یکی از برجسته ترین مزیت های ارتش آمریکا، همراستا بودن با سیاستمداران کشورشان است. این ارتش قدرتمند، تمرکز خود را روی بهبود ظرفیت های نظامی گذاشته و تلاش می کند به بهترین نحو خواست دولت را (بدون توجه به دموکرات یا جمهوری  خواه بودن آنها) در مسیر منافع ملی برآورده سازد.

نشریه هیل می نویسد: نیروی دریایی آمریکا حضور ناوهای خود در خلیج فارس را همگام با تلاش دولت اوباما برای توافق جامع با ایران کاهش داده است.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، با این حال نیروی دریایی کاهش حضور خود را تکذیب کرده و می گوید که شمار کشتی های کوچکش در خلیج فارس افزایش یافته است.
اما مدارک و شواهد گواه آن است که ناو هری ترومن که تنها ناوهواپیمابر در منطقه است بیشتر اوقات خارج از خلیج فارس بسر می برد.

بعلاوه، یک منبع در نیروی دریایی می گوید: ناو ترومن به مانند ناوهای پیشین آمریکا زمان زیادی را در خلیج فارس نمی گذارند و قصد دارد به مذاکره کنندگان برای دستیابی به توافق فرصت بهتری بدهد.
پیتر دالی مدیر انستیتو نیروی دریایی امریکا می گوید: اینکه بگوییم نیروی دریایی با محدود ساختن حضورش در خلیح فارس، در حال ارسال سیگنال و پیامی است معقولانه است.
وی افزود: این ناو یک سمبل موثر و ابزار قدرت است. حضور اندکش بازدارنده بازیگران و رفتار بد است و اگر ضرورتی داشته باشد ابزار زور است.
از اگوست ۲۰۱۳ تا ژانویه ۲۰۱۴، ناور ترومن ۱۰۱ روز در خلیج عمان و دریای عرب شمالی بود و تنها ۴۵ روز در خلیج فارس حضور داشت. این تغییر رویکرد قابل توجهی نسبت به سال گذشته است که آمریکا دو ناو در منطقه مستقر کرده بود.