مصباح-یزدیرئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی گفت: نگرانی اهالی فرهنگ ایثار و شهادت، مسئله گرانی نیست، بلکه کم‌رنگ شدن ارزش‌های اسلامی است و تنها برای دفاع از این حوزه نگران می‌شوند.
به گزارش مرکز خبر حوزه، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی در ششمین یادواره شهدای موسسه امام خمینی که در سالن همایش‌های موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی  با بیان اینکه محبت اهل‌بیت (ع) هدیه‌ای نجات بخش از سوی خداست، گفت: عشق به خدا موجب شیرین شدن طعم مرگ می‌شود و کسانی که واقعاً عاشق خدا هستند از این طریق به خداوند می‌رسند؛ البته نباید از نظر دور داشت که دعا برای طول عمر نیز از سوی این بزرگان انجام می‌شده است که نکته‌ای عمیق در خود نهفته دارد.
وی با اشاره به مسئله جهاد در اسلام تصریح کرد: در این مبحث است که عنوان شده اگر امام بفرمایند جبهه‌ها را پر کنید و کسی تعلل و بهانه‌جویی کند مشخص می‌شود که محبت این شخص درجه پایینی دارد، به همین دلیل است که محبت بسیاری از مردان بزرگ و الهی از دفاع مقدس و ترجیح خواست خدا از سوی آنان نسبت به مباحث دیگر آغاز شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری دفاع مقدس را نسیمی الهی برای ملت ایران دانست و گفت: این نسیم در کشور ما وزیدن گرفت و هر کسی که استعداد استفاده از آن را داشت شکوفا شد؛ یکی از تجلی‌گاه‌های  پرثمر در دفاع مقدس، تعالی روحیه ایثار و شهادت در ملت ایران بود.
رئیس موسسه امام خمینی ادامه داد: به همین دلیل است که باید برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت گام‌های اساسی برداشت تا این روحیه متعالی در ملت زنده بماند، هر فیلمی که بتواند منادی این روحیه در ملت ایران باشد همانند این است که هر روز یک شهید در جامعه حاضر شده و اثر بگذارد زیرا احیای آثار شهدا به هیچ وجه کمتر از خود آن شهید نیست.
آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: اگر کسی با این روحیه رشد کرده باشد از هیچ دشمن و تحریمی نمی‌ترسد چنانکه یاران رسول‌الله(ص) از شعب ابیطالب نترسیدند؛ زیرا به عالم بالا و آخرت ایمان داشتند. این معرفت آنان مانع از تسلیم در مقابل دشمنان شد، اگر به آخرت ایمان داشته باشیم با معرفت شده و از برخی چیزها که حق ما نیست صرف نظر می‌کنیم.
وی گفت: نگرانی اهالی فرهنگ ایثار و شهادت، مسئله گرانی نیست، بلکه کم‌رنگ شدن ارزش‌های اسلامی است و تنها برای دفاع از این حوزه نگران و ناراحت می‌شوند.