shahrvandiزمانی که گروه ها و احزاب مرزهای خود را بشناسند و خواهان تحمیل خط مشی و سبک زندگی خود به دیگران نباشند، ما به نوعی دموکراسی نزدیک می شویم که نمونه هایی از آن را در ادبیات قرآنی نیز می توان دید. قوم بنی اسرائیل به ۱۲ قبیله تقسیم می شوند که هر کدام حزبی مستقل و منشی متمایز دارند. صاحب نظران می گویند دین را که درست بخوانیم تعارضی با مفاهیم انسانی و از جمله آزادی های دموکراتیک ندارد. متاسفانه انسان ها این گونه عمل نمی کنند. آن ها از خود نمی پرسند اگر جایی از قرآن امر به زدن و بستن و کشتن می دهد، آنجا کجاست و چه مقتضیاتی دارد و اگر امر به مماشات و دوستی می کند آنجا کجاست؟

مدیرمسئول روزنامه جام جم می گوید: ضرورت وحدت و همدلی در جامعه، یک ضرورت عقلی است و کسی در مقابل آن اختلاف‌ و تفرقه را ترجیح نمی‌دهد. در مورد دولت و احزاب و افراد سیاسی نیز به روش‌های مختلفی امکان وفاق وجود دارد و نمایندگان احزاب می‌توانند دور هم جمع شوند و نشست‌هایی را برگزار کنند و بیشتر به نقاط اشتراک بپردازند و با تکیه بر روش‌های عقلی، اختلافات خود را بیان کنند.

بیاموزیم برداشتمان از دین را وحی منزل قرار ندهیم. نگرش های خاصی وجود دارد که در ساده ترین مفاهیم مغایرتی بارز با مقتضیات جوامع نوین دارند. برای مثال، بهترین جایگاه برای زن را خانه و بهترین وظیفه را خانه داری و بهترین حجاب را چادر و برقعه می دانند. این دست دیدگاه ها بوده اند که بنا به آمار ۷۵ درصد زنان تحصیل کرده و توانمند کشور را از کار محروم کرده اند.

بیژن مقدم  با اشاره به لزوم اجرایی شدن گفتمان دوستی در میان مسئولان عالی رتبه کشور خاطر نشان می کند: بیان و بهره‌گیری از روشی به نام گفتمان دوستی از طرف مسئولان کشور کمک می‌کند تا به یکدیگر نزدیک‌تر شوند و فضای جامعه نیز از اختلافات و تشنج‌ها دور شود. البته صرفاً با بیان این روش، مشکلات حل نمی‌شود و مثلاً نمی‌شود در کلام بگوییم ما انتقادپذیر هستیم ولی در واقعیت این گونه نباشد. جامعه ما امروز نیازمند رفتارهای عملی است.

وی اضافه می کند: نگاه مردم در موارد زیادی به بالادستی‌های خود است و به همان طریق رفتار می‌کند. به همین جهت است که هر چه گفتمان دوستی عملاً توسط بزرگان و شخصیت‌های سیاسی استفاده شود، مردم نیز به انجام آن تشویق می‌شوند.