اجلاس-شانگهای-چینوزارت خارجه چین روز سه‌شنبه اعلام کرد که از حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، همتای روسی وی و دبیر کل سازمان ملل برای حضور در اجلاس شانگهای دعوت به عمل آورده است.

خبرگزاری شینهوا چین، این خبر را به نقل از کین کانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد: پوتین، روحانی و بان کی مون هفته آینده برای شرکت در نشست چهارم کنفرانس همکاری و اعتمادسازی آسیا که روز ۲۰ و ۲۱ می (سه‌شنبه و چهارشنبه، ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت ماه) در شانگهای برگزار می‌شود، به چین سفر خواهند کرد.

وی افزود: دیدار رسمی پوتین از چین به دعوت شی جین پینگ رییس جمهور این کشور، از ۲۰ می آغاز خواهد شد و در ۲۱ می پایان می‌یابد در حالی که دیدار رییس جمهور ایران به دو روز یعنی از ۲۰ تا ۲۲ می (۳۰ اردیبهست تا اول خردادماه ۹۳) طول خواهد کشید.

همچنین بان کی مون از ۱۸ می تا ۲۲ این ماه میهمان چینی‌ها خواهد بود.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده است.

این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد.

سازمان همکاری شانگهای در حقیقت ترکیب جدید سازمان «شانگهای ۵» است که در سال ۱۹۹۶ تأسیس شده بود، ولی نام آن پس از عضویت ازبکستان به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یک سال بعد ایران، پاکستان، و هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاکنون در منطقه افزایش یافته است. این سازمان، بر خلاف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و پیمان ورشو سابق، هنوز یک معاهده دفاعی چندجانبه به شمار نمی‌رود.

منبع:ایرنا