طلاق-آثاراز پله‌های دادگاه بالا می‌روند، تصمیم سختی برای آینده خود گرفته‌اند، سعید و زهره سر ناسازگاری را با هم پیش گرفته‌اند.

دیگر تحمل زندگی سرتاسر دعوا و پر سر و صدا را ندارند، آخرین بار که زهره قهر کرد و از خانه بیرون رفت و چند روز را دور از همسرش گذراند، موقع برگشت و به ظاهر آشتی دوباره، از سعید حق طلاق گرفت.

زندگی آنها در هاله‌ای از ابهام در حال تمام شدن و پایان یافتن بود، زهره با داشتن حق طلاق در دستش به هر قیمتی می‌خواهد از همسرش جدا شود و سعید نیز با طلاق موافق است.

زهره می‌گوید نمی‌توانم با کسی که به من خیانت می‌کند و تنوع‌طلبی را در پیش گرفته زندگی‌ام را تقسیم کنم، سعید نیز این موضوع را از دیدگاه خود این‌گونه اعلام می‌دارد و بر این باور است که زهره او را دوست نداشته و شاید پای فرد دیگری در میان است.

به این ترتیب هر دو با وجود تمامی اختلافات، در یک موضوع با یکدیگر تفاهم و نظر مشترک دارند و آن هم طلاق توافقی است.

اگر چنین اتفاقی برای خودمان بیفتد تصور می‌کنیم کابوسی طولانی در زندگی‌مان چنبره خواهد زد و هر لحظه دوست داریم از خواب بپریم که شاید تمامی این اتفاقات تلخ، خوابی بیش نباشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه همدان، بالا رفتن از پله‌های دادگاه و حاضر شدن در جلسات آن، هر لحظه نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود و ساعت‌ها از هم پیشی می‌گیرند و در میان سالن انتظار زوج‌های زیادی برای امر طلاق آمده‌اند که برخی از آنها دلشوره دارند، اما زهره و سعید در کمال خونسردی می‌خواهند طلاق بگیرند. شاید خونسردی‌شان از توافقی بودن جدایی نشأت می‌گیرد.

زوجینی که با طلاق توافقی از یکدیگر جدا می‌شوند تصور می‌کنند رسیدن به قله برای‌شان نزدیک است، اما افراد همیشه بعد از طلاق به قله نمی‌رسند و برخی تا آخر عمر انکار می‌کنند و نمی‌پذیرند که این اتفاق برای آنها افتاده است، و تا آخر عمر کینه به دل می‌گیرند و برخی از آنها تا پایان عمر در غار تنهایی فرو می‌روند.

گاهی آن‌قدر از زندگی مشترک خسته می‌شوند که دیگر به هیچ جنس مخالفی اعتماد نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند تا پایان عمر تنها زندگی کنند.

بالا رفتن آمار طلاق در زوجین جوان، وجود طلاق توافقی است

رئیس مجمع بسیج حقوقدانان همدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا یکی از علل اصلی افزایش طلاق در بین زوجین جوان را وجود طلاق توافقی اعلام و اظهار کرد: بر اساس مراجعات و آمارهای موجود زوجین جوان بیشتر گرایش به طلاق توافقی دارند، در حالی‌که از آسیب‌های بعد از طلاق ناآگاهند.

“مسعود قهرمانی” افزود: طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که زن و مرد برای طلاق و جدایی به تفاهم رسیده‌اند و این امر بدون درگیری و دعوای خاصی اتفاق می‌افتد.

وی افزود: زن و مرد بعد از حضور در دادگاه ابتدا به مرکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند که شاید در این مرکز با ارائه مشاوره توسط کارشناسان حوزه از طلاق انصراف دهند، در غیر این صورت اگر زوجین بر طلاق اصرار داشته باشند، با نامه مرکز مشاوره و شرح جزئیات طلاق توافقی آن‌ها به دادگاه برای جدایی، ارجاع داده می‌شوند.

قهرمانی تصریح کرد: زوجین در منزل با مشورت یکدیگر از جمله میزان مهریه، نفقه و حضانت فرزند به توافق رسیده، سپس با حضور در دادگاه از یکدیگر جدا می‌شوند.

رئیس مجمع بسیج حقوقدانان همدان یادآور شد: بر اساس ماده قانون ۲۵ حمایت از خانواده ابتدا زوجین به مرکز مشاوره ارجاع داده می‌شوند که شاید بتوانند از طلاق منصرف شوند.

وی تاکید کرد: برای امر طلاق نیز از خانم آزمایش بارداری گرفته و معاینات پزشکی انجام می‌شود تا تمامی مباحث قبل از طلاق تعیین تکلیف شود.

رویه طلاق توافقی کوتاه و کم‌هزینه است

قهرمانی تصریح کرد: طی شدن رویه طلاق توافقی بسیار کوتاه بوده و در نهایت طی دو هفته انجام سپس صیغه طلاق جاری ‌می‌شود، اما در مورد سایر طلاق‌ها که یک طرف راضی و طرف دیگر ناراضی است، پروسه طولانی خواهد بود.

این حقوقدان با بیان اینکه برای طی شدن روال طلاق زوجین باید مقداری هزینه کنند، گفت: در طلاق توافقی به علت رفع شدن بسیاری از موارد بین زوجین هزینه این امر بسیار کم و ناچیز است، بنا بر این موضوع و سهولت روال طلاق توافقی، گرایش زوج‌های جوان به سمت طلاق توافقی بیشتر است.

حق طلاق در چه شرایط به زن واگذار می‌شود

وی به دریافت حق طلاق اشاره کرد و افزود: بر اساس قوانین موجود حق طلاق همیشه با مرد بوده، اما در برخی موارد که زوجین توافق داشته باشند و در صورت تمایل مرد می‌تواند حق طلاق را به همسرش واگذار کند.

وی گفت: مرد در حالت شرط ضمن عقد می‌تواند حق طلاق را به زن بدهد، همچنین در طول زندگی مرد می‌تواند این حق را به همسرش داده و با مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج در قباله عقد این حق را قید کنند.

استفاده از مشاوره برای انصراف از طلاق موثر است

عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه پیام‌نور همدان نیز استفاده از مشاوره‌ها را برای انصراف زوجین از طلاق بسیار موثر خواند.

دکتر “صفی‌الله صفایی”به خبرنگار ایسنا گفت: استفاده و بهره‌گیری از مشاوره‌ برای زوجینی که برای طلاق چه توافقی و چه غیر توافقی مراجعه کرده‌اند، بسیار موثر است، البته استفاده از مشاوره باید به نحوه درست انجام شود و زوجین از صحبت‌های مشاوره بهره‌مند شوند.

وی افزود: زمانی‌که جوانان شرایط برگشت از زندگی مشترک ناموفق برایشان تسهیل باشد، راحت‌تر می‌توانند برای ازدواج مجدد و آغاز یک زندگی جدید تصمیم بگیرند.

دکتر صفایی تصریح کرد: زوجین در سال‌های اولیه زندگی بیشتر تابع احساسات بوده و هر تصمیمی که بگیرند تمامی آنها بر اساس احساسات است، به همین علت دادگاه قبل از هر گونه اقدام طلاق توافقی زوجین را به مراکز مشاوره راهنمایی می‌کند.

در چه شرایطی طلاق توافقی مناسب است؟

وی یادآور شد: در مواردی که زوجین تصمیم به جدایی از یکدیگر دارند و هیچ عامل مشترکی با یکدیگر ندارند و نمی‌توانند به زندگی مشترک خود ادامه دهند، طلاق توافقی برای این گونه زوجین مناسب است.

وی تاکید کرد: زوجینی که تصمیم به ازدواج با یکدیگر را دارند بهتر است قبل از ازدواج ابتدا از مشاوره استفاده کنند تا هیچ‌گاه در حین زندگی با پشیمانی مواجه نشوند.

اشتغال مهم‌ترین عامل جدایی‌ها

دکتر صفایی با بیان اینکه اشتغال و مباحث اقتصادی در تداوم زندگی تاثیرگذار است، گفت: طلاق معلول بوده و علت‌های مختلفی دارد اما علت اصلی اکثر طلاق‌ها بیشتر به مباحث مادی و اقتصادی خانواده بازمی‌گردد که در برخی شرایط مرد توانایی مدیریت خانواده را نداشته و با بی‌پولی مواجه می‌شود که زن تحمل این نوع زندگی را نداشته با یکدیگر ناسازگار می‌شوند.

زوجین قبل از طلاق توافقی به مشاوره ارجاع می‌شوند

معاون قضایی دادگستری استان همدان نیز به خبرنگار ایسنا گفت: طلاق توافقی زمینه ماقبلی داشته که بیشتر به علت عدم شناخت طرفین در مرحله اول زندگی ایجاد می‌شود و اگر به توافق در زندگی دست نیابند، تصمیم به جدایی از یکدیگر می‌کنند.

“سعید گلستانی” افزود: زوجینی که برای طلاق توافقی به دادگاه مراجعه می‌کنند قبل از هر گونه اقدامی دادگاه آنها را به مراکز مشاوره معرفی می‌کند که شاید زوجین از طلاق انصراف دهند، در حالی‌که این مشاوره‌ها در اکثر موارد اثری ندارد.

تاثیر مشاوره قبل از ازدواج بیشتر است

وی ادامه داد: زوجینی که برای طلاق مراجعه می‌کنند، در انتخاب همسر اشتباه کرده‌اند و برای جبران آن اشتباه اقدام به طلاق می‌کنند، بنابراین تاثیر استفاده از مشاوره قبل از ازدواج بیشتر است.

زوجین از آثار تخریبی طلاق آگاهی ندارند

گلستانی با بیان اینکه برخی زوجین در انتخاب اولیه اشتباه می‌کنند و تنها راه حل را طلاق می‌دانند، گفت: زوجین از آثار تخریبی بعد از طلاق آگاهی نداشته، چراکه به سختی می‌توانند زندگی آینده خود را با فرد دیگر رقم بزنند، در حالی‌که اگر از آثار مخرب طلاق آگاهی داشته باشند، متوجه می‌شوند که طلاق آخرین راه نیست.

وی تاکید کرد: طلاق چه توافقی باشد و چه غیر توافقی، آثار مخربی از خود بر جای می‌گذارد.

استفاده از مشاوره قبل از طلاق در چه زوج‌هایی تاثیرگذار است؟

گلستانی خاطرنشان کرد: استفاده از مشاوره‌های قبل از طلاق برای زوجین دارای فرزند و کسانی‌که زندگی‌شان سر و سامان بیشتری دارد، تاثیرگذار است.

۵۰ درصد طلاق‌ها توافقی است

وی گفت: طلاق‌هایی که در دادگاه انجام می‌شود، ۵۰ درصد توافقی و ۵۰ درصد غیرتوافقی است.

به گزارش ایسنا، پر و خالی شدن دادگاه‌ها روزانه در حال افزایش بوده و همیشه از افزایش آمار طلاق چه توافقی و چه غیر توافقی به گوشمان می‌رسد اما واقعا راهکاری برای کاهش این آمار وجود ندارد؟

اگر زوجین در هنگام ازدواج تابع احساسات نباشند و با چشم و گوش باز تصمیم به تشکیل زندگی مشترک بگیرند هیچ‌گاه با نام تلخ طلاق آشنا نخواهند شد و آن را تجربه نخواهند کرد.

خانواده‌ها و زوجین که بیشترین آسیب را از طلاق یکی از اعضای خانواده می‌برند، خود می‌توانند از این رویداد جلوگیری کنند، البته به شرطی که در امر ازدواج با احتیاط و چشم بینا قدم بردارند.