وزرای-روسیهطرح مبادله نفت و کالای ایران و روسیه که جزئیات آن در چند ماه اخیر موضوع گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و البته مذاکرات دو طرف بوده به مرحله جدیدی رسیده و گفته می‌شود که هیات وزرای روسیه در مورد چگونگی اجرایی کردن آن وارد بحث شده است.

به گزارش «تابناک» و به نقل از ریانووستی، کابینه وزرای روسیه در حال بررسی شیوه‌ای جدید برای تحوبل نفت ایران به روسیه از طریق یک شرکت به جای روس‌‎نفت غول نفتی روسیه است. این خبر را روزنامه روسی کومرسانت به نقل از منابع دولتی روسیه منتشر کرده است.

منابع مطلع در این باره گفته‌اند که شرکت مورد نظر در روسیه ثبت خواهد شد و بر عکس روس‌نفت در بازار بین‌المللی نفت فعال نخواهد بود و به عبارت دیگر، غرب ابزار فشاری علیه آن نخواهد داشت.

بر طبق گزارش‌های غیررسمی، گفت و گوهای بین ایران و وزارت انرژی روسیه با نظارت آژانس انرژی روسیه در جریان است، هر چند که مقامات روس از ابراز نظر در این باره خودداری کرده‌اند.

در چند ماه اخیر ادعا شده است که ایران و روسیه در حال مذاکره بر سر قراردادی هستند که بر اساس آن، مسکو تا پانصد هزار بشکه نفت ایران را در قبال کالا و تجهیزات روسی خریداری خواهد کرد. گفته می‌شود که این مذاکرات در سال گذشته میلادی با پیشرفت همراه بوده است.

منابع آگاه به کومرسانت گفته‌اند که با توجه به این که ذخایر نفتی ایران از دریای خزر دور هستند، تحویل این مقدار نفت ایران به روسیه با دشواری همراه است و زیربناهای لازم برای چنین اقدامی آماده نیست.

یک منبع آگاه گفته است که به دست آوردن بخشی از نفت ایران برای روسیه دارای اهمیت است. وی اضافه کرده است که به طور نظری امکان صدور نفت به چین از طریق قزاقستان وجود دارد ولی توافق با قزاقستان در این باره با مشکلاتی مواجه است.

در حالی که ارزش قرارداد احتمالی، حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال برآورد شده است، واشنگتن اجرایی شدن آن را در مغایرت با تحریم‌ها علیه ایران می‌داند ولی روسیه با این نظر آمریکا مخالف است.

در روزهای گذشته، خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع روسی اعلام کرده بود که مسکو “تمام اسناد لازم در این مورد را آماده کرده است” و نهایی شدن آن در انتظار ارزش‌گذاری بهای نفت است. به گفته این منبع فرآورده‌های صنعتی، از جمله فلزات و غذا در این معامله احتمالی در برابر نفت تبادل می‌شود و ادوات نظامی در آن وجود ندارد.