سیستان-بلوچستانمعصومه پرندوار و حمیرا ریگی دو فرماندار زنی هستند که در دولت یازدهم به عنوان فرماندار شهرستان هامون و قصر قند از توابع استان سیستان و بلوچستان منصوب شدند.

معصومه پرندوار، نخستین فرماندار زن در دولت حسن روحانی به عنوان فرماندار شهرستان هامون از توابع استان سیستان و بلوچستان منصوب شد.

خانم ریگی، از جامعه بانوان بلوچ و اهل سنت، در ادوار گذشته مسوولیتهایی در سازمان بهزیستی و وزارت کشور در سطح رییس اداره و بخشدار داشته است.

خبرگزاری مهر در توصیف خانم پرندوار نوشت: “زنی که قرار است از این پس فرماندار شهرستان هامون باشد فوق لیسانس برنامه ریزی شهری دارد و ۱۴ سال کارمند استانداری سیستان و بلوچستان و خراسان شمالی بوده است.”

در حال حاضر استان سیستان و بلوچستان در انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی پیشتاز است.

پیشتر زهرا اربابی، رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در سیستان و بلوچستان نیز با صدور حکمی از سوی وزیر کشور به سمت معاون توسعه و مدیریت و منابع انسانی استاندار سیستان و بلوچستان منصوب شد.

خانم اربابی پیش از آن در دوره‌های مختلف انتخابات در ایران‌ مسئولیت‌هایی مانند مسئولیت کمیته بانوان سومین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ستاد ائتلاف اصلا‌ح‌طلبان و عضویت در هیأت بازرسی هفتمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان سیستان و بلوچستان را بر عهده داشت.

همچنین سامیه بلوچ‌زهی نیز به عنوان اولین شهردار زن در این استان برگزیده شد.

سامیه بلو‌چ‌زهی، دانش‌آموخته مهندسی منابع طبیعی، شهردار شهرستان سرباز، واقع در جنوب استان سیستان و بلوچستان است.

در رده شغلی “قانونگذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران” مرکز آمار ایران گزارش داده است که در این استان ۹ هزار و ۱۳۷ نفر شاغل هستند که از این تعداد یک هزار و ۳۷۹ نفر آنان را زنان تشکیل می دهند و این در حالی است که فقط ۱۳۶ نفر از این تعداد در روستاها مشغولند.