چیت چیان وزیر نیروبا اصلاح تعرفه‌های برق مشترکان خانگی با دستور شخص رئیس جمهوری متوسط قیمت فروش برق به مشترکان خانگی برای تابستان سال جاری حدود ۵۰ تومان به ازای هر کیلو وات ساعت تعیین شده است.
حمید چیت چیان وزیر نیرو با بیان اینکه در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها متوسط قیمت فروش برق خانگی ۵۰ تومان است، از تعرفه شرایط پاداش و جریمه برای مشترکان کم مصرف و پر مصرف برق خانگی خبر داده است.
در شرایط فعلی به طور متوسط هر مشترک برق ماهانه بیش از ۳۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف می‌کند که در صورت روشن شدن برخی دستگاه‌های سرمایشی پر مصرف و سایر لوازم برقی خانگی متوسط مصرف برق این دسته از مشترکان خانگی به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلووات ساعت در هر ماه افزایش می یابد.
از سوی دیگر در صورتی که نیمی از این برق در ساعات پیک ۱۱ تا ۱۴ روز و ۱۹ تا ۲۳ شب مصرف شود علاوه بر تعرفه معمول مشترکان باید ۳۷ تومان هزینه بیشتری برای پرداخت قبوض مصرف کنند.
این افزایش پرداخت در نهایت منجر به صدور قبوض نجومی و چندین هزار تومانی برای مشترکان برق خانگی خواهد شد و این در حالی است که در صورت خاموش کردن لوازم پرمصرف برق در ساعات پیک نه تنها بار مالی قبوض کاهش یافته بلکه به ازای هر کیلوات برق ۱۸.۶ تومان مشترک می تواند پول کمتری پرداخت کند.

 

 

منبع:مهر