ظریفظریف در توئیت خود نوشته است: «بازگشت از ژنو بعد از گفت‌و‌گوهایی سخت. توافق ممکن است، ولی لازم است که توهمات از بین برود. نباید مانند سال ۲۰۰۵ یک بار دیگر فرصت از دست برود».

ظریف: توهمات کنار برود تا تجربه 2005 تکرار نشود

در فضای آمیخته با بدبینی ایجاد شده پس از این دور از گفت‌و‌گو‌ها در وین، بازخوانی رفتار غرب در سال ۲۰۰۵ و عواملی که منجر به بن‌بست در مذاکرات در آن سال شد، قابل توجه خواهد بود.

از ماه اوت ۲۰۰۲ که سخنگوی گروهک منافقین، خبر وجود سایت‌های هسته‌ای ایران در نطنز و اراک را منتشر کرد تا آخرین روزهای دوره ریاست‌جمهوری سید محمد خاتمی که روند گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران و غرب با موانع جدی و روندی وارونه رو‌به‌رو شد، سه دولت اروپایی طرف مذاکره این مجموعه رفتارهایی از خود نشان دادند که اکنون وزیر خارجه ایران هشدار می‌دهد تکرار نشوند.

سوء‌استفاده از آژانس و مدیرکل وقت آن یعنی محمد البرادعی هنوز در خاطره مقامات ایرانی ‌مانده است. تحریک البرادعی به انتشار گزارش‌هایی تند علیه ایران با وعده ادامه مدیرکلی آژانس و نیز استفاده از موقعیت مدیرکل برای تحمیل تعلیق گسترده بر برنامه هسته‌ای ایران، بخشی از مشکلات در روابط ایران و آژانس بود.

دور جدید مذاکرات در وین و همه مذاکرات هسته‌ای در چند سال اخیر نیز تحت تأثیر رفتار آژانس قرار دارد. مواضع کشورهای غربی در مورد ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته و به ویژه پیش از سال ۲۰۰۳ به یکی از مهم‌ترین موانع در مذاکرات اخیر هسته‌ای تبدیل شده است.

در آغاز سال ۲۰۰۵ نادیده گرفتن حقوق ایران و نپذیرفتن پیشنهادهای منطقی ایران، ویژگی مشترک پیشنهادهای رد و بدل شده بین ایران و سه کشور اروپایی بود. سه کشور اروپایی در ژانویه این سال؛ پیشنهادی متضمن تعهد ایران به نساختن سلاح کشتار جمعی، همکاری در مبارزه با تروریسم و موضوع امنیت منطقه‌ای و از جمله در عراق و افغانستان را رد کردند. این کشور‌ها در مارس ۲۰۰۵ نیز پیشنهاد ایران را ـ که پذیرش پروتکل الحاقی، بازرسی‌های بیشتر و تعهدات بیشتری را شامل می‌شد ـ رد کردند و در ماه اوت آن سال و در آخرین روزهای دولت سید محمد خاتمی، خواستار منع توقف همیشگی غنی‌سازی هسته‌ای در ایران شدند.

چنین خواسته‌ای در حالی از سوی کشورهای اروپایی و با بی‌توجهی به تعهدات آن‌ها در توافق پاریس مطرح می‌شد که آن‌ها در پاریس بر حقوق ایران بر پایه ‌ان‌پی‌تی ـ که مطابق با تعهداتش به معاهده و بدون تبعیض اعمال می‌شود ـ اذعان کرده بودند.

 

منبع:تابناک