آلن ایرسخنگوی وزارت خارجه آمریکا اقدام وزارت خزانه‌داری این کشور برای رفع برخی محدودیت‌ها درقبال دانشجویان ایرانی را در راستای تقویت پیوندهای تحصیلی بین دو کشور دانست.
به گزارش ایسنا، آلن ایر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توضیح این اقدام اظهار کرد: صدور این مجوز توسط وزارت خزانه‌داری نشانه جدیدی از تعهد دولت ما برای تحکیم پیوندهای دوستی و تحصیلی بین مردم آمریکا و مردم ایران است.
وی ادامه داد: این مجوز جدید پیوندهای تحصیلی بین دو کشورمان را تقویت خواهد کرد و فرصت‌های جدیدی را برای دانشجویان ایرانی فراهم خواهد کرد که به دنبال ادامه تحصیل در آمریکا هستند. این دیپلمات آمریکایی افزود: با این عمل ما دوباره تاکید می‌کنیم که این تقویت و تحکیم پیوندهای تحصیلی و فرهنگی بین ملت‌هایمان هم به نفع مردم ما هم به نفع مردم ایران است.
وزارت دارایی آمریکا اعلام کرد دانشگاه‌های آمریکایی می‌توانند به تبادل دانشجو با دانشگاه‌های ایرانی بپردازند و همچنین برخی خدمات آموزشی را به نهادها و افراد ایرانی ارایه کنند.
بنا بر بخشی از این مجوز جدید، موسسات مالی و اعتباری و صرافی‌های آمریکایی اجازه دارند برای تحصیل، تبادل دانشجو و خدمات آموزشی دیگر، که بنا به این مجوز مجاز اعلام شده‌اند، نقل و انتقال‌های مالی لازم را انجام دهند. البته در مجوزی که وزارت دارایی صادر کرده ذکر شده است که نمی‌توان مطابق آن به صدور کالا یا فناوری به ایران و دولت ایران و یا ارائه خدمات به اشخاصی پرداخت که مورد تحریم قرار گرفته‌اند.
وزیر خارجه آمریکا در این باره ابراز امیدواری کرده است که با مجوزهای جدیدی وزارت دارایی این کشور فرصت‌های تحصیلی بیشتری در آمریکا برای دانشجویان ایرانی فراهم شود.