خانه تکانیافزایش تقاضا برای خدمات شب عید و خانه‌تکانی موجب سوءاستفاده و گرانفروشی برخی واحدهای صنفی مجاز و غیرمجاز و تحمیل هزینه‌های گزاف به مردم شده است.
به نوشته همشهری، فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز در زمینه قالیشویی، نظافت منزل، نقاشی ساختمان، خشکشویی و اتوشویی، سمپاشی، کاغذ دیواری، کفپوش و پارکت و… در سایه نبود اطلاع‌رسانی و ضعف نظارت تشکل‌ها، اتحادیه‌های صنفی و سازمان حمایت موجب گرانفروشی این خدمات شده است. در برخی موارد این خدمات با ارائه فاکتورهای جعلی به قیمت‌های بالاتری عرضه شده یا از کیفیت مناسبی برخوردار نیست.
گرچه نرخ برخی خدمات مورد نیاز شب عید مانند قالیشویی، خشکشویی و اتوشویی توسط اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و صنوف تعیین شده اما ضعف اطلاع‌رسانی و فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز موجب شده تا اغلب متقاضیان از کم و‌کیف و قیمت ارائه اینگونه خدمات یا فهرست مراکز مجاز اطلاعی نداشته باشند.

همچنین تشکل‌های صنفی ذیربط یا فاقد بازوی اجرایی لازم برای جلوگیری از این تخلفات بوده یا رغبت چندانی برای ورود به این حوزه ندارند. در مورد برخی خدمات مانند نقاشی ساختمان، پرده‌دوزی، انواع کفپوش و کاغذ دیواری و… نرخ مصوبی وجود ندارد و تشکل‌های موجود فقط با شکایت مشتریان اقدام به تطبیق قیمت و کیفیت خدمات ارائه شده در محدود مراکز مجاز با عرف بازار می‌کنند.

اجحاف قالیشویان غیرمجاز
از چندی پیش شرکت‌های قالیشویی مجاز و غیرمجاز تبلیغات زیادی را برای جذب مشتریان آغاز کرده‌اند اما بی‌اطلاعی اغلب مردم نسبت به کم و کیف، قیمت و مراکز مجاز ارائه اینگونه خدمات، موجب گرانفروشی در قبال ارائه فاکتورهای فاقد ارزش قانونی شده است.
رئیس اتحادیه صنف قالیشویان تهران با توصیه به مردم برای استفاده از خدمات این صنف در ۱۶۹مرکز مجازی که در سامانه این اتحادیه اعلام شده، به خبرنگار ما گفت: نرخ خدمات شست‌وشوی انواع فرش ماشینی، دستباف و موکت در دی‌ماه امسال پس از بررسی و تصویب سازمان حمایت به واحدهای صنفی مجاز ابلاغ شده است و هرگونه اضافه دریافتی این مراکز بابت خدمات قالیشویی مشمول برخورد تعزیراتی خواهد بود.
حمید محمدی نرخ شست‌وشوی درجه یک هر مترمربع فرش ماشینی با شامپو را ۲هزارو۹۰۰ تا ۳هزار تومان و انواع فرش دستباف را بنابر کیفیت از ۴هزارو۸۵۰ تا ۸هزارو۱۰۰ تومان و نرخ شست‌وشوی درجه یک انواع موکت معمولی و گل‌دار را از هزارو۵۰ تا حداکثر هزارو۳۵۰ تومان در نوسان دانست و تصریح کرد، کرایه حمل‌ونقل برای مسیر رفت و برگشت به هر نقطه شهر تهران برای هر خانوار ۹هزار تومان تعیین شده است. بهتر است مشتریان برای اطلاع از فهرست مراکز مجاز و نرخ خدمات قالیشویی به سایت این اتحادیه مراجعه کنند.
به گفته وی، مشتریان می‌توانند هرگونه گرانفروشی خدمات قالیشویی توسط مراکز مجاز را از طریق شماره تلفن ۵۵۶۳۳۷۰۶۲ یا ارسال فاکتور به شماره نمابر ۵۵۱۵۴۴۱۴ و تماس با سامانه۱۲۴ اطلاع دهند. برخی مراکز غیرمجاز قالیشویی در سطح شهر تهران به فعالیت ادامه می‌دهند که با اجحاف به مردم، زمینه نارضایتی آنها را فراهم کرده‌اند.
همچنین به گفته ابوالفضل رجب‌زاده، رئیس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی تهران نرخ این خدمات تغییری نکرده اما فعالیت برخی واحدهای صنفی بدون پروانه کسب موجب گرانفروشی، تقلب و از بین رفتن اعتماد مردم می‌شود. این در حالی است که واحدهای صنفی مجاز باید تعرفه مصوب را در معرض دید مردم قرار دهند و آن را رعایت کنند.