درجستجوی-حسنرییس شورای هماهنگی ادیان در اسراییل با نگارش مقاله ای اعلام کرد که تحت تاثیر مصاحبت با ” ترنس وارد ” نویسنده ایرلندی تبار کتاب معروف ” در جستجوی حسن” نگاهش به ایران و ایرانی ها تغییر کرده است.
به گزارش عصر ایران به نقل از “هافینگتون پست ” ران رانیش رییس شورای هماهنگی ادیان در اسراییل با نگارش یک گزارش از نتایج مصاحبت اخیرش با ” ترنس وارد ” و همسرش در فلورانس ایتالیا ، نوشت که مصاحبت دو روزه با این نویسنده آمریکایی ایرلندی تبار تا چه میزان روی کلیشه های ذهنی ساخته شده از سوی رسانه های غربی و اسراییل علیه ایران تاثیر گذاشته ، و او در مصاحبت با ترنس دیدگاه جدیدی نسبت به ایران، حکومت ایران و فرهنگ و جامعه مدنی پویای ایران یافته است.
رانیش (kronish) مطلب خود را از کلیشه ها و تصویر رایجی که در ۳۵ سال گذشته از ایران در رسانه های غربی درست شده، آغاز می کند و می گوید در سفری در ماه مارس (یک ماه پیش)  به ایتالیا برای شرکت در یک کنفرانس بین ادیانی این فرصت را یافته تا به همراه همسرش به ویلای “ترنس وارد” در فلورانس برود و دو روز را در آنجا درباره فرهنگ و تاریخ ایران و ویژگی ها و شرایط فعلی جامعه ایران به بحث و گفت و گو بپردازد.

رانیش می نویسد: در مصاحبت با وارد چیزهای زیادی درباره جامعه ایرانی آموختم که پیشتر هیچ اطلاعی از آنها نداشتم. من دانستم که ایران یک جامعه مدنی پویا دارد و بسیاری از دولتمردان و اصلاح طلبان در ایران به دنبال ایجاد جامعه ای باز و متکثر اند.

باید اضافه کنم که در نتیجه این مصاحبت دو روزه  نه تنها من کشور و مردم ایران را کشف کردم بلکه چیزهای زیادی درباره فرهنگ ایرانی و عشق و الهام بخشی این فرهنگ آموختم. برای مثال در مورد شاعران صوفی در ایران از مولانا گرفته تا حافظ و عطار و علاقه وافر مردم ایران به این شاعران صوفی مسلک چیزهای زیادی آموختم.

گفتنی است خانواده آمریکایی و ایرلندی تبار “ترنس وارد” در سال ۱۹۶۰  میلادی برای انجام ماموریتی به عنوان مشاور شرکت نفت ایران به مدت ۵ سال به تهران آمدند و در محله ولنجک سکنی گزیدند. آنها برای رتق و فتق امور خانه خود از فردی به نام “حسن قاسمی” از اهالی روستای “تودشک” اصفهان  خواستند تا به عنوان آشپز در این خانه به همراه همسر و فرزندان و مادرزنش زندگی کند.
خانواده حسن و  خانواده آقای وارد در این مدت ۵ ساله خیلی زود با هم آشنا و صمیمی شدند.

نخستین دیدار وارد با خانواده حسن قاسمی پس از ۲۹ سال (سال ۱۹۹۸)

 

خانواده-حسن-قاسمی

حسن همیشه برای چهار پسر خانواده وارد قصه هایی از شاهنامه، آیین های ایرانی، آداب و رسوم، قصه های هزار و یک شب تعریف می کرد و کودکان آقای وارد هم که علاقه زیادی به این داستانها داشتند، آن را در ذهن می سپردند.

پس از ترک ایران از سوی خانواده وارد ، وی پس از۲۹ سال در آوریل سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷) بار دیگر برای یافتن حسن قاسمی به ایران سفر می کند و ماجرای جستجوی خود برای یافتن حسن را در سال ۲۰۰۲ تحت عنوان کتابی به نام ” در جستجوی حسن” منتشر می کند که این کتاب هم اکنون یکی از منابع و راهنمایان اصلی گردشگران خارجی برای  سفر به ایران است.

حسن قاسمی در کنار همسر و مادر همسرش

 

حسن-قاسمی-مادر-همسر

وارد در پاییز سال گذشته بار دیگر برای دیدار با خانواده قاسمی به ایران آمد. وی در زمستان سال گذشته نیز از سوی شرکت گردشگری مارکوپولو به ایران دعوت شد تا در مراسمی در برج میلاد تهران از وی به خاطر کتابش که باعث شده گردشگران زیادی به ایران بیایند، تقدیر شود.

این کتاب به یکی از منابع شناخت ایران ، فرهنگ و مردمانش تبدیل و به زبان های  ایتالیایی، فرانسوی ، اندونزیایی ، ژاپنی و آلمانی ترجمه شد.
کتاب آنقدر صمیمی و صادقانه نوشته شده که هر کسی آن را خوانده عاشق سفر به ایران شده است و بسیاری هم راهی کشورمان شده اند تا ایران را بدون نقابی که رسانه ها ساخته اند ببینند.

کتاب ” در جست و جوی حسن” در ایران با ترجمه اسد الله امرایی و مهسا ملک مرزبان ، توسط کتابسرای تندیس منتشر شده است.