دلها را از کینه ها پاک کنیم. مداوم به فکر دیروز نباشیم.

رییس جمهور در اجتماع میلیون‌ها ایرانی حاضر در میدان آزادی تهران و خیابان‌های اطراف به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب تاکید کرد: هیچ کس نباید فکر کند که یک جناح می‌تواند بر کشور حاکم باشد باید همه جناح‌ها،‌احزاب و گروه‌ها نقش خود را ایفا کنند.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که براساس اطلاعاتی که به من رسیده است ۲۲ بهمن امسال با سال‌های گذشته کاملا متفاوت است، اظهار کرد: امسال همه جریان‌ها‌،احزاب،‌گروه‌ها و تفکرهای مختلف در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند این حضور مایه مباهات برای مسوولان ومایه یاس برای دشمنان است. انقلاب تعلق به گروه خاصی ندارد، بلکه انقلاب از آن ملت ایران است. ما می‌خواهیم روز به روز آشتی ملی، وحدت ملی ‌و انسجام ملی بیشتر شود، ما باید دل‌ها را از کینه‌ها پاک کنیم و مدام به گذشته نپردازیم، بلکه بیشتر به فکر امروز و فردای کشور باشیم.

روحانی در ادامه اظهار کرد: این دولت در فکر نظام اداری سالم‌تر ودر پی مبارزه با فساد است من از همه مردم و همه قوای نظام درخواست می‌کنم دولت را در زمینه با مبارزه با فساد یاری کنند. مگر می‌توان تحمل کرد یک فرد ۹ هزار میلیارد تومان پول این ملت را ببرد این پول را کجا برده و کجا مصرف شده و چه کسانی به این فرد چنین اجازه داده‌اند؟ ما باید مراقب فساد باشیم و باید در مقابل مفسدان ایستادگی کنیم ملت نمی‌پذیرد که پول بیت‌المال در جیب مفسدان و افراد خاصی باشد. مبارزه با فساد خواست این ملت بزرگ است.

وی همچنین با بیان این‌که این دولت به همه وعده‌های که در انتخابات داده است پایبند است و به آن عمل می کند، خاطر نشان کرد:حقوق شهروندی که اکنون در حال تدوین نهایی است، در چارچوب فصل سه قانون اساسی قرار دارد که باید این حقوق مورد احترام همگان قرار گیرد.

ما همه ایرانی هستیم و به قانون اساسی افتخار می‌کنیم و زیر پرچم واحدی هستیم همه مردم باید از حقوق عادلانه شهروندی برخوردار باشند و دولت این خط را دنبال می‌کند.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به این‌که این دولت مسوولیت‌پذیر،‌پاسخگو در برابر ملت و انتقاد پذیر خواهد بود، افزود: دولت به انتقاد سازنده افتخار می‌کند. همه یادمان باشد باید به فکر انتقاد باشیم و هیچ کس به فکر انتقام نباشد نصحیت یعنی دلسوزی و با اخلاص صحبت کردن با گفتار صحیح کمک کردن، همه باید نقد را بپذیریم ویادمان باشد همه ممکن است اشتباه کنند. اگر در مورد خاصی اشتباه شد به صراحت به مردم خواهد گفت و از آنها عذرخواهی می‌کنم عذر خواهی در برابر مردم فخری برای دولت خواهد بود.

روحانی در ادامه گفت:پیام اصلی مردم در انتخابات ۲۴ خرداد این بود که اولا به دنیا اعلام کنند که مردم به نظامشان، نظام جمهوری اسلامی ایران پایبند هستند و هرگونه اصلاح و تغییری را در مدیریت بخواهند در چارچوب مردم سالاری دینی خواهند خواست و در نهایت برای مردم تحقق اهداف نظام اسلامی اهمیت دارد.

وی افزود:پیام دیگری که مردم در ۲۴ خرداد دادند این بود که خواستند به دنیا بگویند ما از دولتی حمایت می‌کنیم که در مسیر عقلانیت، تدبیر و با مشی اعتدال امیدها را زنده می‌کند و راه پیشرفت و توسعه کشور را از طریق اتکا به مردم خود امکانات و قابلیت‌های داخلی و تعامل زنده در برابر جهان ادامه خواهد داد.

روحانی خاطر نشان کرد: ما امروز در دانشگاه‌ها و مطبوعات می‌بینیم که فضای آزادتر و آرام‌تر وجود دارد مسیر تحقیقات ،‌دانش و فناوری از دیروز هموارتر است و همه به فکر اعتلای این کشور هستند.

روحانی همچنین گفت: ما امروز شاهدیم وضعیت اقتصادی از گذشته بهتر شده است، در طول شش ماهه گذشته تورم و رشد تورم کاهش یافته و تورم ۴۳ درصدی به ۳۵ درصد کاهش یافته است و دولت در سال آینده این رقم را به ۲۵ درصد می‌رساند.

در ادامه چند فراز دیگر از سخنان تاریخی ریاست جمهوری ایران در سی و پنجمین پیروزی انقلاب آورده شده است:

  • دولت برای میادین مشترک نفت و گاز، برنامه ریزی مفصلی دارد که اولین آثارش را در سال آینده و ٢٢ بهمن سال آینده شاهد خواهیم بود.
  • در زمینه اینترنت و شبکه ملی اطلاعات جوانان ما در سال آینده منتظر اقدامات موثری باشند.
  • دولت آرمان و واقعیت را در کنار هم می‌بیند و بین آنها توازنی برقرار خواهد کرد. خودباوری، هوشمندانه عمل کردن، واقع بین بودن، برای ارتقاء جایگاه منزل ایران و توسعه کشور مد نظر دولت است. سیاست خارجی ما هم جهانی و هم منطقه‌ای و هم دو جانبه است.
  • ما برای کشورهای منطقه و مخصوصا همسایگانمان اهمیت خاصی  قائل هستیم.
  • ما باید به فکر ثبات و آرامش وامنیت کل منطقه باشیم. ما باید ذهنیت منفی  که دشمنان ما نسبت به چهره انقلاب اسلامی بوجود آورده‌اند این ذهنیت منفی را بزداییم. ما باید از دستاوردهای انقلاب اسلامی با کمترین هزینه به خوبی حراست، حفاظت و صیانت بکنیم باید همه دنیا بداند که مذاکره ما با گروه ۵ +١ بر مبنای حسن نیت و صلح طلب بودن ملت ایران است.
  • ما خواستیم در این مذاکره گمان‌های دروغ و واهی را از دست بدخواهان بگیریم. و به کشورهای همسایه بگویم، ایران هراسی دروغ است. کشور ما ٢٠٠ سال است به کشور دیگری تجاوز  نکرده است.
  • تهدید، علیه ملت ایران بی ارزش و کودکانه است. چون ملت ما در طول ٣۵ سال گذشته در برابر انواع تهدیدهای دشمن ایستاده است، مقابله کرده است و به پیروزی رسیده است. ملت ایران زبان تهدید را خلاف قانون، اخلاق و ادب می‌داند و باید بدخواهان بدانند که هر گونه تهدیدی  باعث مقاومت بیشتر مردم و انسجام و وحدت ملی این مردم عزیز و بزرگوار خواهد بود.
  • آن‌ها که تهدید می‌کنند باید بدانند تهدید یعنی ایستادن در برابر عظمت یک تاریخ.
  • روی هیچ میزی در جهان تهدید نظامی علیه ملت ما وجود ندارد. من با صراحت اعلام می‌کنم حرکت ملت ایران به سمت قله پیشرفت دانش و فناوری و از جمله فناوری صلح آمیز هسته‌ای دائمی خواهد بود.