دکتر-کامران-وفادکتر کامران وفا، استاد دانشگاه هاروارد و برنده مدال دیراک و عضو فرهنگستان علوم آمریکا، ۲۶ خرداد ماه با موضوع «نظریه ریسمان و فیزیک هندسی» در جمع اساتید و فیزیک‌پیشگان ایرانی در دانشگاه تهران سخنرانی می‌کند.

به گزارش ایسنا، جلسه سخنرانی استاد وفا با همکاری دانشکده فیزیک دانشگاه تهران و شاخه فیزیک ذرات و میدان‌های انجمن فیزیک ایران، ساعت ۱۴ روز دوشنبه ۲۶ خردادماه در تالار علامه امینی پردیس علوم دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

شرکت در این سخنرانی برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

دکتر کامران وفا که از فیزیکدانان برجسته دنیا در حوزه نظریه ریسمان است در سال ۱۳۳۹ در تهران متولد شده است. وی پس از پایان تحصیلات مقدماتی در دبیرستان البرز در سال ۱۹۷۷ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرده و تحصیلات کارشناسی خود را در سال ۱۹۸۱ در فیزیک و ریاضی در دانشگاه ام ای تی به پایان برده است. کامران وفا در سال ۱۹۸۵ میلادی موفق به دریافت درجه دکتری خود با سرپرستی ادوارد ویتن از دانشگاه پرینستون شد و پس از آن وی عضو جونیور هاروارد شد که بعدها وی در همانجا یک کرسی جونیور گرفت. در سال ۱۹۸۹ به او یک کرسی ارشد (سینیور) پیشنهاد شد و از آن زمان تا کنون در این دانشگاه مشغول به فعالیت بوده است.

این فیزیکدان برجسته ایرانی تبار از سال ۱۹۹۰ به عنوان پروفسور و از سال ۲۰۰۳ به عنوان دونر پروفسور علوم در دانشگاه هاروارد به تدریس و تحقیق اشتغال دارد.

استاد وفا، نظریه پردازی برجسته در زمینه نظریه ریسمان است که عمده پژوهش های وی بر ماهیت گرانش کوانتومی و رابطه بین هندسه و نظریه های میدانهای کوانتومی متمرکز شده است.

او در جامعه نظریه ریسمان به دلیل کشف مشترکش با اشترومینگر شناخته می شود. این دو کشف کردند که انتروپی بکنشتاین-هاوکینگ یک سیاهچاله را می توان با استفاده از حالتهای سالیتونی نظریه ابرریسمان بیان کرد. وی همچنین به خاطر توضیح رابطه بین هندسه و نظریه های میدان که از دوگانگی های ریسمانها بر می آید، شناخته می شود که منجر به فرضیه گوپاکومار- وفا شد. این موضوع با عنوان «مهندسی هندسی نظریه های میدان کوانتومی» شناخته می شود. در سال ۱۹۹۷ او نظریه اف را ارائه داد که جزو نظریه های شناخته شده در ابرریسمان است.

او همچنین علاقه مند به فهمیدن معنی نهفته دوگانگی های ریسمان‌ها و همچنین تلاش در به کارگیری نظریه ابرریسمان برای حل مسائل حل نشده در فیزیک ذرات بنیادی – مانند مساله سلسله مراتب و مساله ثابت کیهان شناسی – است.

وفا، مشارکت‌های عمیقی در زمینه نظریه های ریسمان توپولوژیک و فهمیدن تقارن آینه‌یی و ساخت مدار- خمینه در نظریه ریسمان، داشته است.

 

انتهای پیام