JAPAN PETROLEUMگزارش های وزارت اقتصاد، ‌بازرگانی و صنعت ژاپن نشان می دهد واردات این کشور از نفت خام ایران در ماه فوریه گذشته در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته میلادی،‌ ۲۱.۷ درصد افزایش یافته و به رقم ۱.۱۶ میلیون کیلولیتر معادل ۲۶۰ هزار و ۸۲۷ بشکه در روز رسید.
به گزارش عصر ایران به نقل از رویترز،‌توافق موقت هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ در آذر ماه گذشته تحریم ها علیه بخش نفت ایران را کاهش داد. براساس این توافق، آمریکا فشارها برای کاهش خرید نفت ایران را متوقف می کند و در نتیجه روند کاهشی صادرات نفت ایران متوقف می شود.
چین، هند، کره جنوبی،‌ ژاپن و ترکیه خریداران نفت ایران هستند.
میزان صادارت نفت ایران قبل از تحریم های دو سال اخیر حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز بود اما این رقم پس از تحریم های شدید آمریکا و توقف خرید نفت اتحادیه اروپا، به زیر یک میلیون بشکه در روز رسید.
رویترز در گزارش دیگری از سنگاپور هم نوشت: میزان خرید ۴ واردکننده بزرگ نفت ایران در ماه فوریه گذشته در مقایسه با مدت مشابه، در مجموع ۱۷.۲ درصد افزایش یافته است.
رویترز اضافه می کند:‌ آمارها نشان می دهد ایران بیش از ارقام توافق ژنو،‌ در حال صادرات نفت است.
براساس توافق ژنو،‌ با توقف فشارهای آمریکا،‌صادرات نفت ایران در حدود یک میلیون بشکه در روز باقی می ماند. با این خرید نفت چهار مشتری بزرگ نفت ایران یعنی چین،‌ هند،‌ ژاپن و کره جنوبی به علاوه ترکیه نشان دهنده صادرات بیش از یک میلیون بشکه ای نفت تهران است.
ویکتور شوم معاون شرکت “ای اچ اس انسایت” متخصص در ارائه مشاوره های انرژی می گوید: احتمالا دلیل این روند قیمت های بسیار مناسب ایران بوده است. ایرانی ها در پیشنهاد قیمت های رقابتی معروف هستند.
افزایش صادرات نفت ایران باعث جلوگیری از افزایش قیمت نفت دربازارهای جهانی ناشی از کاهش تولید لیبی و نزاع روسیه و غرب بر سر اوکراین نیز می شود.
روسیه بزرگترین تولید کننده نفت جهان است.
منابع آگاه در بخش نفت می گویند رشد صادرات نفت ایران با بهبود افکار عمومی جهان درباره کاهش تحریم های ایران همراه شده است.
گزارش های دولتی روسیه و حرکت نفتکش ها نشان می دهد چهار خریدار آسیایی نفت ایران در ماه فوریه گذشته روزانه ۱.۳۷ میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده اند . این رقم در فوریه سال گذشته ۱.۱۷ بود.
این گزارش ها اضافه می کنند: واردات چین از نفت ایران هم در فوریه گذشته نسبت به فوریه سال گذشته با افزایش ۶ درصدی به ۵۵۲ هزار و ۶۱۳ بشکه در روز رسیده است.