در جنگ عراق و افغانستان، آمریکا توانست با موفقیت از تسلیحات تخریبی و موثر خود چون موشک های کروز و بمب های سنگرشکن استفاده کند. جنگ جهانی دوم نیز یادآور بمباران اتمی ناکازاکی و هیروشیماست. حمله هولناکی که به تسلیم بی قید و شرط ژاپن انجامید.

جهان جای زیباتری خواهد شد، اگر انسان ها با هم گفتگو و تفاهم داشته باشند، اما باید واقع بین بود. انقلاب اسلامی ایران در برابر خود با دشمنان قسم خورده ای روبروست. دشمنانی که به صورت ایدئولوژیک وجود دموکراسی دینی را تهدیدی بلند مدت برای بقاء خود می دانند. ایرانی قدرتمند، با عزت و دارای حق رای آزاد مردان و زنان در جوار کشورهای بسته و سلطان نشین عربی، گزینه ای است که عربستان سعودی و هم پیمانانش به هیچ عنوان خواستار آن نیستند.

اسرائیل نیز برای توسعه نفوذ منطقه ای خود بدترین چیزی که می تواند برابر خود ببیند، وجود ایران قدرتمند است. با وجود ایران آزادی خواهی که ملت های ستمدیده بتوانند به آن اتکا کنند، چگونه توسعه طلبی های رژیم اسرائیل محقق می شود؟

گفتگو و دیپلماسی که توام با عزت توسط دولت تدبیر و امید پیش می رود، راه موفقیت ایران و پیروزی اعتدال بر عصبیت زمانه است؛ اما دربرابر تهدیدات وجودی و برای خنثی کردن لبه تیز کینه توزی دشمنان منطقه ای، ایران نیازمند قدرت نظامی مدرن و بازدارنده است. ارتشی مسلح به تسلیحات متعارف و فوق مدرن که رقیبان منطقه ای را از خیال های سوء دور کند و در عین حال نشان دهد ایران برای در هم کوبیدن دشمنان نیازی به سلاح اتمی ندارد.

متاسفانه شکاف تکنولوژیک به نحو غلو آمیزی در میان نخبگان ایرانی شایع است؛ اما واقعیت تکنولوژی دسترس پذیر و شدنی است؛ به ویژه زمانی که مشاهده می کنیم دیگران توانسته اند. هنگامی که اولین فتح به قله ای رخ می دهد، دیگران نیز در می یابند آن امر شدنی است و دیری نمی پاید که فتح های دیگر رخ می دهد.

اعتماد به نفس، خودباوری و ایده گرفتن از آنچه قدرت های بزرگ کرده اند، راه را برای توسعه صنعت دفاعی ایران هموار می کند. امروز اگر ایران تسلیحاتی ابر هوشمند با قدرت تخریب بالا داشت، دیگر رقیبان این قدر بحث سلاح هسته ای را بزرگ نمی کردند.

وَمَثَلُ الَّذِینَ یُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمُ ابْتِغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ وَتَثْبِیتًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ کَمَثَلِ جَنَّهٍ بِرَبْوَهٍ أَصَابَهَا وَابِلٌ فَآتَتْ أُکُلَهَا ضِعْفَیْنِ فَإِن لَّمْ یُصِبْهَا وَابِلٌ فَطَلٌّ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ

(و مثل کسانی که اموال خویش را برای طلب رضای خدا از روی یقین و، اعتقادانفاق می کنند ، مثل بوستانی است بر تپه ای، که بارانی تند، بر آن بارد و دو چندان میوه دهد، و اگر نه بارانی تند که نرم بارانی بر آن بارد خدا به کارهای شما بیناست.)