کارت ملی هوشمندمحسن کرمی  اظهار داشت: مطالعات مربوط به صدور کارت ملی هوشمند از سال ۹۰ به صورت پیش پایلوت و در سال ۹۱ به صورت پایلوت انجام شد که در نهایت منجر به صدور کارت در برخی از استان‌ها در سال گذشته شد.

وی تصریح کرد: در سال جاری نیز استان قم نسبت به صدور این کارت اقدام کرد.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال ادامه داد: هم اکنون در ۶۰۰ اداره ثبت احوال سراسر کشور جمع‌آوری اطلاعات هموطنان برای صدور کارت ملی هوشمند آغاز شده و با توجه به اعلام آمادگی برخی شرکت‌ها و پس از اقدامات اولیه صدور کارت ملی هوشمند برای همه افراد از مهر ماه امسال آغاز خواهد شد.

به گفته وی صدور این کارت‌ها با همکاری دفاتر پیشخوان دولت و اداره پست انجام خواهد شد.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور در بخش دیگری از سخنان خود ثبت احوال را یکی از سازمان‌های کلیدی حاکمیتی و زیرساختی کشور عنوان و تصریح کرد: رسالت اصلی و مهم سازمان ثبت احوال ثبت وقایع حیاتی است که هم اکنون پوشش این وقایع در بخش ولادت ۹۷ و در بخش وفات ۹۶ درصد در کشور است.

کرمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به صدور ۷ میلیون شناسنامه مکانیزه در کشور گفت: تاکنون ۷ میلیون شناسنامه مکانیزه در کشور صادر شده که از این میزان ۱۸۵ هزار شناسنامه مکانیزه در این استان صادر شده است.

وی بیان داشت: تعویض شناسنامه‌های قدیمی و جایگزینی‌ آنها با شناسنامه‌های مکانیزه در صورت رفع محدودیت‌ها و با استفاده از اعتبارات استانی که از طریق استانداری در اختیار ادارات کل قرار می‌گیرد انجام خواهد شد.

معاون امور اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور انتشار آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت را از دیگر وظایف ثبت احوال عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۳۲ هزار نقطه کشور به پایگاه اطلاعات سازمان ثبت احوال متصل هستند و اطلاعات لازم را جمع‌آوری می‌کنند.

کرمی همچنین تسهیل، سرعت و دقت در ارائه خدمات به مردم را از اولویت‌های سازمان ثبت احوال عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: به منظور روان‌‌سازی امور و تسهیل در کار ارباب رجوع شیوه‌نامه‌ها و مقررات سازمان ثبت احوال مورد بازنگری قرار گرفته و در کمیته تخصصی زیر نظر شورای ثبت احوال بررسی و مصوب شده است که با اجرایی شدن آنها شاهد بهبود امور مردم خواهیم بود.

 

منبع:فارس