رژیم ویژه همراه با چای سبز و هویج عملکرد حافظه را بازسازی می کند

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیای جنوبی USC به کشف مهیجی دست یافته اند. به گفته این محققان، رژیم غذایی تشکیل شده از ترکیبات موجود در چای سبز و هویج توانسته نشانه های شبه آلزایمر در موشهایی که برای رشد این بیماری دستکاری ژنتیکی شده بودند، مهار کند.

نتایج پژوهش اخیر که در مجله biological Cheistry: منتشر شده است، یادآور می شود این مطالعه روی موشها صورت گرفته و بسیاری از یافته ای انجام گرفته روی موشها، در درمان انسان موثر نبوده است. با این وجود، یافته ها به این ایده اعتبار بخشیده اند که مکمل های گیاهی موجود قادر هستند برای درمان بیماری زوال عقل کاربرد داشته باشند.

پرفسور ترنس تون، روان شناس و عصب شناس موسسه نوروژنتیک زیلکای دانشگاه USC توصیه می کند: شما نمی توانید منتظر بمانید تا ۱۰ الی ۱۲ سال آینده داروی نهایی وارد داروخانه شود، اما، می توانید همین امروز رژیم غذایی تان را با این مکمل های ارزشمند تغییر دهید. نویسنده ارشد پژوهش فوق، خاطر نشان می کند: این یافته برایمان بسیار نوید بخش بوده است.

فراتر از آن، پژوهش به حمایت از این ایده پرداخته که زمان آن رسیده راهکارهای یک سویه را کنار بگذاریم و به چیز جدیدی بیاندیشم: درمان ترکیبی، بهره بردن از راه حل های طب مدرن و مکمل در کنار هم، می تواند بهترین راه برای درمان بیش از ۵.۷ میلیون آمریکایی باشد که اکنون با آلزایمر دست و پنجه نرم می کنند. طب مکمل به روش استانداردی برای درمان بیماریهایی چون سرطان، اچ آی وی و روماتیسم مفصلی تبدیل شده است.

پیش از آغاز یک دوره رژیم غذایی ویژه و بعد از آن موشهای دچار نقص شبه آلزایمر مورد آزمایش ذهنی قرار گرفتند. این آزمایش به گونه ای متناسب با آزمایشات مربوط به تفکر و حافظه انسانی طراحی شده بود. یکی از ابزار آزمایش ماز Y شکلی بود که عملکرد حافظه فضایی موشها را ارزیابی می کرد. این عملکرد درست شبیه مهارت انسان در یافتن مسیر در بیرون از خانه است.

موشهای سالم به صورت غریزی در هر یک از شاخه های ماز برای یافتن غذا یا یافتن راهی برای فرار حرکت می کردند و ورودشان به هر یک از سه بازوی ماز معمولا بیش از یک بار نبود؛ اما موشهای گرفتار نقص شبه آلزایمری نمی توانستند به خوبی همتایان سالمشان این وظیفه را انجام دهند.

منتها، بعد از سه ماه همه چیز تغییر کرد. طب مکمل عملکرد حافظه را بهبود بخشیده بود و موشهای بیمار درست شبیه موشهای سالم عملکرد مطلوبی نشان دادند.

 

Source: Sciencedaily.com