سازمان-ملل-هنرمندان-مرزبانان-آزادیدر ادامه حمایت‌های مردمی از درخواست برای آزادی مرزبانان ایرانی و جمع اوری بیش از یک ونیم میلیون امضا در این مورد، محمدرضا تقی پور جانباز ویلچرنشین و مدیر (موزه صلح تهران) به همراه علی نصیریان و رضا کیانیان هنرمندان سینما، و نیز دکتر شهریار خاطری ریاست (انجمن دفاع از قربانیان سلاحهای شیمیایی ایران ) این بیانیه و امضاهای گردآوری شده را به نمایندگی از همه اقشار ایرانی داخل و خارج از کشور، بصورت رسمی در محل دفتر این سازمان در تهران به آقای گری لوئیس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد تحویل دادند،

در ابتدای این مراسم ،علی نصیریان هنرمند پیشکسوت سینما، با اعلام نگرانی خود در باره وضعیت سربازان ایرانی چنین ابراز داشت.” آرزوی قلبی ما این است که این وضعیت خاتمه یابد و سربازان ما آزاد شوند. هر روز ما شاهد کشته شدن مردم بی گناه در عملیاتهای تروریستی در افغانستان، پاکستان ، عراق و همچنین سایر نقاط جهان هستیم و امیدواریم این وضعیت هرگز به ایران سرایت نکند و دعای همه ملت ایران آن است که نه تنها در ایران بلکه در همه جهان شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم. بدین سبب معتقدم سازمان ملل می تواند با انجام وظیفه صحیح ، حامی بزرگی برای حل این مسئله بوده و نقش مهمی نیز ایفا نماید.”

رضا کیانیان بازیگرمحبوب سینما نیزضمن صحبت‌هایی احساسات خود را چنین بیان کرد. “اینجانب و مردم ایران همچنان برای آزادی این سربازان بی گناه ایرانی لحظه شمار و منتظر هستیم ،جمع آوری این همه امضا ، نشان‌دهنده انتظار به‌جای خانواده این عزیزان و مردم ایران است و همگی منتظر اقدامات جدی وعملی هستیم. “

محمدرضا تقی پور جانباز قطع دوپا و مدیر موزه صلح تهران که مرکز گرداوری این امضاها نیز محسوب میشد گفت “امروز ما اینجا گردهم آمده‌ایم تا هرچه زودتربه این وضعیت خاتمه دهیم و سربازان خود را سالم به کشور بازگردانیم. آرزوی هرفرد، آزادی این سربازان بی گناه است.اینجانب که خود در زمان جنگ خدمت نموده ام و از اثرات سوء آن متاثرشده ام، از صمیم قلب وظیفه دارم از همه کسانی که  بی هیچ چشمداشتی این نهضت انسانی را آغاز و پشتیبانی کرده اند سپاسگزاری کنم.” وی در پایان ازبرپایی این جلسه و آقای لوئیس برای همکاری فعالانه با مردم ایران تشکر نمود.

گری لوئیس نیزدر سخنان خود گفت ” بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی به چنین مناسبت مهمی به اتفاق، ندای خود را به وسیله رایانه‌ها و پیامک‌ها یکی کرده و اینجانب مفتخرم شاهد این همبستگی زیبا باشم که توسط مردم ایران در حمایت از مرزبانان ربوده شده، به نمایش گذاشته شده است. در این برهه از زمان و در حالیکه این عریضه مهم را دریافت می کنم اجازه دهید آنچه دبیر کل سازمان ملل متحد آقای بان کی مون در این مورد گفته را تکرار نمایم. دبیر کل سازمان ملل متحد در آغاز سال جاری بیانیه ای برای ابراز همبستگی خود با دولت و مردم ایران که با این اقدام شنیع روبرو هستند صادر کرد، اقدامی که با جشن های نوروز برای گرامی داشت صلح و آغاز سال نو مصادف گردیده است .ایشان کشته شدن مرزبان ایرانی را محکوم نمود. اینجانب نیزاز سوی ملل متحد همدردی خود را با دولت و مردم ایران به دلیل آنچه رخ داده ومراتب تسلیت خود را به خانواده این مرزبان (قربانی) ابراز می نمایم همچنین اظهار می دارم که فکر و دعای ما همراه سایر مرزبانان در اسارت است.

اینجانب قول می دهم این عریضه الکترونیکی را هرچه سریعتربه مقرسازمان ملل متحد در نیویورک تحویل دهم و همانند همه ایرانی ها سازمان ملل متحد نیز امیدوار به تحقق نتیجه موفق و صلح آمیز در فرایند آزادی مرزبانان است. “

در انتها توسط این نمایندگان ، بیانیه  مربوطه ،همراه با اسناد امضاها به آقای گری لوییس تسلیم شد تا بصورت رسمی به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل تحویل گردد.

 در ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ پنج مرزبان ایرانی به وسیله گروه تروریستی جیش العدل در مرز جنوب شرقی ایران ربوده شدند. ایران و پاکستان مرز مشترکی به طول ۷۰۰ کیلومتر در استان سیستان و بلوچستان دارند.در فروردین ماه جاری این گروه شهادت مظلومانه یکی از این پنج مرزبان ایرانی را اعلام نمود.

هنرمندان و دیگر اقشار ایرانی پس از ربودن این مرزبانان ، نهضتی را با عنوان “سربازان ما را آزاد کنید” در وب سایت موزه صلح تهران با کمک برنامه های تلویزیونی همچون (نود)، (هفت )ونیز (ورزش و مردم) برای آزادی آنان آغاز کردند. که در عرض ده روز این بیانیه الکترونیکی بیش از یک میلیون و۵۹۵ هزار امضای الکترونیکی جمع آوری کرد.

 

منبع:خبر آنلاین