ازدواج-زناننهمین نشست اندیشه‌ورزی با موضوع «ازدواج در آئینه سن زیستی و روانی، و فرزندآوری بعد از ۴۵ سالگی؛ نگاهی فراتر از باورهای کلیشه­‌ای» با سخنرانی دکتر غلامعلی افروز، استاد دانشگاه تهران در مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برگزار شد.

دکتر افروز در این نشست با اشاره به اینکه خانواده، برترین بستر آرامش­گری متقابل زن­ها و شوهرهاست، گفت: یاد خدا و آرامیدن در کنار همسری دل‌آرام و آرامش‌آفرین، دو منبع اصلی آرامش وجود انسان است. احساس امنیت درون و دل‌آرامی در گستره حیات حق همه داوطلبان ازدواج برای همیشه زندگی است.

رئیس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با یادآوری این نکته که هدف غایی ازدواج، احساس آرامش و تجربه خوشبختی است و دیگر عملکردهای ازدواج همچون ارضای مطلوب و مشروع تمایلات جنسی و کشش­های نفسانی و فرزندآوری از پیامدها و نتایج قهری ازدواج است و نه هدف اصلی آن، در پاسخ به این پرسش که آیا می­‌توان برای ازدواج، یک سقف محدود سنی را تعیین و تعریف کرد، گفت: در آموزه­‌های عقلانی و جهان شمول دینی و در فرهنگ­‌های متعالی در گستره جغرافیایی زمین، هیچ سقف سنی‌ برای ازدواج تعیین نگردیده است.

افروز ادامه داد: همه زن­ها و همه مردها برای همیشه زندگی، به ویژه در سال­‌های سالمندی و پیری، بیشتر به آرامش نیاز دارند و ازدواج برای داوطلبان دل آرام ازدواج در هر سنی، ارزشمند و مطلوب است.

وی با بیان این نکته که زندگی بدون همسر و مجرد ماندن آقایان و به ویژه خانم­‌ها به صرف اینکه سن ایشان بالای ۴۰، ۵۰، ۶۰ و حتی بیشتر از ۷۰ سال می‌­باشد، نمی‌تواند در قاموس هستی و از منظر خالق زوج‌آفرین، امری میمون و مطلوب باشد، گفت: نباید خانم و یا آقایی که ازدواج ناموفقی را در گذشته تجربه کرده و یا به دلایلی همسر قبلی­‌اش را از دست داده است، اندیشه ازدواج مجدد، مطلوب و دل آرامی را از دست بدهد ولو آنکه در سنین کهنسالی به سر می­‌برد.

سلامت زیستی و پویایی حیاتی دختران ۴۰ ساله

استاد ممتاز دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران اضافه کرد: امید به زندگی در نیم قرن گذشته در جمعیت زنان و مردان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته است، به گونه‌ای که میانگین عمر خانم‌های ایرانی نسبت به یکصد سال گذشته حدود دو برابر شده است.

وی تصریح کرد: سلامت زیستی و پویایی حیاتی دختران ۴۰ ساله امروز همانند دختران ۲۰ ساله چهل تا پنجاه سال گذشته است و مطلقاً روا نیست که در مخاطب قرار دادن دختران مجرد ۴۰ سال به بالا که عموماً از نظر زیستی و روانی آمادگی کامل برای ازدواج موفق و فرزندآوری مطلوب دارند اصطلاحات فوق­‌العاده قدیمی نظیر «پیر دختر» را که نشان از واماندگی فرهنگی و دور بودن از یافته­‌های پژوهش‌های نوین و جهان­‌شمول است- به زبان جاری کرد و علاوه بر ایجاد اضطراب و تعارض در آنها و خانواده‌های ایشان مانع فرهنگی دیگری را به موانع ازدواج افزود.

زنان ۴۵ ساله به دور ازآسیب‌­های گذشته ازدواج کنند و فرزند بیاورند

افروز ادامه داد: استانداردهای بهداشتی نسبت به گذشته فوق‌العاده فراگیر شده است و خوشبختانه خانم­ها از بیشترین سلامت زیستی و مراقبت‌های بهداشتی برخوردار بوده و به دور از بسیاری از آسیب‌­های گذشته می‌توانند در هر سنی ازدواج کرده و توفیق فرزندآوری را در بعد از سنین ۴۰ و ۴۵ سالگی داشته باشند.

استاد ممتاز دانشگاه تهران ضمن تأکید بر اهمیت و اصالت ازدواج و فرزندآوری در دوره جوانی، با ارائه نتایج پژوهش‌های سال­های اخیر در چندین کشور گفت: حقیقت این است که ازدواج خانم‌ها بعد از ۳۵ و ۴۰ سالگی نیز به پدیده‌ای کاملاً طبیعی تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: فرزندآوری بعد از ۴۰ سالگی دیگر نمی‌­تواند پدیده‌ای غیرعادی و غیرمعقول تلقی گردد، چرا که به دلیل سلامت زیستی خانم­ها و برخورداری غالب ایشان از رحم سالم و شرایط مطلوب زیستی و روانی و مراقبت­های ویژه بهداشتی و پزشکی و بعضاً غربال­گری­‌های لازم ژنتیکی و کروموزومی، عموماً نوزادان این قبیل مادران از سلامت عمومی قابل توجهی برخوردار می­‌باشند و مطالعات حاکی از آن است که فراوانی آسیب‌پذیرفتگی­‌ها یا معلولیت­‌های جسمی یا ذهنی در نوزادان این قبیل مادران، دیگر همانند یکصد سال و یا نیم قرن گذشته نیست و در غالب موارد، میانگین آسیب‌پذیرفتگی نوزادان ایشان کمتر از میانگین کل نوزادان جامعه می‌باشد.

دکتر با بیان اینکه سن حقیقی انسان، برآیندی از سن زیستی و اطلس ژنتیکی و کروموزومی، سن روانی، عقلانی و سن تقویمی و شناسنامه‌ای است، اظهار کرد: برخی باورهای کلیشه‌ای نه چندان خوشایند پیرامون سن مطلوب ازدواج مانند باور به لزوم کمتر بودن سن دخترها نسبت به پسرها در زمان ازدواج مطرح می‌شود که دلایل عقلانی جهان­شمول برای چنین باوری وجود ندارد و این امراز اصلی‌ترین موانع فرهنگی ازدواج در جامعه ایران اسلامی محسوب می‌شود.

رئیس اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت از همه کارگزاران فهیم و دانشمندان حکیم و صاحب‌نظران خبره، روان‌شناسان و مشاوران بصیر و دلسوزان ارزش‌­های دینی در جامعه اسلامی خواست با عنایت به اصول عرشی کفویت در ازدواج، همواره تلاش کنند به دور از برخی باورهای کلیشه­‌ای و نگرش­‌های بازدارنده و نامعقول، با بازشناسی و زدودن برخی از موانع فرهنگی و عوامل بازدارنده، راه را برای ازدواج‌های ب­هنگام و موفق باز کنند و در فراهم­ نمودن بستر مطلوب ازدواج برای همه داوطلبان ازدواج در هر سنی که باشند، از هیچ کوششی دریغ ننمایند.

 

 

منبع:ایسنا