دیپلماسی پویای ایران، اسرائیل و مدافعان نظام تک قطبی را در موضع تدافعی قرار داده است. یکی از مزیت های برجسته تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، بهره بردن از دیپلماسی عمومی و خلع سلاح جنگ طلبان در نزد افکار عمومی است: ما حقمان را می  خواهیم نه چیزی بیشتر! درهای تاسیسات هسته ای کشور به روی بازرسان آژانس باز شده تا جای هیچ بهانه گیری نماند.

اکنون آمریکا چاره ای جز کنار آمدن با وضعیت جدید ندارد. دیگر ناوگان کوه پیکر و توان نظامی برترش به کار نمی آیند. جایی که ملت ها می آموزند با قلم و گفتگو منافعشان را پیش ببرند، قدرت طلبان قادر نیستند، با بازی کهنه چماق و هویج بازی گردانی کنند.

محمد جواد ظریف می گوید: صحبت‌هایی که از صبح سه‌شنبه در وین آغاز خواهیم کرد، شروع مذاکراتی است که بر اساس تفاهم ژنو باید ظرف حداکثر یک سال و البته در مرحله اول ۶ ماه به برنامه اقدام نهایی منتهی شود. ما قصد داریم با دقت و با در نظر گرفتن حقوق و منافع مردم ایران وارد مذاکرات شویم.

ظریف خاطرنشان می کند: دستور کار مذاکرات و روش پیگیری موضوع، یکی از محورهایی است که در همین جلسه اول باید درباره آن صحبت کنیم. همچنین از نظر ما چارچوبی که برای مذاکرات سازنده ضروری است باید مورد تاکید قرار گیرد؛ مثلا اقداماتی صورت نگیرد که باعث بیشتر شدن شکاف بی‌اعتمادی در ذهن مردم ایران نسبت به غرب شود و یا اینکه روش‌هایی که برای اجرای توافق‌هایی که صورت گرفته پیگیری می‌شود، مورد قبول باشد و از نظر مردم ما و مذاکراه‌کنندگان راه را برای رسیدن به تفاهم آماده کند.

وی با بیان اینکه موضوعاتی کلی وجود دارد که در این دور از مذاکرات باید درباره آن بحث شود، تاکید می کند: اقدامات نامناسب و صحبت‌های بی‌معنی که صورت گرفته است باید در این گفتگوها مورد بحث قرار گیرد. نمی‌دانم آمریکایی‌ها از این گزینه (نظامی) چه نفعی در عراق و افعانستان برده‌اند که کماکان اصرار دارند به روش قرن پیش این اظهارات را تکرار کنند. ضمن اینکه این‌گونه ادعاها هیچ تاثیری در اراده مردم ایران برای دفاع از حقوقشان نداشته و نخواهد داشت اما به هر حال آمریکایی‌ها این حرف‌های بی‌مورد را زده‌اند و باید از گفتن این اظهارات بیهوده‌ دست بردارند زیرا این اظهارات هیچ فایده‌ای برای آنها نداشته است و فقط مانع از این می‌شود که مقداری از بی‌اعتمادی که در طول سه دهه گذشته در مردم ایران نسبت به آمریکایی‌ها شکل گرفته است، رفع شود.

نکته بسیار حیاتی در گفتگوهای پیش رو، نشان دادن عزم راسخ و جدیت تیم مذاکره کننده به نمایندگان ۵+۱ است. این مهم نیز میسر نمی شود مگر از طریق شفاف سازی و نشان دادن صداقت عملی ایرانیان در موضوع هسته ای و عدم تخلف از موازین بین المللی.

قدرت پاسخ گویی تیم مذاکره کننده ایران، کلید موفقیت ما و دست یابی هرچه سریعتر به حقوق مشروع و رفع تحریم های ناروا در حق ملت ایران است. چشم های ۷۲ میلیون ایرانی اکنون به دهان کسانی دوخته شده که تعهد و توان پاسخ گویی شان می تواند فرصتی برای شکوفایی تمدن ایرانی- اسلامی فراهم آورد.