باید تعریف دقیقی از گروه فشار و رفتارهای آنها و تأثیر آنها در جامعه داشته باشیم

محمدجواد حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: در جوامعی که به آزادی احترام گذاشته می‌شود، فرصت برای اظهارنظر همه فراهم است؛ بنابراین افراد و گروه‌ها بدون نگرانی مواضع خود را اعلام می‌کنند.

این فعال سیاسی افزود: در چنین شرایطی امکان عمل سیاسی در قالب گردهمایی، تجمعات و راهپیمایی می‌تواند افکار عمومی مردم و مسئولان را جلب کند اما زمانی که بستر مناسبی برای گردش اطلاعات و اظهارنظرها و انتقاد فراهم نمی‌شود، جامعه دچار آسیب‌پذیری می‌شود و در هنگام برخورد با مشکلات اجتماعی نمی‌تواند از خود انعطاف نشان دهد و در این شرایط گروه‌های خودسر امکان حیات پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه ‌”در جوامع توسعه یافته به لحاظ سیاسی، احزاب، گروه‌های سیاسی، جبهه‌ها، مطبوعات و فضای مجازی به اطلاع‌رسانی و اظهارنظر در حوزه‌های مختلف مشغول هستند”، خاطرنشان کرد: در جوامعی که چنین امکانی فراهم نباشد گروه‌های غیررسمی شکل می‌گیرد. این گروه‌ها تلاش می‌کنند در مسائل اجتماعی و سیاسی اثرگذار باشند. این گروه‌ها متشکل هستند اما به دلیل پنهان بودن، امکان رصد شدن ندارند.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه “این گروه‌ها برای ایجاد فشار در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی تشکیل می‌شوند و شامل دو بخش هستند”، افزود: بدنه گروه‌های فشار را افرادی تشکیل می‌دهند که تصمیمات آنها ناشی از آرمان‌ها، ایدئولوژی‌ها و باورهای آنهاست اما بخشی که این گروه‌ را رهبری می‌کند به دنبال استفاده از رانت برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌سازی‌های سیاسی است.

حق‌شناس ادامه داد: به نظر من نباید تریبون‌های رسمی این جریان‌ها را از آنها گرفت زیرا بستن نشریات و تعطیل کردن تریبون‌های آنها اتفاق مثبتی برای جامعه‌ای که می‌خواهد دموکراسی را تجربه کند، نیست. باید فضا را برای انتقاد این گروه‌ها فراهم کرد تا آنها در مسیرهای غیرقانونی و غیرمعمول فعال نشوند. از سویی اگر فضا برای انتقاد بسته شود، آنها درباره مواضع خود احساس حقانیت می‌کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به صحبت رئیس‌جمهور در مورد اظهارنظرهای برخی افراد کم‌سواد، گفت: نباید با این صحبت‌ها بهانه را به گروه‌های فشار داد. البته از سویی مسئولان نیز نباید به راحتی تحت تأثیر این گروه‌ها قرار بگیرند تا آنها احساس کنند با فعالیت‌های غیرقانونی می‌توانند بر تصمیم‌سازی‌های سیاسی تأثیرگذار باشند.

وی در پایان اظهار کرد: برای مقابله با این گروه‌ها، مسئولان کشور، رسانه‌ها و نیروهای انتظامی و اطلاعاتی مسئول هستند. باید این مجموعه‌ها بویژه بخش فرماندهی آنها به جامعه معرفی شوند و اگر آنها رفتار غیرقانونی مرتکب شدند، مسئولان نباید کوتاه بیایند و با آنها برخورد کنند.