کریمهمجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای انجام همه پرسی در شبه جزیره کریمه و استقلال آن از اوکراین را غیر قانونی خواند.

به گزارش مهر به نقل از آسوشیتدپرس، مجمع عمومی سازمان ملل دیروز پنجشنبه با تصویب قطعنامه ای بر یکپارچگی سرزمین اوکراین تاکید و اعلام کرد که همه پرسی برگزار شده برای الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه غیرقانونی است.

۱۰۰ کشور به این قطعنامه رای مثبت دادند و ۱۱ کشور نیز با آن مخالفت کردند. ۵۸ کشور نیز در این رای گیری غایب بودند. گزارش ها حاکی است که ایران در این رای گیری شرکت نکرده است.

ارمنستان، بلاروس، بولیوی، کوبا، کره شمالی، نیکاراگوا، روسیه، سودان، سوریه، ونزوئلا و زیمبابوه به این قطعنامه رای منفی داده اند.

به نوشته آسوشیتد پرس، رای مثبت به قطعنامه احترام به یکپارچگی سرزمینی اوکراین فرا‌تر از انتظار دیپلماتها توصیف شده است که بیانگر تایید بیش از نیمی از ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل از این قطعنامه است.

بر خلاف شورای امنیت سازمان ملل که قطعنامه های آن لازم الاجرا هستند، مصوبه های مجمع عمومی ضمانت اجرایی ندارند ولی بازتاب دهنده دیدگاه جهان هستند. “آندری دشیتسیا” وزیر امور خارجه موقت اوکراین، در این جلسه گفت : الحاق کریمه به روسیه توافق های امنیت بین المللی را به شدت تحت الشعاع قرار داده است.

او با ترغیب مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب این قطعنامه گفت : تحولات این یک ماه هزینه های زیادی را بر اوکراین تحمیل کرده است.

پس از وزیر خارجه اوکراین، ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل این قطعنامه را تهاجمی خواند و گفت روسیه نمی‌تواند به درخواست مردم کریمه برای به رسمیت شناختن حق تعیین سرنوشت شان بی تفاوت باشد.

توماس مایر هارتینگ نماینده اتحادیه اروپا نیز در این جلسه استفاده از زور برای تغییر مرز‌ها و اقدامات روسیه را که نقض منشور سازمان ملل متحد خواند،محکوم کرد.