آیت الله-مصباح-یزدیاستاد، آیت الله محمدتقى مصباح یزدى، یازدهمِ بهمن ماه هزار و سیصد و سیزده، برابر با بیست پنجم شوال هزار و سیصد و پنجاه و سه هجرى قمرى، در دامان پرمهر خانواده اى بسیار متدین و مذهبى در شهر یزد به دنیا آمد.

زندگى پدر و مادر استاد در منزل میراثىِ مادریشان با سختى بسیار مى گذشت. مادر با کمک خاله ها، در خانه جوراب مى بافت تا پدر براى گذران زندگى جوراب ها را در مغازه بفروشد. این شغل بسیار کم درآمدى بود; به طورى که پدر مى بایست هر از چندى مبلغى قرض مى کرد تا به کارش سامانِ دوباره دهد.

استاد درباره آن روزگار چنین مى گوید:

یادم مى آید بهترین غذایى که دوست داشتیم و هفته اى یک مرتبه مى خوردیم این بود که با برادرم از مدرسه که مى آمدیم، دو ریال و ده شاهى سرشیر مى خریدیم، و مادر کمى آب قند درست مى کرد و با این سرشیر قاطى مى کرد، و این بهترین شام آخر هفته بود.

با وجود همه سختى ها این خانواده بسیار مذهبى و شیفته اهل بیت(علیهم السلام) در آن دوران خفقان رضاخانى، که برپا کردن مراسم عزادارى مطلقاً ممنوع بود، شب هاى محرم در زیرزمین منزل، مجلس توسل و عزادارى برقرار مى کردند، و شب هاى جمعه دعاى کمیل و ذکر حدیث و صبح هر جمعه نیز دعاى ندبه برگزار مى گشت; به طورى که پدر دعاى ندبه را حفظ شده بود و آن را از بر مى خواند.

همین علاقه و دلبستگى به دین و علاقه مندى به خاندان عصمت و طهارت(علیهم السلام) سبب شد که اولین فرزند خانواده «محمدتقى» نام گیرد.

 

رویای مادر گرامی آیت الله مصباح یزدی:

پیش از تولد محمدتقى، مادر خواب مى بیند که «قرآن» به دنیا آورده است. با نگرانى خواب خود را نزد معبّرى به نام سیدمحمدرضا امامیه، که از علماى یزد بود، بازمى گوید. سید در پاسخ مى گوید: فرزندى که متولد مى شود پسر است، و بشارت باد که او عالم و حامى قرآن خواهد بود. (منبع: مرکز اسناد انقلاب اسلامی)

 

تفسیر:

در حقیقت پیام این خواب برای مادر بوده و نشان می داده در مسیر زندگی، رنج هایی که برده از او فردی آگاه و صاحب بصیرت ساخته است. بنابراین، ایشان باید نگاه منفی به رنج هایی که می کشیده و سختی هایی که سراغشان می آمده نداشته باشد و درک کند در پرتو رنج هاست که به تجارب ارزشمندی دست یافته و می توانسته به دیگران مشورت داده و راهنمایشان باشد.

زایمان نماد درد ناشی از دست یافتن به هدف است و قرآن آگاهی و معرفت را نشان می‌دهد. در حقیقت کسی که خواب زایمان قرآن را می بینید یعنی همانند پیر فرزانه در اثر تجارب سخت به دانایی دست می یابد و قادر است به دیگران درس درست زندگی کردن بدهد. انسان‌هایی که در کوران سختی‌ها تجربه کسب کرده و آبدیده شده‌اند و حال می‌توانند تجاربشان را به دیگران منتقل کرده و سبب خیر شوند.

پیام خواب برای آن مادر گرامی لبخند زدن به دشواری ها و از دید تجربه نگریستن رنج هاست- رنج هایی که روح را زنگارزدایی کرده و به آن تعالی می بخشند.