مشکلات روانی مانند هر مسئله دیگر انسان، ماهیت واقعی دارند و نیازمند برخورد علمی و درمان اصولی هستند. اما، جامعه با موضوعات مرتبط با روان برخورد دوگانه ای دارد. جامعه با برچسب زدن و انگ روانی، افراد را از پی گیری مسیرهای سلامت و مراجعه به روانشناسان و مشاوران ورزیده جهت درمان باز می دارد. و از طرف دیگر، فرد را برای داشتن رفتار متناسب تحت فشار قرار می دهد. این دوگانگی، در کنار رشد گجتهای ارتباطی باعث شده، بازار روانشناسی زرد در فضای مجازی داغ شود.

در واقع، مشکلات ارتباطی و مصائب روحی شیوعی گسترده دارند. طبق برآوردهای رسمی حدود یک چهارم مردم در جریان زندگی نیازمند درمان روانشناختی هستند. بنابراین، جمع گسترده ای از افراد، درمان مشکلات احساسی، ادراکی و رفتاری خود را در نزد افرادی کارنابلد جستجو می کند. تجویزهای صورت گرفته در بهترین حالت، اگر بیراهه نباشد، موجب تسکینی موقت شده و رنج مجدد با تنش آلودگی مضاعف باز می گردد.

 

مسیر درمان علمی را بشناسیم

در رویکرد علمی، درمان در سه سطح پیشگیری اولیه، تشخیص ثانوی و پیشگیری ثالثه صورت می گیرد. هدف همه این درمانها ایجاد مقاومت در برابر آسیبها، بازداری، به حداقل رساندن آسیب و در نهایت بازگرداندن فرد به شرایط سلامت روان است.

یکی از روانشناسان کشور در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به این که مشکلات روانی از سالهای کودکی و از لحظه انعقاد نطفه شکل می گیرد، اظهار می دارد: هیچ درمان فوری برای درمان اختلالات روانی وجود ندارد و مشکلاتی که طی سال‌ها اتفاق افتاده با چند جلسه روانشناسی درمان نخواهد شد.

انزانی تشخیص ثانوی را امری تخصصی و در چارچوب توانایی های درمانگران آموزش دیده دانسته و تاکید می کند: در حال حاضر که در عصر مدرن جوامع به سمت تخصصی شدن حرکت می‌کنند، حضور روانشناسان زرد، نشر کتب روانشناسی زرد و یا تبلیغات خاصی که با جملات جذاب و گمراه‌کننده‌ای مانند”سه روزه از اعتیاد طولانی مدت خود خلاص شوید”، “با یک جلسه زوج مناسب خود را پیدا کنید”، “شفای وسواس‌های کودکی شما طی سه روز” و… آرایش شده‌اند، در ایران افزایش پیدا کرده است.

وی ضمن هشدار درباره این مسئله که حتی روانشناسان زرد به درمان و ارائه تبلیغات اختلالات روانی مانند “درمان اختلالات روانی با ساده‌ترین شیوه‌ها طی کمتر از ۲۴ ساعت” نیز ورود کرده‌اند، افزود: روانشناسان زرد عموما افرادی هستند که مجوز و مدرک روانشناسی ندارند اما همایش‌های به اصطلاح تخصصی را به قصد جذب مراجعه‌کنندگان و بدون اطلاعات علمی برگزار می‌کنند، اما در نهایت این همایش‌ها تبدیل به کارگاه‌هایی خواهد شد که به صورت ثابت پول زیادی از مراجعان خود دریافت کنند. ممکن است افرادی که در کارگاه‌ها یا سمینارهای روانشناسان زرد شرکت می‌کنند و یا از طریق شبکه‌های اجتماعی از آنها مشاوره می‌گیرند، تاثیرات مثبت لحظه‌ای را در زندگی خود مشاهده کنند، اما این تاثیرات مثبت بسیار کوتاه مدت هستند و به مرور زمان زندگی آنها تحت تاثیر این مشاوره‌های غیرعلمی قرار می‌گیرد و پیامدهای جبران‌ناپذیری برای فرد، خانواده و جامعه ایجاد خواهد کرد.

وی با بیان اینکه شناخت مشکلات روانی، رفتارها و سلامت روان بحث بسیار پیچیده‌ای است که با یک یا دو جلسه روانشناسی برطرف نمی‌شود، توصیه کرد که کتاب‌های روانشناسی که افراد مطالعه می‌کنند، باید منبع علمی معتبری داشته باشد و افراد پیش از مراجعه به هر مشاور، روانشناس یا روانپزشکی ابتدا سوابق، مجوز و صلاحیت آنها آگاه باشند

انزانی افزود: باید بپذیریم که مشاوران و روانشناسان، مسئول کامل بهبود مراجع نیستند، بلکه مراجع با انتخاب فرد متخصص برای درمان مشکلات خودش باید همگام با مشاور تمرین‌ها را انجام داده و مطالعه کند تا به تدریج بتواند سبک زندگی و ارتباطی خود را بهبود بخشد. ما روانشناسان امیدواریم با آگاهی‌هایی که در رسانه‌های متفاوت به مردم ارائه می‌کنیم به سمت جامعه با حداقل مسائل و مشکلات روحی حرکت کنیم و بتوانیم به سرعت با آموزش‌های باکیفیت، جامعه را به حد مطلوب سلامت روان نزدیک کنیم.