تروریسم همانند زخمی کهنه در عراق باقی مانده و هر روز در گوشه ای خود را نشان داده و جان انسان ها را می گیرد. چگونه می توان برابر آن ایستاد؟ مردم چه مسئولیتی در قبال آن دارند؟

برای پاسخ به این سوال باید دید تروریسم چگونه عمل می کند. همانند آب که هنگام رها شدن شیارهایی در محیط یافته و مطابق آن ها پیش می رود، تروریسم نیز نیازمند بستر اجتماعی مستعدی است که بتواند درون آن پنهان شده، از آن ارتزاق کرده، نیرو گیرد و با کمک آن امکانات اطلاعاتی- عملیاتی را مهیا سازد.

دولت عراق باید شیارهای اجتماعی مستعد را با دقت شناسایی کند. این الفبای کار است. پس از آن بحث رصد نقطه به نقطه درون شیارها برای شناسایی درگاه های حضور تروریست ها مطرح می شود، دریچه هایی که حکم بخش های آلوده را دارند. بزرگترین مشکل دولت عراق رسیدن به همین نقطه است. چگونه می توان در فضایی گسترده، درون انبار کاه، سوزنی را یافت؟ چگونه می توان به یک خانه تیمی، چگونه می توان به یک رابط کلیدی دست یافت؟

در اینجاست که نقش ساختارهای مردمی- اطلاعاتی خود را نشان می دهد. اگر درد درون شیارهای مستعد است، درمان نیز درون همین شیارها وجود دارد. فعال کردن افرادی از بدنه بخش های فوق الذکر و تجهیزشان برای شناسایی درگاه های حضور تروریست ها راهکاری ممکن برای ریشه کن ساختن تروریسم در عراق است.

بدون کمک از مردم، و بدون هوشیاری مردم و احساس مسئولیتشان در مبارزه با تروریسم این آفت کهنه هیچگاه جان و مال عراقی ها را رها نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «رویترز»، در حملات تروریستی امروز در ۳ استان «بغداد»، «نینوا» و «بابل» عراق، دست‌کم ۴۹ کشته برجای گذاشت. حملات تروریستی امروز در عراق با حمله خمپاره‌ای به منطقه امنیتی «الخضراء» بغداد آغاز شد. این منطقه مقر اصلی وزارت‌خانه‌ها، سفارتخانه‌ها، پارلمان و …است.

منابع امنیتی عراق اعلام کردند که در سلسله انفجارها و خشونت‌های امروز این کشور ۱۱۷ تن کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی،‌ بزرگترین این انفجارها در استان‌های بغداد، بابل و دیالی رخ داد که به کشته شدن دست کم ۴۹ تن و زخمی شدن ۵۵ تن دیگر انجامید.

بنا به گفته منابع امنیتی عراق، دستکم هشت خودروی بمب‌گذاری شده در استان‌های مذکور منفجر شد که علاوه بر کشته شدن ده‌ها تن، خسارت زیادی نیز بر جای گذاشت.

بر اساس این گزارش، هدف یکی از حملات انتحاری امروز رئیس شورای استانداری دیالی بود که وی از این ترور جان سالم به در برد.

از سوی دیگر شبکه خبری الجزیره اعلام کرد در حمله تروریستی به یک پادگان در شرق فلوجه ۱۳ سرباز عراقی کشته و چند تن دیگر زخمی شدند.

همچنین در این حمله چندین سرباز عراقی به اسارت گرفته شدند.