نشریات-مجلاتسامانه‌ی اشتراک نشریات کشور با تسهیلات ویژه برای دسترسی آسان و ارزان مردم به نشریات راه‌اندازی شد.
معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: «در جهت تحقق افزایش مراجعه مردم به مطبوعات و استفاده هدفمند از یارانه‌های دولتی با هدف ارتقای سطح دانش عمومی و تخصصی جامعه در کنار گسترش فرهنگ مطالعه و همچنین حمایت از سازمان مطبوعات «سامانه اشتراک نشریات کشور» را با تسهیلات ویژه راه‌اندازی کرده، تا شهروندان (اشخاص حقیقی) بتوانند با مراجعه به نشانی اینترنتی eshterak.ir و با ثبت نام در این سامانه، نشریه مورد نظر خود را تا سقف ۵۰ درصد تخفیف مشترک شوند و آن را دریافت کنند.»

تا کنون حدود ۱۰۰ نشریه (روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه و …) به عضویت این سامانه درآمده‌اند که با توجه به کامل شدن سامانه، این تعداد در حال افزایش است. مدیران و صاحبان امتیاز نشریات در صورت تمایل به بهره‌مندی از تسهیلات پیش‌بینی‌شده در این طرح می‌توانند با یکی از مجریان طرح (اپراتورهای توزیع) قرارداد منعقد کنند و سپس در این سامانه ثبت نام کنند تا در فهرست نشریات دارای تخفیف قرار گیرند.

یکی از نکات این طرح، تخفیف ۵۰ درصدی برای مردم و در عوض ارائه‌ی کامل پول اشتراک به صاحبان نشریات، آن هم قبل از توزیع است. همچنین در صورت انصراف مخاطب از اشتراک یک نشریه یا توقف انتشار آن، مشترک می‌تواند مبلغ باقی‌مانده در حساب اشتراک خود را به نشریه‌ی دیگری منتقل کند.

توزیع نشریات در این طرح توسط مجریان بخش خصوصی (اپراتورهای توزیع) که هریک گروهی از نشریات را پوشش می‌دهند، انجام می شود و همزمان با توسعه در گسترش این فعالیت، مجریان جدید دارای توان و صلاحیت حرفه‌ای نیز به مجموعه اپراتورهای توزیع اضافه خواهند شد.

 

منبع:ایسنا