b5fae21534231ece78c8be01a1420adfهمیشه در فرازی بایست که ظالم و مظلوم را بی هیچ ابهامی بتوان مشاهده کرد. از سفسطه ها پرهیز کن، سرت را فراز ابرها ببر، از آن اوج از کناره خورشید واقعیت جامعه ات را ببین و… آنگاه قضاوت کن.

به گزارش دنیای اقتصاد، نام فرشته کریمی، ملی پوش فوتسال ایران در بین ۱۰ فوتسالیست‌ برتر جهان قرار گرفت.سایت فوتسال پلنت، که هر سال بهترین‌های فوتسال دنیا را معرفی می‌کند فرشته کریمی، ملی‌پوش فوتسال بانوان ایران را یکی از ۱۰ بازیکن برترفوتسال زنان جهان در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد.

این افتخار بسیار بزرگ در شرایطی رخ داده که عملا فقدان امکانات و محدودیت های جدی فرصت نمود ظرفیت ها را از جنس مونث گرفته است. جامعه مردسالار از سویی تمام امکانات را حق مردان می بیند و از سوی دیگر، نگاهی تماما انتقادی به این جنس دارد.

چند روزی پیش خبرگزاری ها اعلام کردند ۷۵ درصد زنان تحصیل کرده ایران، خانه نشین هستند و عملا هیچ فرصتی برای استفاده از تخصص خود ندارند. و مگر زنانی که فرصت اشتغال می یابند جز در سطوح کارگری، منشی گری و نهایت مدیریت پایین دستی دیده می شوند؟

زن ایرانی فاقد اعتماد به نفس، زن ایرانی فاقد قدرت ابراز وجود، مستعمره جهان مردانه ایرانی است.

آنچه از این میان صدمه می خورد، اتلاف سرمایه های ملی و از دست رفتن فرصت برای خدماتی است که زنان قادر بودند به این آب و خاک ارائه دهند. همین نکته که زنان جوان ایرانی با کمترین امکانات خود را هرجا که مجال یابند در میان بهترین ها قرار می دهند، نشان دهنده استعدادهای خدادادی و ارزشمند آنان است.

متاسفانه در جامعه مردسالار و به شدت تبعیض آمیز که خطاهای مردانه نادیده گرفته شده و کوچکترین خبط زنان برجسته نمایی می شود، زن چاره ای جز فروشکستن ندارد. در این جامعه، ماهیت واژه ها نیز حامل بار تبعیض آمیز است. فرهنگ مردخواه می گوید: زن ضعیف است، حقیر و آلوده به هوس و زشت خواری است. نگاه تبعیض آمیز زن را نه در جایگاه یک انسان که اسبابی برای رفع نیازها از جنسی گرفته تا پخت و پز و تامین نیازهای آشپزخانه ای خانواده می بیند.

در این بین، افتخار آفرینانی چون فرشته کریمی تلنگری هستند به روح فرعون مآب ما تا بلکه دریابیم آنگاه می توانیم چشم به قله های بلند بدوزیم که زنانی توانمند و هم شان در کنارمان ایستاده باشند.

فرصت دهیم، بها دهیم و اقتدار بخشیم تا در پرتو آن نیز خود فوام گیریم و اوج یابیم.