خشکسالیگزارش جدید سازمان ملل پس از یک هفته بحث و گفتگوی پر تنش مقامات و کارشناسان سازمان ملل در یوکوهامای ژاپن منتشر شده است.

در این گزارش آمده است، آثار فعالیت‌های بشر و گرم شدن هوای کره زمین فشار بیش از حدی را بر سیستم‌های طبیعی وارد کرده که زندگی بشر را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد.

“پرمافراست” به خاک یا سنگی گفته می‌شود که بیش از دو سال در حالت انجماد مانده باشد. این زمین‌ها بیشتر در نواحی سردسیر مثل سیبری، آلاسکا، گرین‌لند و شمال کانادا وجود دارند. دانشمندان می‌گویند اگر آب و هوای کره زمین بیش از یک و نیم درجه گرم شود این زمین‌ها از حالت انجماد خارج می‌شوند.

از دهه هفتاد میلادی با گرم شدن هوای جهانی وسعت و عمق یخ های زمین کمتر شده است. این باعث می‌شود ویروس‌ها و میکروب‌های باستانی که در این زمین‌ها نهفته بوده‌اند فرصت فعالیت و گسترش کنند.

این گزارش دومین گزارش از رشته گزارش‌هایی است که قرار است “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) در سال جاری میلادی منتشر کند.

راجندرا پاچوری رییس کمیته مولف این گزارش می گوید :هیچ کس بر روی زمین از این تغییرات در امان نخواهد بود.

در این گزارش آمده است :”ابعاد فزاینده گرم شدن زمین احتمال تغییرات شدید، فراگیر و غیر قابل برگشت اقلیمی را افزایش داده است.”

گزارش همچنین تاکید می‌کند که سیستم‌های طبیعی و انسانی در تمام قاره‌ها و اقیانوس‌ها در دهه‌های اخیر تحت تاثیر تغییرات اقلیمی مختلف قرار گرفته‌اند، از ذوب شدن یخچالها گرفته تا گرم شدن زمین‌های یخ‌زده.

دکتر سلیم‌الحق یکی از نویسندگان اصلی این گزارش می‌گوید: “پیش از این فقط فکر می‌کردیم که می‌دانیم چه اتفاقی در حال روی دادن است اما اکنون برای رود دادن واقعی این تغییرات شواهد بسیار زیادی داریم.”

از زمان گزارش قبلی در سال ۲۰۰۷ شواهد علمی درباره گرم شده هوای کره زمین دو برابر شده است.

میشل ژارو دبیر کل سازمان هواشناسی جهانی می‌گوید: تا به حال مردم به آب و هوای کره زمین آسیب می زدند چون “نمی دانستند” اما از این به بعد نادانی و جهل دیگر بهانه خوبی نیست.

در این گزارش به تغییرات کوتاه مدت سیستم‌های طبیعی در ۲۰ تا ۳۰ سال آینده اشاره شده است.

این خطرات شامل آسیب دیدن سیستم‌های منحصر به فردی مثل دریاهای قطبی و آبسنگ‌های مرجانی می‌شود که فقط با دو درجه افزایش دما در معرض خطر جدی قرار می‌گیرند.

تغییرات اقلیمی همچنین منابع آب آشامیدنی را تهدید می‌کند و با بالا آمدن آب دریاها، زمینهای وسیعی زیر آب خواهند رفت؛ آب اقیانوس‌ها اسیدی خواهد شد و گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض نابودی قرار می‌گیرند.

از این رو محیط زیست جانوران و گیاهان به مناطق مرتفع تر یا قطبی منتقل خواهد شد.

منابع غذایی بشر نیز در معرض خطر قرار دارند و تا سال ۲۰۵۰، محصول برداشتی در ده درصد زمین‌های زیر کشت برنج، ذرت و گندم، بیش از ۲۵ درصد کاهش خواهد یافت.

بعد از سال ۲۰۵۰ این تغییرات شدیدتر خواهند شد در حالی که جمعیت زمین در آن زمان حدود ۹ میلیارد نفر خواهد بود و نیاز به مواد غذایی بسیار بیشتری دارد.

بسیاری از ماهیان که غذای اصلی مردم زیادی را تامین می‌کنند به دلیل گرم شدن آبها مهاجرت می‌کنند و در برخی مناطق حاره و قطب جنوب، صید به کمتر از نصف می‌رسد.

پروفسور “نیل اگر” یکی دیگر از نویسندگان گزارش می‌گوید این ارزیابی به هیچ وجه “اغراق آمیز نیست و با گذشت زمان خطر افزایش پیدا می کند.”

وی تاکید کرد : این امر به زندگی مردم مربوط است، تاثیر این تغییرات بر محصولات کشاورزی، دسترسی به آب، و بویژه اتفاقات شدید طبیعی، زندگی مردم را تهدید می کند.

سیل و مرگ ناشی از گرما افزایش پیدا می‌کند و این خطر برای کسانی که در فضای باز کار می‌کنند مثل کشاورزان و کارگران ساختمانی شدیدتر است.

این تغییرات باعث افزایش مهاجرات، تنش‌ها و منازعان محلی و منطقه‌ای شده و امنیت کشورها را به خطر می‌اندازد.

با وجود اینکه در کوتاه مدت تبعات گرم شدن هوای زمین در کشورهای فقیر بیشتر است اما کشورهای ثروتمند هم مصون نخواهند ماند.

به گفته دکتر سلیم الحق در کشورهای پیشرفته هم این تغییرات جدی گرفته خواهند شد به ویژه وقتی مردم با بلایای طبیعی مثل سیل و توفان مواجه شوند.

به گفته وی این حوادث میلیون‌ها دلار خسارت خواهند زد که ثروتمندان باید بپردازند اما آنچه آنها می‌توانند بپردازند نیز حد و اندازه ای دارد.

دکتر کریس فیلد رییس مشترک کارگروه تهیه گزارش می گوید مهمترین نکته این گزارش این است که به تغییر آب و هوا به عنوان مدیریت بحران نگاه شده است.

برای پرداخت هزینه‌های این تغییرات اقلیمی اکنون مبنای علمی وجود دارد و برای دانشمندان آسانتر است که به مذاکرات عهدنامه تغییرات اقلیمی سازمان ملل   (UNFCCC) بروند و برای پرداخت هزینه های این تغییرات به توافق برسند.

 

 

منبع:مهر