اقتصاد-دارایی-طیب نیاعلی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه نشست شورای گفت‌وگو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چه زمانی ثبت‌نام خوداظهاری برای دریافت یارانه نقدی شروع خواهد شد، اظهار داشت: مراحل ثبت‌نام و مقدمات کار فراهم شده و به زودی و تا قبل از پایان سال انجام می‌شود.

وی افزود: مراحل ابتدایی این کار صورت گرفته و روی فرم خوداظهاری کار کارشناسی انجام شده و تصمیم‌گیری‌ها در حال انجام است تا بر اساس قانون تا قبل از سال آینده این کار صورت بگیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه هدفمندی یارانه‌ها به چه صورت اجرایی خواهد شد و زمان آن کی خواهد بود، گفت: از فروردین یا اردیبهشت سال آینده بر اساس تکلیف مجلس این قانون اجرایی خواهد شد و زمان‌بندی و شیب آن تدریجی افزایش می‌یابد.

طیب‌نیا گفت: بر اساس قانون بودجه ۹۳ از ابتدای سال آینده در قیمت حامل‌های انرژی تجدید نظر می‌شود و با توجه به شرایط رکودی که در کشور از قبل شروع شده و اکنون ادامه دارد، تصمیم دولت این است که افزایش قیمت حامل‌ها ملایم باشد و از تکانه‌ها و فشار بر مصرف‌کننده جلوگیری شود و البته شیب قیمت‌ها در محصولات مختلف متفاوت است و در مورد نهادهای اساسی این شیب ملایم‌تر و کندتر خواهد بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ این سؤال که آیا اسفند امسال آخرین پرداخت یارانه نقدی خواهد بود یا خیر، عنوان کرد: طبق قانون بودجه ۹۳ یارانه نقدی صرفا به افراد نیازمند متقاضی پرداخت خواهد شد، اما با توجه به اینکه شرایط کشور خاص بوده نیازمند آن هستیم که افراد غیرنیازمند و حتی نیازمندی که این یارانه در زندگی آنها تاثیر چندانی ندارد ثبت‌نام نکند، تا یارانه صرف تولید کشور شود.

طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در سخنرانی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران، در مورد نحوه شناسایی افراد نیازمند دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: عوامل متعددی در نیاز مردم موثر است که یکی از آنها درآمد و دیگری دارایی و از جمله دارایی‌های مهم داشتن یا نداشتن منزل مسکونی و خودرو است.

علی طیب‌نیا تصریح کرد: ‌همچنین محل سکونت هر فرد با توجه به اینکه هزینه زندگی در کلان‌شهرها نسبت به شهرهای کوچک و روستاها متفاوت است و همچنین تعداد نفرات خانوار در این زمینه نقش دارند.

وی افزود: بر این اساس به جمع‌بندی رسیدیم که اگر همه عوامل را در این موضوع دخیل کنیم، کار بسیار پیچیده شده و امکان‌پذیر نخواهد بود.

طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: مجلس در قانون تکلیف دولت را روشن کرده و از دولت خواسته تا بر اساس درآمد نیازمندان را مشخص کند که کارگروه‌های دولت در حال بررسی این موضوع هستند و در قالب فرم میزان حداقل درآمد را مشخص خواهند کرد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: با توجه به ایثاری که از مردم ایران در مقاطع گوناگون و حساس کشور خصوصا دفاع مقدس سراغ داریم، مطمئن هستیم که بسیاری از مردم به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف می‌دهند تا این ارقام صرف افراد محروم جامعه شود و تأمین اجتماعی و بهداشت و درمان بهبود پیدا کند.

طیب‌نیا گفت: درآمدی که از هدفمندی در فاز دوم حاصل می‌شود، بخشی صرف بهداشت و درمان، بیمه عمومی و امنیت غذایی خصوصا برای دهک‌های پایین جامعه خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه دولت افزایش قیمت حامل‌های انرژی را به صورت یکباره انجام نمی‌دهد، گفت: افزایش قیمت‌ها کاملا قاعده‌مند خواهد بود تا مردم بتوانند برای حداقل ۵ سال برآورد داشته باشند.

به گفته وی دولت به صورت تدریجی و طی برنامه زمانی به سمت قیمت‌های هدف پیش می‌رود و برای سال آینده نیز با توجه به شرایط عمومی جامعه افزایش قیمت‌ها ملایم خواهد بود به گونه‌ای که فعالان اقتصادی بگویند قیمت‌ها قابل تحمل است.

وی با اشاره به اینکه اجرای فاز دوم هدفمندی و افزایش قیمت‌ها از ابتدای سال آینده یعنی فروردین یا اردیبهشت ماه انجام می‌شود، گفت:اگر افرادی اطلاعات نادرست اقتصادی بدهند، طبق قانون تا ۳ برابر یارانه دریافتی از دولت باید جریمه پرداخت کنند و امکان سنجش برای دولت در این زمینه وجود دارد.

طیب‌نیا گفت: در سال جاری ۴۲ هزار میلیارد تومان صرف پرداخت نقدی یارانه به ۷۷ میلیون نفر شده که بیش از جمعیت کشور هستند؛ در حالی که بودجه عمرانی کشور در سال جاری تنها ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در هفته‌های اخیر اقشار مختلف مردم مانند برخی انجمن‌های صنفی، هنرمندان و ورزشکاران آمادگی خود را برای انصراف داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی اعلام کردند.

 

منبع:فارس