یک روانشناس به خانواده‌ها توصیه کرد، با ایجاد صمیمت بهترین دوستان فرزندان خود باشند.

دکتر سعید عسگری در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با تاکید بر اهمیت پیشگیری در مقوله اعتیاد، گفت: بهترین راهکار برای پیشگیری از افتادن جوانان در دام اعتیاد ایجاد رابطه دوستانه، محبت‌آمیز و صمیمانه والدین با فرزندان است.

این عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: والدین باید با تامین نیازهای عاطفی فرزندان خود آنها را به کانون خانواده متمایل کنند.

عسگری به والدین توصیه کرد تا با استفاده از روش‌های ترغیب و ایجاد صمیمیت در محیط خانواده، بهترین دوستان فرزندان خود باشند.

این روانشناس در ادامه با تاکید بر نقش مهارت‌های اجتماعی در پیشگیری از اعتیاد، به خانواده‌ها توصیه کرد، با استفاده از روش‌های آموزشی مناسب قدرت “نه گفتن” را در فرزندانشان تقویت کنند.

وی افزود: خانواده‌ها باید با ایجاد تفریحات سالم و سازنده احتمال کشیده شدن فرزندانشان به سوی اعتیاد را کمتر کنند.

عسگری با اشاره به اهمیت خود استقلالی در جوانان گفت: باید با ساز و کار درست و برنامه‌ریزی منطقی به جوانان بیاموزیم که روی پای خود بایستند، چرا که این مسئله می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از قرار گرفتن در معرض آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

وی در ادامه نقش آموزش و پرورش و سایر نهادهای آموزشی را در دور نگه‌داشتن افراد از افتادن در دام اعتیاد اثرگذار دانست و گفت: مدرسه در فهرست کانون‌های تاثیرگذار پس از خانواده قرار دارد و این مسئله لزوم برنامه‌ریزی این نهاد آموزشی در زمینه پیشگیری از اعتیاد را نشان می‌دهد.

وی از خانواده‌ها خواست تا با ایجاد تفریحات سالم و سازنده مانع از افتادن فرزندانشان در دام اعتیاد که یک بلای خانمان سوز است، شوند.

عسگری در ادامه آلوده شدن به قلیان را یکی از مشکلات اساسی برشمرد و گفت: متاسفانه این تصور در بین افراد وجود دارد که قلیان اعتیاد آور نیست و می‌تواند همچون یک تفریح در نظر گرفته شود، اما این مسئله به هیچ وجه درست نیست و می‌تواند مشکل ساز باشد.