انتشارات-مک-گرو-هیلدانا خواجوی مدیرعامل شرکت «همراه علم» کارگزار موسسه انتشاراتی آمریکایی «مک گروهیل» در ایران، از قطع همکاری این ناشر آمریکایی با ایران خبر داد و با بیان اینکه مک گروهیل سومین ناشر بزرگ دنیا است، اعلام کرد: در روزهای آخر سال ۹۲ از دفتر مرکزی انتشارات «مک گروهیل» در آمریکا به ما پیغام دادند که تمامی خدماتی که به ایران ارائه کرده‌اید، متوقف کنید چون این انتشارات برنامه ای برای همکاری با ایران ندارد.

به گفته وی، این موضوع از طریق نامه رسمی مدیر منطقه‌ای انتشارات مک گروهیل به مدیریت شرکت «همراه علم» ابلاغ شده و در آن، این شرکت را از ارائه کلیه خدمات و محصولات انتشارات مک گروهیل به مشتریان ایرانی خود منع کرده است و متعاقب آن شرکت «همراه علم» نیز تصمیم گرفته است در راستای اجرای این دستورالعمل ضمن اعلام آمادگی برای بازپرداخت کلیه مطالبات مشتریان خود، از بارگزاری سفارشات جدید کتب مک گروهیل خودداری کند.

وی افزود: از روز ابلاغ این دستور، دیگر سفارش‌های ما به عنوان نماینده این ناشر در ایران و همچنین فروشندگان کتاب‌های این ناشر در ایران، به مقصد ارسال نشده و کتاب‌های این ناشر هم برای نمایشگاه کتاب تهران ارسال نشده است.

به گفته کارگزار ایرانی این موسسه انتشارات آمریکایی، مک گروهیل عمدتاً در حوزه انتشار کتاب‌های درسی و دانشگاهی فعالیت می‌کند و در حوزه پزشکی هم مرجع انتشار بسیاری از کتاب‌های دانشگاهی است و اضافه بر تبعات این قطع همکاری، غیبت این ناشر در نمایشگاه کتاب تهران از کیفیت بخش خارجی این نمایشگاه خواهد کاست.

خواجوی در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام انتشارات «مک گروهیل» به خاطر پرداخت نشدن طلبش از دوره‌های قبلی نمایشگاه کتاب تهران بوده است یا خیر؟ گفت: قطعاً این مسئله در تصمیم مذکور بی‌تاثیر نبوده است اما مسئله این است که «مک گروهیل» اعلام کرده که نمی‌خواهد هیچ پولی از ایران دریافت و یا به ایران پرداخت کند و اگر هم طلبی از ایران داشته باشد، آن را نمی‌گیرد چرا که به خاطر مسئله تحریم، معامله بانکی این ناشر آمریکایی با ایران خلاف است؛ در واقع «دویچه بانک» که طرف حساب «مک گروهیل» است، به آنها اعلام کرده که شما نمی‌توانید با ایران معامله‌ای انجام دهید.

وی در پاسخ به این سوال که «پس چطور برخی دیگر از ناشران خارجی به راحتی با ایران همکاری می‌کنند؟» ادامه داد: همینطور است اما هم بانک‌ها با همدیگر متفاوت هستند هم ناشران و هم حجم معاملات فرق دارد؛ برخی ناشران که تا حد ۵۰۰۰ دلار با ایران همکاری مالی دارند اما سطح همکاری مک گروهیل با ایران در برخی مقاطع تا یک میلیون دلار هم می‌رسیده است و به همین خاطر بانک ذیحساب آن پیگیر منشا این رقم‌ها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت کارگزار این ناشر آمریکایی در ایران همچنین یادآور شد: در واقع تصمیم مک گروهیل به این معنی است که تا زمانی که وضعیت تحریم‌های بانکی مشخص نشود، هیچ پولی از ایران دریافت نخواهد کرد و هیچ پولی هم به ایران پس نخواهد داد در واقع نمی‌تواند هیچ یک از این کارها را انجام دهد.

 

منبع:مهر