کودکان-فرزندانبا خشمی که نسبت به والدینمان  داریم چه کنیم؟ همه ما گاه با شرایطی روبرو می شویم که والدینمان دانسته یا ندانسته با رفتارشان باعث ایجاد ناخرسندی و حتی برانگیخته شدن خشممان می شود. در چنین وضعیت هایی چه راهکارهایی را می توان در پیش گرفت تا بتوانیم سلامت رابطه را حفظ کنیم؟

واقعیت این است که بچه‌دار شدن آسان است… از عهده‌ی هر موجود زنده برمی‌آید؛ اما پدر و مادر بودن، هنری است که باید آموخته شود، و چه کسی باید آن را به والدین شما می‌آموخت؟!
خشم تو طبیعی است… طبیعی اما بی‌فایده. این خشم نه تنها کمکی به آنها نمی‌کند بلکه به خودت نیز آسیب می‌رساند.
گوتام بودا جمله شگفت‌انگیزی دارد: وقتی از دست کسی خشمگین می‌شوید، در واقع خودتان را به خاطر گناه دیگری، مجازات می‌کنید!
والدین‌ات بیست – سی سال پیش کاری کرده‌اند و تو حالا از دست آنها عصبانی هستی. خشم تو برای هیچ‌کس فایده‌ای ندارد و تنها زخم‌های بیشتری بر پیکر خودت وارد می‌کند.

والدین شما توسط والدین خودشان شرطی شده بودند و شما هرگز نمی‌توانید مسبب اصلی این جریان را بیابید زیرا نسل اندر نسل منتقل شده تا به شما رسیده است. والدین‌تان با شما درست همان کاری را کرده‌اند که بر سر خودشان آمده است. آنها خودشان نیز قربانی بوده‌اند. با دانستن این مطلب، دل‌تان برایشان می‌سوزد و دست‌کم می‌توانید خوشحال باشید که احتمالا شما همان کارها را تکرار نخواهید کرد. اگر تصمیم بگیرید که فرزندانی داشته باشید حتما خوشحال خواهید شد که این چرخه‌ی منحوس سرانجام به دست شما شکسته شده و به فرزندان‌تان منتقل نخواهد شد و بدین ترتیب از این صف بی‌انتهایی که پشت سر شماست بیرون خواهید پرید. شما خط پایانی بر این روند خواهید شد و این بلا را بر سر فرزندان‌تان نخواهید آورد.
والدین شما کسی را نداشته‌اند که برایشان توضیح بدهد و حالا شما از دست آنها عصبانی هستید.
شما باید با حسی از ترحم و دلسوزی به آنها نگاه کنید. هر آن چه آنها کردند ناآگاهانه و غیرعمد بوده است. کار دیگری از دست‌شان برنمی‌آمده… فقط هر آن چه را که می‌دانسته‌اند بر روی شما آزمایش کرده‌اند! آنها موجوداتی گرفتار بوده‌اند، از این رو تنها کاری که می‌توانستند بکنند این بود که موجودات گرفتار دیگری به این دنیا هدیه کنند! آنها درک درستی از میزان ناآگاهی  خود نداشته‌اند اما شما امروز به راحتی درک می‌کنید که چرا و چگونه یک انسان، گرفتار می‌شود و زمانی که دریابید این بدبختی چگونه به وجود می‌آید می‌توانید از بروز آن در انسانی دیگر جلوگیری کنید.
خودتان را جای والدین‌تان بگذارید. آنها سخت کوشیدند و هر آن چه در توان داشتند انجام دادند اما آنها کوچک‌ترین دانشی نسبت به ساز و کارهای روانشناختی نداشته‌اند. آنها به جای این که چگونه مادر و پدر بودن را بیاموزند، مسلمان ،مسیحی ویا مارکسیست بودن را آموخته‌اند یا این که چگونه خیاط، لوله‌کش یا فیلسوف باشند… همه این چیزها خوب است و موردنیاز اما مهم‌ترین چیز از قلم افتاده است.
زمانی که کسی تصمیم می‌گیرد بچه‌دار شود مهم‌ترین آموزه برای او هنر پدر و مادر بودن است اما متاسفانه این امر بسیار بدیهی انگاشته شده انگار که اگر شما بتوانید فرزندی را به دنیا آورید همین برای پدر و مادر بودن کفایت می‌کند. به لحاظ بیولوژیکی بله! اما به لحاظ روانشناختی، هنوز هیچ آموزشی ندیده‌اید.
حیوانات نیز این کار را به خوبی و در حد کمال انجام می‌دهند. پرندگان و حتی درختان نیز تولیدمثل را خیلی خوب بلدند اما به دنیا آوردن فرزند یک چیز است و پدر و مادر بودن، چیزی کاملا متفاوت. این امر به آموزش بسیار نیاز دارد زیرا شوخی نیست، شما دارید یک انسان خلق می‌کنید!
والدین‌تان  فقط از جمع تبعیت می‌کنند و در جهت حرکت آب شنا می‌کنند که امن‌تر است. شما از جمع بیرون افتاده‌اید. شما دارید خلاف جهت آب در مسیری خطرناک و ناشناخته شنا می‌کنید. اگر آنها از زندگی پرخطر می‌گریزند، این انتخاب خودشان است و نباید شما را خشمگین کند. شما فقط با بدل شدن به شخصی که از آن سخن می‌گوییم به آنها کمک کنید. شخصی که بیشتر خودآگاه؛ بیشتر هشیار و بیشتر عشق‌ورز است. دیدن شما می‌تواند آنها را نیز دگرگون سازد. شاید دیدن تغییرات ناگهانی شما بتواند آنها را به فکر وادارد که «نکند ما در اشتباهیم». راه دیگری وجود ندارد. شما نمی‌توانید با دلیل و برهان متقاعدشان کنید. با بحث و جدل، هیچ‌کس متحول نمی‌شود. یگانه عامل تحول انسان‌ها، کاریزماست. مغناطیس است و جادویی که از شخصیت نوین شما برمی‌خیزد. شما اکسیری می‌شوید که هر آن چه را لمس کند به طلا بدل می‌کند.
از این رو به جای اتلاف وقت و انرژی‌تان بر سر خشم و جنگیدن با گذشته‌ای که دیگر وجود ندارد، تمام انرژی‌تان را صرف فردیت شگفت‌انگیز خویش کنید.
این جایگزین مناسبی برای بحث و جدل است. مباحثه راستین شما نیازی به ادای هیچ کلمه‌ای ندارد. چشمان‌تان، چهره‌تان، کردارتان، رفتار و واکنش‌هایتان تاثیر خود را خواهد گذاشت زیرا آرام آرام در این اندیشه فرو می‌روند که چه بر سر شما آمده است و چگونه؟ همه دوست دارند این‌گونه باشند. همه می‌دانند که ثروت واقعی همین است و هیچ‌کس هر چقدر هم ثروتمند، هرگز از چنین کیفیاتی بی‌نیاز نیست. بنابراین با صرف انرژی برای تبدیل و تغییر خویش، نه تنها به خود که به والدین‌تان نیز کمک خواهید کرد و شاید شانس بیاورید و واکنشی زنجیره‌ای، فرزندان دیگر والدین‌تان، دوستان‌شان و دوستان دوستان‌شان را نیز در بر بگیرد… درست مثل سنگی که در آب دریاچه‌ای می‌اندازید و امواجی که آرام آرام بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شوند همگی ما در دریاچه‌ای ذهنی زندگی می‌کنیم که هر تغییری بر روی دیگران نیز اثر خواهد گذاشت. تنها موج کوچکی از فردیتی اصلاح شده، به مردمان زیادی خواهد رسید و طبیعتا نخست کسانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد که به شما نزدیک‌ترند. آنها نخستین کسانی هستند که این را می‌بینند و شگفت‌زده برجا می‌مانند …
.
.
.

پس خوشحال باشید که اکنون فرصت این را یافته‌اید که متحول شوید و به والدین عزیزتان نیز کمک کنید .
منبع:سایت زنان توانمند ،برگرفته از کتاب The Path of the Mystic, Chapter 15, Question 2