484087_239اتفاق تاسف باری بود. شیشه سینماها شکست، صندلی های آسیب دید و تعدادی از افراد و کودکان مجروح شدند. طرح «سلام سینما» روز چهارشنبه هفته گذشته با اکران رایگان سینماها خبر از یک فقدان بزرگ داد: ایرانیان در محرومیت، راه و رسم تفریح کردن را گم کرده اند.
آذر تشکر، جامعه‌شناس شهری در گفت‌وگو با «شرق»، با اشاره به اینکه در این اتفاق مسوولان شهری و برنامه‌ریزان فرهنگی را مقصر اصلی اتفاق‌های این چنینی می‌دانم، می‌گوید: آنچه ما در هفته گذشته شاهد آن بودیم، تبلوری از اشتباهات مکرر برنامه‌ریزان فرهنگی و شهری برای تفریح مردم در شهر است. به نظرم مسوولان در ابتدا باید تفریح برای مردم را به رسمیت بشناسند و پس از آن با برنامه‌ریزی عادلانه و در زمان و مکان مناسب، تفریح را برای مردم به یک روتین تبدیل کنند.
او می‌افزاید: مشکل اینجاست که به دلیل اشتباهات در برنامه‌ریزی، تفریح برای مردم به یک روتین تبدیل نشده است، اگر مسوولان این طرح‌ها را در طول سال توزیع کنند، اگر شهر‌های ما جشنواره‌های هفتگی و ماهانه برای مردم داشته باشد، اگر پاتوق‌های فرهنگی و تشکل‌ها بتوانند فعالیت کنند و با یک توزیع عادلانه در همه شهر‌های کشور برای تفریح مردم برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد، اصلا شاهد این اتفاقات نخواهیم بود.
آذر تشکر، جامعه‌شناس شهری در ادامه در رابطه با ابعاد اقتصادی این مسئله نیز می‌گوید: اگر متوسط هزینه‌های یک خانواده در کلانشهر‌های کشور را بررسی کنیم، خواهیم دید که تفریح جزو اولویت‌های هشتم یا دهم خانواده‌هاست، وقتی این همه فشار اقتصادی را مردم تحمل می‌کنند، وقتی قیمت سینما در چند سال اخیر این همه افزایش یافته نمی‌توان از مردم توقع زیادی داشت.
اظهارات آذر تشکر در شرایطی است که بر اساس بررسی صورت گرفته در روزنامه «شرق» و طبق آمارهای بانک مرکزی، خانوار‌های شهری در کشور تنها دودرصد از هزینه‌های جاری سالانه خود را صرف «تفریح و امور فرهنگی» می‌کنند.

هنگامی که خوشی را از دل ها می گیریم، هنگامی که شاد زیستن را محل اشکال می دانیم، هنگامی که با ذره بین وسواس هر نوع خنده ای را ارزیابی می کنیم، طبیعی است جامعه در مرداب فقر فرو می رود. دهشت اینجاست که نیاز نمی میرد بلکه چهره عوض کرده و در وجهی به مراتب خوفناک تر و زیرپوستی فساد، اعتیاد و بی بندوباری را بر پهنای شهر ها و روستاها می گستراند. اینجا، مقصر کیست؟