کمبود-ابمصاحبه پشت مصاحبه، هشدار پشت هشدار و حالا تهدید.
این حکایت اظهارات مقامات وزارت نیرو و بخش آب کشور است که از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم به بهانه‌های مختلف و در مراسم‌های متعدد از افتتاح و بازدید و سخنرانی گرفته تا جلسات ویژه ملی و محلی بیان می‌شود اما ظاهرا گوش شنوایی وجود ندارد. گویا مشترکان آب هنوز بحران آب را جدی نگرفته‌اند و به همین دلیل تغییری در رفتار مصرفی آنها یعنی صرفه‌جویی دیده نمی‌شود. همین چند روز پیش بود که مقامات آب و فاضلاب تهران از ضرورت‌ حفر ۸۰حلقه چاه جدید برای جبران کمبود آب تهران خبر دادند. چاه‌هایی که چند سال پیش بحث‌های جدی در مورد بالابودن درصد نیترات آنها از سوی وزارت بهداشت مطرح شد اما خیلی سریع موضوع جمع شد.
گزارش‌های رسمی و غیررسمی حکایت از به آخر رسیدن ذخایر آبی تهران در سدهای اطراف دارد. به گفته مسئولان آب تهران، ذخایر آبی پایتخت در پایین‌ترین سطح نیم قرن اخیر قرار گرفته است و این در آینده نزدیک می‌تواند برای پایتخت‌نشینان مخاطرات و زحمات زیادی به‌وجود آورد. این شرایط البته محدود به تهران نیست و اکثر شهرها و حتی برخی مناطق روستایی کشور دچار بحران و کمبود آب هستند. طبق اعلام گزارش‌های رسمی هم‌اکنون در حدود ۶۰۰شهر کشور در شرایط تنش آبی یا در آستانه ورود به تنش آبی قرار دارند.

به گزارش همشهری، تا چندی پیش مقامات وزارت نیرو محتاطانه تلاش می‌کردند با توصیه شهروندان تهرانی را به صرفه‌جویی ۱۰تا ۲۰درصدی تشویق کنند اما گویا توصیه نتیجه نداده و مدتی است تغییر رویه داده و به هشدار و تهدید روی آورده‌اند. براساس اعلام وزارت نیرو، مصرف آب در تهران در روزهای اخیر رکورد زده است. مشترکان تهرانی روز شنبه ۲۰اردیبهشت، حدود ۳میلیون مترمکعب آب مصرف کرده‌اند. این میزان در مقایسه با روز پنجشنبه هفته گذشته ۷۶هزار مترمکعب و در قیاس با روز مشابه سال گذشته ۸درصد افزایش داشت. جمع مصرف آب در تهران از ابتدای سال‌جاری تاکنون به ۱۲۷میلیون و ۱۴۴هزار مترمکعب رسیده است.
در این راستا، مسئولان وزارت نیرو مشترکان پرمصرف را تهدید کرده‌اند که درصورت عدم‌رعایت مصرف، آب مشترکان پرمصرف برای مدتی قطع خواهد شد.

سد لار خالی است

سد لار که یکی از سد‌های تأمین‌کننده آب شهر تهران است، در حال حاضر به شکل قابل توجهی خالی است، به‌طوری که حجم کنونی سد لار نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد کاهش دارد. مخزن سد لار از منابع تأمین آب آشامیدنی تهران، به شکل قابل توجهی کاهش یافته است، به‌طوری که خودرو به راحتی در مخزن این سد حرکت می‌کند. بنابراین گزارش وجود قایق‌های به گل نشسته در مخزن به وضوح قابل مشاهده است و خبرنگاران به راحتی در مخزن این سد اقدام به تهیه گزارش می‌کردند.

در حال حاضر میزان آبی که در مخزن سد ذخیره شده است ۵۳میلیون مترمکعب است که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۴۵درصد (پارسال ۹۶میلیون مترمکعب بود) کاهش یافته است. میزان ورودی سد لار در حال حاضر ۲۶مترمکعب بر ثانیه است و ۱۵مترمکعب بر ثانیه میزان خروجی این سد است.در حال حاضر میزان فرار آب (هدر‌ روی) سد لار ۴مترمکعب بر ثانیه است که اگر بخواهیم به شکل عامیانه آن را بیان کنیم، هر ثانیه ۴هزار لیتر از سد لار آب هدر می‌رود.