تخمهرییس انجمن فوق تخصصی عفونی اطفال با اشاره به اینکه سیگار اصلی‌ترین آلاینده موجود در منازل است گفت: هنگام دید و بازدیدهای نوروزی والدین باید کودکان به ویژه مبتلایان به بیماری‌های مزمن تنفسی را از مکان‌هایی که دود سیگار در آن وجود دارد، دور نمایند.

دکتر محمد رضا بلورساز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه در ایام نوروز، شادی و تغییر روحیه خانواده‌ها با گذر از زمستان به بهار دوچندان می‌شود گفت: خانواده‌ها باید برای پیشگیری از مشکلات احتمالی نکاتی را رعایت کنند تا دچار نگرانی نشوند.

وی با تاکید بر اینکه توجه به سلامتی کودکانی که مبتلا به بیماری‌های مزمن هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: کودکانی که مبتلا به بیماری مزمن مانند آسم و مشکلات ریوی هستند باید در این ایام از تماس با آلاینده‌های موجود در منازل که در راس آن سیگار است پرهیز کنند.

این فوق تخصص یادآور شد: بوهای متصاعد شده از مواد سرخ کردنی، اسفند و عطر و ادکلن شدید موجب تشدید بیماری‌های تنفسی کودکان می‌شود.

تغییرات هوایی برای کودکان مضر است

بلورساز با اشاره به تغییرات دمایی در ایام نوروز گفت: سرما برای کودکان ضرر دارد بنابراین حتی الامکان نباید در هوای سرد از منزل خارج شوند زیرا سرمای هوا موجب بروز بیماری و یا تشدید مشکلات تنفسی می شود.

کودکان در مصرف آجیل افراط نکنند

رییس انجمن فوق تخصصی عفونی اطفال خاطر نشان کرد: به رغم اینکه انواع آجیل و تخمه حاوی ویتامین و مواد معدنی است ولی مصرف بیش از حد مجاز این نوع تنقلات موجب بروز ورم معده و درد معده می‌شود.

بلورساز با اشاره به اینکه مصرف تخمه موجب بروز یبوست مزمن در کودکان می‌شود گفت: در برخی موارد افراط در مصرف تخمه کدو موجب شده، توده‌ای از تخمه کدو در ناحیه مخرج گیر کرده و منجر به عمل جراحی کودک شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اینکه روده و معده کودک قادر به هضم تخمه نیست گفت: مصرف بی رویه این نوع تنقلات باعث می‌شود که این مواد در انتهای روده گیر کرده و باعث تجمع توده مدفوعی (Fecal impection) شود، بنابراین والدین باید کودکان را از مصرف بی حد و اندازه انواع آجیل به ویژه تخمه منع کنند.