حسگرمحققان شرکتی در چین اسکلت انگشتی ساخته اند که کاربر با استفاده از آن نه تنها دنیای مجازی را با کیفیت بالاتری احساس می کند بلکه سطحی از حس لامسه را در این دنیا تجربه می کند!

به گزارش خبرگزاری مهر، بسیاری این پرسش را مطرح می کنند که در حین غرق شدن در دنیای مجازی – همانند بازی های رایانه ای و ویدئویی – این حس در کاربر ایجاد می شود که گویی می خواهد با انگشتانش در دنیای مجازی اسلحه به دست گرفته یا دکمه خاصی را فشار دهد.

این امکان حیرت انگیز مدتی است فراهم شده است. به لطف دستکش های متنوع مجهز به حسگر که برخی نمونه های آن راهی بازار نیز شده این ایده چندان دور از دسترس نیست. با این حال قیمت این دسته از فناوریهای نوین بالاست.

به تازگی محققان شرکت روباتیکی Dexta در چین با همین نگرش به فناوری ارزان قیمت و مؤثرتری دست یافته اند. نکته جالب درخصوص این اسکلت فلزی امکان انتقال حس لامسه به کاربر از دنیای مجازی است!

مدل ابتدایی این شرکت متشکل از حسگرهای چرخشی نه چندان گران قیمتی است که امکان دریافت و تقلید حرکات دست در ۱۱ درجه آزادی حرکت را دارد. از جمله این حرکات می توان به چرخش انگشت شصت، خم کردن انگشتان و همچنین دور کردن آنها از یکدیگر اشاره کرد.

در این فناوری مقرون به صرفه از واحد اندازه گیری درونی موسوم به IMU نیز استفاده شده تا حرکات دست کاربر در جهات مختلف اندازه گیری شده و بر اساس آن انگشت مجازی به همان اندازه حرکت کند.

با استفاده از این نوآوری کاربر می تواند کنترل و هدایت انبوهی از تجهیزات را در دنیای مجازی به دست گیرد.

اگر همه چیز طبق برنامه به پیش رود تا سال آینده این فناوری وارد بازار خواهد شد.