ubamaجمهوری خواهان می پرسند: آیا دادن امتیازات بیش از حد به ایران سبب شده دولت اوباما از انتشار متن توافق خودداری کند؟

به گزارش سایت شبکه خبری «فاکس نیوز» جمهوری خواهان آمریکایی از تصمیم دولت آمریکا برای عدم انتشار متن توافقنامه اجرایی هسته ای با ایران ابراز نگرانی کرده اند. آنان معتقدند توافقی سری با ایران وجود دارد که دولت آمریکا مایل نیست متن آن را منتشر نماید.

عدم انتشار متن کامل توافقنامه ژنو نشان دهنده پیچیدگی‌هایی است که دولت‌های ایران و آمریکا در سطح داخلی و بین المللی با آن روبرو هستند. لابی‌های قدرتمند اسرائیلی‌ها در آمریکا و اقتدارگرایان در ایران از جمله معضلات است که هم‌اکنون دولت اوباما و روحانی با آن روبرو هستند. بدون تردید، افشاء کامل سند ژنو فرصت را به دست بهانه جویان می‌دهد تا با بهانه‌گیری‌ها به فرآیند توافق صدمه بزنند.

از این منظر، می‌توان گفته ستیزگرانه سناتور مارک کرک را تحلیل کرد: «توافق ایران نباید از مردم آمریکا مخفی نگه داشته شود. اگر کاخ سفید به این توافق افتخار می کند، باید بتواند در مقابل ارزیابی های مردمی نیز از آن دفاع کند.» کاملا مشخص است که جمهوری‌خواهان جویای بدست آوردن فرصت برای انتقادی سخت گیرانه و همه جانبه هستند که می‌تواند قدرت مانور دیپلماسی را محدود کرده و تحقق فرآیند برد- برد را مختل سازد.

یکی از کارمندان جمهوری خواه کنگره گفته دولت سند توافق را در یک بخش سری در عمارت کنگره قرار داده که اسناد احساس در آن نگهداری می شود. تنها نمایندگان و کارمندانی که صلاحیت آن ها از نظر امنیتی تأیید شود می توانند این سند را مورد مطالعه قرار دهند؛ اما حتی آن ها نیز نمی توانند اقدام به تهیه کپی یا عکس از این سند کنند. این در حالی است که متن مذکور در زمره اسناد طبقه بندی شده قرار ندارد.

گزارش فاکس نیوز نشان می‌دهد، موج جدید فشار جمهوری خواهان پس از آن آغاز شد که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، طی سخنانی توافق ژنو را تسلیم قدرتهای غربی در مقابل ایران خواند. عبارتی که در صفحه توئیتر منسوب به روحانی قرار گرفت و بعدا حذف شود.

واقعیت این است که سخنان رادیکالی  که دولتمردان ایرانی و امریکایی طی هفته‌های سپری شده بعد از توافق ژنو به زبان می‌آورند، بیش از هر چیز ناشی از بی اعتمادی متقابل است. در واقع، دو دولت در حالی که انگشتشان روی ماشه‌هاست برابر هم ایستاده و درباره صلح گفتگو می‌کنند.

جِی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، روز گذشته در پاسخ به سوالی در این زمینه گفت این ترجیح آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده که بخش های فنی مشخصی از توافقنامه، محرمانه باقی بماند. وی افزود: «این نوع اسناد همیشه به صورت عمومی منتشر نمی شوند؛ اما دولت متعهد است که هر میزان اطلاعات این متن را که انتشار آن امکان پذیر باشد، منتشر نماید.»
پیروزی مطلق وجود ندارد. دولت‌ها زمانی می‌توانند به منافع مطلوب دست یابند، که منافع طرف دیگر را نیز لحاظ کرده باشند. اما، آیا رسیدن به این نقطه بدون اعتماد متقابل ممکن است؟ آیا دقیق‌ترین قراردادها متضمن موفقیت هستند یا این باور  مثبتی که طرفین به یکدیگر دارند است که باعث به ثمر رسیدن توافق‌ها می‌شود؟ اگر دولت اوباما اطمینان داشته باشد ارغوانی‌های ایران قصد فریبکاری ندارند و صداقت را در رفتار یکپارچه آنان مشاهده کنند، بی‌گمان دست بازتری برای مقابله با توطئه لابی‌های اسرائیلی خواهد داشت. و این امری دو سویه است! برای نشان دادن فرهنگ صداقت- در جهانی آکنده از زشت اندیشی- باید روحیه‌ای ایثارگرانه داشت.