کورتکس-مغزدانشمندان معتقدند به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد تغییرات مغزی منجر به اوتیسم در رحم مادر شکل می‌گیرد.

تحقیقات آنها نشان داده تغییراتی که به صورت توده‌های پراکنده در نقاطی از کُرتکس مغز در دوران جنینی روی می‌دهد نمایانگر بروز علل زمینه ساز بیماری اوتیسم پیش از تولد است.نتایج این پژوهش‌ها که در مجله پزشکی  نیواینگلند منتشر شده امیدها برای درک بیشتر اوتیسم را افزایش داده است.

تیم پژوهشی یک دانشگاه در ایالت کالیفرنیا با در نظر گرفتن نتایج این تحقیقات تاکید کرده که چنین یافته‌هایی بر اهمیت تشخیص و درمان زود هنگام دلالت می‌کند.

این محققان بافت‌های مغز ۲۲ کودک دو تا پانزده ساله را بررسی کردند. کودکانی که تنها برخی از آنها اوتیسم داشتند.

آنها سپس با نشانه‌گذاری ژنتیکی به مراحل شکل‌گیری لایه‌های مختلف کُرتکس مغز این کودکان پرداختند.

کرتکس بخش فوقانی مغز انسان است و اغلب کارکردهای پیچیده مغز در بخش‌های مختلف کرتکس شکل می‌گیرند.

نتایج مقایسه‌های آنها نشان داد که ناهنجاریها در مغز ۹۰ درصد از کودکان اوتیسمی وجود داشت در حالی که چنین ناهنجاریهایی تنها در ۱۰ درصد کودکان بدون اوتیسم مشاهده شد.

این نقاط که دانشمندان می گویند پیش از تولد به این شکل درآمده‌اند، نقاطی از کرتکس مغز هستند که با رفتار، ارتباط برقرار کردن و تعاملات اجتماعی، زبان و هیجانات ما سر و کار دارند.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا در شهر سن دیگو و محققان موسسه مغزشناسی آلن می‌گویند این یافته‌ها نشان می‌دهد که چرا وقتی برخی از کودکان اوتیسمی درمان را در دوران خردسالی و زودهنگام آغاز می‌کنند، نشانه‌هایی از بهبود در آنها مشاهده می‌شود.

پرفسور اریک کورچنس، عصب شناس دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو می‌گوید: “این که این کاستی‌ها به صورت توده‌های مختلف در نواحی گوناگون مغز روی می‌دهند و نه به این صورت که یک ناحیه را کامل فرا بگیرند، به ما شناخت و بینش جدیدی نسبت به ماهیت بیماری اوتیسم ارایه می‌کند.”

دکتر توماس انسل، مدیر موسسه ملی بیماریهای روانی هم گفته است: “اگر این تحقیق جدید نشان دهد که ناهنجاریهای شکل گرفته در مغز برخی کودکان پیش از تولد آنها روی داده است، به ما نشان می دهد که چقدر تشخیص و مداخله زودهنگام در این مورد ضروری است.”

حدود ۷۰۰ هزار نفر در بریتانیا اوتیسم دارند.