رابطه-علمی-بین-بیسوادی-افراطی-گریعوامل کارآمد بر عقاید سیاسی افراد، همیشه مورد توجه محققان بوده است. در حالی که سن، جنسیت، میزان درآمد، موقعیت اجتماعی و بسیاری از عوامل دیگر در این میان ‌بررسی شده‌اند، ‌تحقیق جدید در یک موضع روز یعنی مسأله اوکراین، نشان داده‌ که افراد هر چه دانش سیاسی کمتری داشته باشند، بیشتر طرفدار مواضع افراطی هستند.

به گزارش «تابناک»‌ به نقل از واشنگتن‌پست، از زمان ورود نخستین سربازان روس به شبه‌جزیره کریمه در اوایل ماه مارس، چگونگی واکنش ایالات متحده به اقدام روسیه در چند نظرسنجی از مردم آمریکا‌ بررسی شده است. در حالی که دو‌سوم آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند ‌وضعیت در اوکراین را ـ دست‌کم در برخی مواقع ـ ‌جدی پیگیری کرده‌اند، ‌بیشتر آمریکایی‌ها نمی‌دانند در صحنه میدانی چه می‌گذرد و یا حتی‌ اوکراین کجاست؟


بنا بر این گزارش، سه فرد دانشگاهی از دانشگاه‌های معتبر آمریکایی یعنی کایل دراپ از کالج دارتموث، جوشوا کرتزر از دانشگاه هاروارد و تامش زیت زاف از دانشگاه پرینستون در مورد تحقیقات خود به واشنگتن پست گزارش داده‌اند که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.
این سه‌ در روزهای پایانی ماه مارس، ‌از ۲۰۶۶ آمریکایی این ‌را پرسیدند که آمریکا باید در اوکراین چه کند؟ در کنار دیگر پرسش‌ها، آن‌ها برای سنجش دانش سیاسی افراد از آن‌ها خواستند محل قرار گرفتن اوکراین را روی نقشه نشان دهند.
محققان می‌خواستند ببینند آمریکایی‌ها چقدر از موقعیت اوکراین می‌دانند‌ و تأثیر دانش سیاسی آن‌ها را بر موضع‌گیری‌شان بسنجند. آن‌ها دریافتند که تنها یک ششم افراد پرسش شونده محل قرار گرفتن اوکراین را می‌دانند و دانستن یا ندانستن این مسأله بر تصمیم‌گیری سیاسی آن‌ها نیز تأثیر دارد؛ افراد هر چه ‌از موقعیت اوکراین اطلاع کمتری داشتند، بیشتر طرفدار مداخله نظامی در اوکراین بودند.
در این تحقیق،‌ ۱۶ درصد آمریکایی‌ها برای نشان دادن این کشور روی نقطه‌ای در ‌مرزهای این کشور کلیک کرده‌اند. بیشتر آن‌ها گمان می‌کردند، اوکراین جایی در اروپا یا آسیاست، ولی فاصله میانه آن‌ها از مکان درست حدود ۱۸۰۰ مایل بوده است.

دقت افراد در تعیین موقعیت اوکراین، تابعی از شرایط سنی و دیدگاه‌های آن‌ها نیز هست. جوانان از افراد سالمند و مردان از زنان دقیق‌تر بودند، ولی دقت افرادی که عضوی از خانواده آن‌ها نظامی است، تفاوتی با دیگران نداش‌. افرادی که از نظر سیاسی خود را مستقل می‌نامند، نسبت به طرفداران جمهوری‌خواه‌ و دموکرات‌ها دقت بیشتری داشتند. همچنین دقت افراد فارغ‌التحصیل ‌از دانشگاه (۲۱ درصد) بیشتر از دقت افرادی بود که به دانشگاه نرفته‌ بودند (۱۳ درصد).
تحقیقات پیشین نشان داده است که داشتن اطلاع یا بی‌اطلاعی می‌تواند بر عقاید افراد در مورد موضوعات گوناگون کارآمد باشد و به نخبگان و مقامات نیز این فرصت را می‌دهد که برای طرح‌ها و برنامه‌های خود حمایت جلب کنند. در این تحقیق ‌از افراد، پرسش‌های متعدد دیگری نیز درباره اوضاع کنونی اوکراین و نیز باور آن‌ها در مورد بایدهای اقدامات آمریکا پرسیده شد؛ هرچند مانند دیگر تحقیقات اخیر، آمریکایی‌های زیادی در مورد تصمیم مناسب برای آمریکا نظر روشنی نداشتند، هر چه هزینه‌ کاری بیشتر باشد، میزان حمایت از آن کمتر می‌شود. در حالی که ۴۸ درصد افراد از اخراج روسیه از گروه هشت حمایت می‌کردند، تنها ۱۳ درصد طرفدار استفاده از زور در این مسأله بودند.

نکته جالب آنکه هر چه افراد دقت کمتری در تعیین موقعیت اوکراین داشتند، بیشتر طرفدار دخالت نظامی در این کشور بودند. با کنترل‌ دیگر متغیرهای موجود در تحقیق، محققین با اطمینان آماری ۹۵ درصد بر این باورند که افراد هر چه آگاهی کمتری از موقعیت اوکراین داشتند، بیشتر خواهان دخالت نظامی بودند و احساس می‌کردند که روسیه تهدید جدی‌تری نسبت به منافع ملی آمریکاست و استفاده از زور را بیشتر به نفع آمریکا می‌دانستند.