کشتی-ازاد-ایرانحتی روس‌ها هم نتوانستند سد محکمی در برابر کشتی ایران باشند و خیلی راحت و با شش شکست و تنها دو پیروزی راه را برای تیم قهرمان جام‌جهانی باز کردند تا تیم ملی کشتی ایران سومین قهرمانی پیاپی خود را در مسابقات جام‌جهانی پس از باکو و تهران این‌بار در لس‌آنجلس جشن بگیرد.
به گزارش تابناک، بی‌شک نسلی که رسول خادم در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایران تربیت کرده طلایی‌ترین نسل دو دهه اخیر کشتی ایران است. تیمی یک‌دست، جسور و جنگنده که کشتی گیران ذخیره‌اش کمی از ترکیب اصلی ندارند و در هر وزن سرمربی امکان انتخاب یک فوق‌ستاره را دارد.
 نمونه‌اش را امشب و در وزن ۶۵ کیلوگرم دیدیم که رسول خادم به جای میثم نصیری که نفر اصلی این وزن ایران در این مسابقات بود سیداحمد محمدی را به میدان فرستاد. انتخابی که حتی تعجب گزارشگر مسابقه را هم به همراه داشت و او با عبارت عجیب «متاسفانه احمدی در ترکیب قرار گرفته» به استقبال وی رفت. اما همین کشتی‌گیر جوان و چالاک بی‌شک ستاره مسابقه ایران و روسیه بود.
 جایی که احمدی تنها در دو دقیقه و ۲۱ ثانیه علی بک گاجی امیف روس را ضربه فنی کرد و سالن را تا مرز انفجار پیش برد.
این البته تنها ضربه فنی مسابقه فینال نبود و بعد از اینکه روس‌ها ضربه فنی احمدی را با ضربه فنی عزت‌الله اکبری پاسخ دادند این رضا یزدانی، کاپیتان تیم ملی بود که با ضربه فنی یوری بلونوفسکی پیش از برگزاری دیدار هشتم قهرمانی ایران را مسجل کرد. یزدانی چنان آسان و راحت به پاهای بلونوفسکی می‌رسید که انگار بلونوفسکی حریف تمرینی او برای زیرگیری است. تقریبا یزدانی هرگاه اراده کرد به پاهای حریف روس خود رسید و همین هم شد که پیش از پایان زمان معمول مسابقه ۱۲ امتیاز گرفت و پیروز شد.
دیروز فیلا در گزارش خود از روز نخست رقابت‌های جام‌جهانی عنوان کرده بود که بازهم ایرانی‌ها در لس‌آنجلس درخشیدند. این‌بار البته به‌جای ستاره‌های موسیقی ایرانی حاضر در لس‌آنجلس این ستاره‌های کشتی ایران بودند که چشم‌ها را در لس‌آنجلس به خود خیره کردند. یکی از این ستاره‌های درخشان که فیلا در گزارش خود به آن اشاره کرده بود مسعود اسماعیل‌پور بود که بی‌شک ستاره دیدار ایران و آمریکا بود.
اسماعیل‌پور بامداد امروز هم یک کشتی دیدنی را برابر حریف روس خود برگزار کرد و درست مانند دیدار با آمریکا پس از آنکه در وقت نخست از حریف خود عقب افتاد با جنگندگی مثال‌زدنی در وقت دوم حریف روس خود را شکست داد. حتی در سنگین‌وزن هم که همواره در برابر کشتی‌گیران روس مشکل داشتیم و غالب اوقات بازی را واگذار می‌کردیم، این‌بار توانستیم با درخشش کمیل قاسمی پیروز شویم.
پیروزی برابر روسیه هیچ‌گاه کار ساده‌ای برای کشتی ما نبوده اما چند سالی است که با یک تیم جوان و یک‌دست و جویای نام پیروزی برابر روسیه کار ساده‌ای است مثل اتفاقی که امشب رخ داد و کار حتی به دیدار هشتم هم نکشید و در پایان هفتمین دیدار حریف دستانش را بالا برد.
در موفقیت این تیم نباید از نقش مهم و کلید رسول خادم گذشت که دو ماه پیش با قبول هم‌زمان ریاست فدراسیون و سرمربیگری تیم ملی موجب شده بود تا خیلی‌ها فکر کنند که نمی‌تواند از پس هر دو کار برآید و فعلا با قهرمانی در جام‌جهانی نشان داد که حداقل از پس مربیگری که خوب برآمده است. جابجایی خوب کشتی‌گیران در مسابقات این دو روز و اعتماد به جوان‌ها و روحیه دادن به کشتی‌گیران خیلی خوب خودش را نشان داد و ایران با هدایت او کادر فنی‌اش سومین قهرمانی پیاپی جام‌جهانی را کسب کرد.
گزارش هشت مسابقه فینال را می‌توانید در ادامه بخوانید:
۵۷ کیلوگرم: حسن رحیمی ۳– ویکتور لبدوف ۴
این کشتی مبارزه دو کشتی گیر عنوان دار بود که هر دو قهرمانی جهان را در کارنامه دارند. رحیمی در وقت اول با زیر از مچ پا ۲-۰ برنده شد. لبدوف در وقت دوم تغییر تاکتیک داد و جدا کشتی گرفت تا از دور به پاهای رحیمی برسد. در حالی که لبدوف نیرویش را گذاشته بود تا در ۳۰ ثانیه آخر امتیاز بگیرد، رحیمی حریف را از تشک بیرون برد و ۳-۰ پیش افتاد. در ادامه لبدوف رحیمی را در ۳۰ ثانیه آخر خاک کرد و در ادامه نیز در ۵ ثانیه آخر بار دیگر رحیمی را درخاک نشاند تا ۴ بر ۳ پیروز این کشتی حساس شود. لبدوف پیش از این یک بار هم رحیمی را در جام جهانی برده بود.
۶۱ کیلوگرم: مسعود اسماعیل پور ۱۲- بوگوموئف ۶
اسماعیل پور در شروع کشتی دو امتیاز از دست داد اما با کار کردن زیاد، حریف را از نفس انداخت و با امتیازان پیاپی ۱۰-۲ پیش افتاد. در ادامه بوگوموئف با یک دست و یک پا ۴ امتیاز گرفت اما اسماعیل پور کشتی را کنترل کرد و با خاک پایانی ۱۲ بر ۶ برنده شد.
۶۵ کیلوگرم: سید احمد محمدی ۱۰ – علی بک گاجی امیف صفر
محمدی شروع عالی داشت و با دو بار بیرون بردن حریف و یک سالتو بارانداز ۶-۰ جلو افتاد. محمدی در ادامه با خاک و بارانداز ۱۰ بر صفر پیروز شد تا جواب اعتماد رسول خادم را که او را در ترکیب قرار داده بود به خوبی بدهد و ۴ امتیاز مثبت هم بگیرد.
۷۰ کیلوگرم: مصطفی حسین خانی ۹ – ختیک تسابولوئف ۰
حسین خانی که کشتی های بسیار پخته ای در جام جهانی گرفت این بار هم نمایش عالی داشت. اوبا یک خاک و یک بار روی پل نگه داشتن حریف ۴-۰ جلو افتاد. کشتی گیر روس در ثانیه های پایانی وقت اول با دست به صورت حسین خانی ضربه زد تا داوران پنجمین امتیاز را به ملی پوش ایران بدهند. حسین خانی در دقیقه پنجم روی زیرگیری حریف به پشتش پرید و در ادامه با بردن دست در مایه کنده کشی ۹-۰ کشتی را برد. ایران با این پیروزی ۳-۱ جلو افتاد.
۷۴کیلوگرم: عزت الله اکبری ۰ – شامیل کودای ماگومداف ۱۰
اکبری در وقت اول نمایش خوبی نداشت و ۶ امتیاز روی زیرگیری حریف از دست داد. در ادامه اکبری روی زیرگیری خودش فن خورد و به پل رفت تا ۱۰-۰ بازنده شود.
۸۶ کیلوگرم: احسان لشگری ۲ – آنزور اوریشف یک
در سه دقیقه اول لشگری به دلیل اخطار کم کاری یک امتیاز از دست داد. اوریشف که در المپیک به لشگری باخته بود، کشتی حریف ایرانی را آنالیز کرده بود و پای چپ را عقب نگه می داشت تا از یک خم گیری های لشگری فرار کند.
در سه دقیقه دوم کشتی گیر روس اخطار کم کاری گرفت و کشتی ۱-۱ شد. در ۲۰ ثانیه به پایان کشتی گیر روس یک اخطار کم کاری دیگر گرفت و لشگری ۲-۱ پیش افتاد. لشگری با این برد ارزشمند ایران را ۴-۲ پیش انداخت تا باخت مقابل آمریکا را به خوبی جبران کند.
۹۷ کیلوگرم: رضا یزدانی ۱۲ – یوری بلونوفسکی ۲
یزدانی، دارنده دو مدال طلای جهان کار دشواری نداشت و پس از این که یک بار پایش از تشک بیرون رفت به راحتی بارها به پشت حریف رسید و بارانداز اجرا کرد تا جمع امتیازاتش را در پایان وقت اول به ۱۰ برساند. در سه دقیقه دوم یزدانی یک امتیاز دیگر داد اما در ادامه حریفش را خاک کرد و به امتیاز ۱۲ رسید تا با امتیاز عالی حریفش را شکست دهد. با پیروزی یزدانی کشتی آخر در وزن ۱۲۵ کیلوگرم تشریفاتی شد.
۱۲۵ کیلوگرم: کمیل قاسمی۳  – آنزور خیزریف صفر
قاسمی که همانند دیدار برابر آمریکا در این رقابت نیز پیکاری تشریفاتی را پیش رو داشت در سه دقیقه نخست یک امتیاز گرفت و بیشتر کشتی را اداره می‌کرد تا خیزریف قدبلند امتیاز نگیرد. در ابتدای سه دقیقه دوم قاسمی سرانجام به پاهای حریف روس خود رسید و او را از تشک بیرون انداخت و در ادامه بار دیگر حریف خسته خود را از تشک بیرون برد تا ۳ بر صفر پیش بیفتد.