بلفاریت-چشمبلفریت یا التهاب لبه پلک‌ها یک بیماری مزمن چشمی است که در پلک‌ها، شوره هایی شبیه شوره سر ایجاد می‌شوند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، مهران نیکخو فوق تخصص قرنیه گفت: در بروز بلفریت یا التهاب لبه پلک چند عامل مثل عفونت‌های میکروبی، عفونت‌های قارچی دخیل هستند ولی شایع ترین علت آن عاملی شبیه شوره سر است.
وی در ادامه افزود: همان عاملی که شوره سر را ایجاد می کند، باعث شوره زدن در لبه‌های پلک نیز می شوند و در سنین میانسالی و خانم ها شایع تر است.
نیکخو با بیان اینکه علت دقیق التهاب لبه پلک مشخص نشده اظهار داشت: چربی‌های غدد چربی مژه ها تغییر می‌کنند و ورود و زندگی قارچ‌ها را در پلک‌ها میسر می‌کنند.
این فوق تخصص قرنیه با اشاره به این که بیماری بلفریت، خطرناک نیست تصریح کرد: علائم بیماری، احساس جسم خارجی در چشم، خارش و سوزش چشم، ریختن مژه‌ها و شوره‌هایی به رنگ سفید هستند.
وی گفت: شوره سفید و آردی رنگ در فرمی که علل آن از نوع شوره سر است دیده می‌شود، اما در نوع میکروبی، شوره‌ها زرد رنگ و بزرگ می‌شوند و با کندن مژه‌ها، پلک دچار خونریزی می‌شود.
این متخصص چشم با بیان اینکه این بیماری به راحتی بهبود نمی یابد،‌ اظهار داشت: بلفریت بیماری مزمنی است و بهترین روش درمان این است که بیمار شب هنگام، ابتدا به مدت ۳ الی ۴ دقیقه، کمپرسی گرم روی چشم‌های بسته داشته باشد، سپس چشم ها را با شامپو بچه رقیق شده ماساژ دهد و آبکشی کند.
وی افزود: با مراجعه پزشک و تشخیص میکروبی بودن بیماری برای یک دوره آنتی بیوتیک خوراکی تجویز می‌شود.