتصاد و امور دارایی آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را بررسی کردند. رئیس سازمان خصوصی سازی در این باره گفت: تا قبل از پایان لیگ برتر استقلال و پرسپولیس را به مالکان جدید واگذار می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، این جلسه با حضور محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، ، امیر رضا خادم معاون حقوقی مجلس و امور استان های وزارت ورزش و جوانان، عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان، طاهری رئیس صندول اعتباری حمایت از قهرمانان، پورحسینی رئیس سازمان خصوصی سازی و صالح آبادی رئیس سازمان بورس، محمد متین رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت اقتصاد و امور دارایی و مازیار ناظمی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ورزش و جوانان در محل وزارت اقتصاد و امور دارایی  برگزار شد.

در این نشست گودرزی با بیان این مطلب که این دو باشگاه سرمایه مردم هستند، گفت: باید با برنامه ای مشخص و و مطمئن کار واگذاری آنها صورت گیرد.

وزیر ورزش و جوانان افزود: باید با همه دستگاه های متولی خصوصی سازی هماهنگ شویم و از امروز کار واگذاری این باشگاه‌ها را به صورت جدی‌تر دنبال کنیم.

خادم معاون وزیر ورزش و جوانان و نماینده تام الاختیار این وزارتخانه در خصوصی سازی باشگاه های استقلال و پرسپولیس در این جلسه گفت: تاکید گودرزی به عنوان مقام عالی ورزش کشور اعمال قانون است. ما دوست داریم این کار را به وزارت امور اقتصادی و دارایی واگذار کنیم.

خادم پیشنهاد داد تا قبل از پایان سال ۹۲ پرسپولیس و استقلال از طریق مزایده یا هر روش دیگری که صلاح است قیمت گذاری شوند. خادم گفت: این دو باشگاه ویترین عملکرد نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه ورزش هستند و نباید ضعیف شوند.

خادم اضافه کرد : مطلب مهم در این زمان هم طلب کادر فنی و بازیکنان است که هم برای این فصل و هم برای فصل آینده باید برای آن کاری کرد تا مشکلی در روند حرکتی این دوباشگاه در لیگ برتر بوجود نیاید و اسباب نگرانی هوادران را فراهم نکند

پورحسینی رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان این که از انجام این کار نگرانی نداریم، گفت: فوتبال کشور در استقلال و پرسپولیس خلاصه نمی شود و اگر به بخش خصوصی واگذار شوند هیچ اتفاقی نمی افتد.

پورحسینی با گفتن این مطلب که بر اساس قوانین این دو باشگاه نمی توانند وارد بورس شوند اما واگذاری آنها به بخش خصوصی مشکلی ندارد، افزود: این کار در اولین جلسه هیأت واگذاری که احتمالا هفته آینده خواهد بود در دستور کار است و سازو کار آن را معلوم می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: قیمت گذاری برند این دو باشگاه به گونه ای صورت می گیرد که بیشتر از بدهی های آن ها باشد و در این زمینه صورت های مالی از دو باشگاه اخذ شده است و افرادی هستند که چند برابر بدهی های این دو باشگاه سرمایه دارند.

رئیس سازمان خصوصی سازی ابراز امیدواری کرد استقلال و پرسپولیس ۶۰ تا ۱۰۰ درصد بالای قیمت پایه به فروش برسد.

پورحسینی با بیان این مطلب که همه کارها برای واگذاری این دو باشگاه باید قبل از ۲۱ فروردین ۹۳ انجام شود گفت: روز مزایده قبل از پایان سال ۹۲ خواهد بود و تا قبل از پایان لیگ برتر استقلال و پرسپولیس را به مالکان جدید واگذار می‌کنیم.

وی ادامه داد: اگر تعهد از خریداران بگیریم تا حدودی نگرانی ها برطرف می شود. یکی این که در فاصله زمانی ۵ سال باید شرکت را وارد بورس کند. می توان تعهدات دیگری هم در نظر گرفت.

در ادامه این جلسه وزیر امور اقتصادی و دارایی با گفتن این جمله که باید در این زمینه با احتیاط و با برنامه عمل کرد، اظهار داشت: باید بررسی شود که آیا این دو باشگاه از جنس فعالیت های اقتصادی و قابل واگذاری از نظر اصل ۴۴ قانون اساسی هستند؟ و یا اگر پس از واگذاری نتایج خوبی گرفته نشود تبعات آن چیست؟

طیب نیا با بیان این که هیچ واگذاری تا این اندازه حساسیت مردم را در پی نداشته و ندارد گفت: باید دید خریدار کیست و هدفش از این خرید چیست؟ بنا براین باید اهلیت خریدار دقیقا مورد بررسی قرار گیرد تا پیامد های آن متوجه دولت نشود.

وزیر امور اقتصادی و داری در ادامه نحوه اعمال نظارت و کنترل بعد از واگذاری را مهم دانست و افزود: در این خصوص باید از تمام ظرفیت های نظارتی کشور استفاده شود.

وزیر ورزش و جوانان هم  در این جلسه گفت: در هرصورت حتی پس از واگذاری این دو باشگاه بازهم ما از جایگاه نقش حاکمیتی حامی آنها خواهیم بود و نظارت ما ادامه دارد.

عبدالحمید احمدی هم در این جلسه یادآور شد: در زمینه خصوصی سازی این دو باشگاه حساسیت ها هم از سوی مردم هم ورزشکاران و هم مسئولین بالاست و نباید در این مورد ساده انگاری شود.

در این جلسه قرار شد پورحسینی رئیس سارمان خصوصی آخرین تصمیمات جلسات هماهنگی و رایزنی را به اطلاع رسانه ها برساند.