دفاع-حقوق-شخصیفرزانه:

سلام و خسته نباشید

خواب دیدم با خانوادم برای تفریح بیرون رفتیم. توی راه وارد خونه ای میشیم که به نظر یه جایی برای بازدید و توریستیه. توی اون خونه من یه ظرف کوچک میبینم که توی اون خیلی کم به اندازه دو سه قاشق برنج هست. من دو قاشق برنج میخورم و به اندازه یه قاشق توی ظرف برنج میمونه. برنجش خیلی خوش عطر و خوش طعم بود.

در همین حال مسئول اون خونه بهم میگه این برنجها برنج اعلا هستند و قیمت برنجی که خوردید میشه ۲۸۰۰۰۰ تومان. من هول میشم که این پول رو از کجا بیارم؟ به پدر نگاه میکنم. پدرم عصبانی هستن. با خودم میگم به من خوشی و راحتی نیومده. ای کاش اصلا این دو قاشق رو نمیخوردم.

در نهایت بهم میگن چون یه قاشق دیگه از برنجها مونده بهت تخفیف میدیم و قیمت برنجی که خوردی میشه ۱۳۰۰۰۰ تومان. در همین حین از خواب بیدار میشم.

ممنون میشم اگه تعبیرشو برام بگید.

تفسیر:

در برابر زیاده خواهی دیگران بایستید و اجازه ندهید کسی فریبکارانه از شما سوء استفاده کرده یا حقوقتان را ضایع کند.

در فرهنگ جهانی، محل های مربوط به توریسم و بازدید گردشگران مبتنی بر تامین رفاه و امنیت آنان است؛ اما در کشور ما اسم گردشگر که می آید، همه به فکر سوء استفاده و خالی کردن جیب وی می افتند. این بدفرهگی متاسفانه وجود دارد و نگاهی به نوسان نرخ ویلاها در روزهای پرمسافر که کنیم کفایت می کند تا متوجه معنا شویم.

اما، در خواب شما، قیمتی بسیار گران و دور از ذهن برای سه قاشق برنج اعلام می شود. چرا اظهار مسئول خانه را به عنوان حکمی قطعی می پذیرید؟ و چرا پدرتان به جای پشتیبانی از شما علیه شما عصبانیت نشان می دهد؟ زمانی که مطالبه کننده پول تخفیفی غیرعادی یعنی بیش از ۵۰ درصدی می دهد، در حقیقت روشن است که شما می توانید روی قیمت و اساسا هزینه ای که مطالبه کرده، اعتراض کنید. ولی شما حکم را پذیرفته اید. دوست عزیز، خوشی و راحتی شما در دستان خودتتان است. هنگامی که جلوی زیاده خواهان را بگیرید، زمانی که منافعتان را حفظ کنید، طبیعی است که راحتی نیز نصیبتان خواهد شد.

رویا همچنین نشان می ددهد پدرتان به مسئولیت حمایتگرانه خود عمل نکرده و ایشان در زندگی فردی هستند که به جای حمایت اعضاء خانواده را به خاطر دردسرهایی که درست کرده اند، ملامت می نمایند. کاش والدین ما کمی روشنتر و آگاه تر بودند.