رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه فرصتی پیش آمده برای همکاری یک زمینه سازی نمایشی نیست، گفت: اگر طرف های ما بخصوص غربی ها بخواهند سختگیری و مثل همیشه بهانه جویی کنند، همین فرصت را هم از دست می دهند.
به گزارش خبرگزاری فارس هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد با بیان اینکه خوشحالم که از افکار شما استفاده کنم، اظهار داشت: در شرایطی که الان وجود دارد فرصتی برای این نظر شماست که بتوانیم زمینه ای مناسب را برای همکاری فراهم کنیم؛ این یک زمینه سازی نمایشی نیست بلکه محصول افکار مردم ماست؛ آنهم مردم فرهیخته و آگاه؛ لذا طبیعی است که اگر طرف های ما بخصوص غربی ها بخواهند سختگیری و مثل همیشه بهانه جویی کنند؛ همین فرصت را هم از دست می دهند.
هاشمی رفسنجانی ادامه داد: ما از شما هیچ امتیازی نمی خواهیم؛ فقط می خواهیم حق ما را به رسمیت بشناسید و ما هم در چارچوب مقررات بین المللی عمل کنیم. مطمئنم که اگر چنین رفتاری کنید؛ با استقبال مردم ما روبرو می شوید ولی اگر در حدّ اظهارات نسنجیده مطالبی بگویید که غرور مردم ما را تحریک بکند ضرر می کنید، این رابطه ای  را که می توان تقویت کرد ؛ سخت تر می شود و شما نمونه مردم ما را در خود سوئد دارید؛ بالاخره آن نمونه است و در ایران دریایی از آن آدم ها هستند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به خصومت‌هایی که غرب طی ده‌های   بعد از پیروزی انقلاب در حق ایران روا داشت، تصریح کرد: مسایل طولانی گذشت و مردم ما راه جدیدی را انتخاب کردند.ولی شما می بینید که اگر اوباما یک ذره کوتاه می آمد؛ کنگره آمریکا تحریم های دیگری وضع می کرد.شما می دانید که امپراطوری رسانه های صهیونیسم در کشورهای شما و آمریکا چقدر حاکم است! همه ی اینها علیه ما کار می کنند. پس این را حمل بر این نکنید که ایران به خاطر تحریم ها عاجز شده و الان آمده تسلیم شده است.در این ۳۵ سال همیشه تحریم بودیم.شاید عام نبود؛ ولی در خیلی چیزها تحریم های جدی بودیم.ولی الان وقتی که این شرایط  پیش آمده؛ فکر می کنم غربی ها باید یک مقدار عاقلانه تر رفتار کنند.
هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه به هر حال الان صفحه ی جدیدی باز کرده ایم، گفت: اگر بخواهیم گذشته ملاک داوری باشد ، مطمئنم غرب ضرر می کند. نمی خواهیم  داوری کنیم، گفتم که بدانید ایرانی ها مسیر صحیحی انتخاب کردند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: من می دانم باید چکار کنید اگر عمل کنید، خیلی آسان می بینم که همه مسایل حل می شود.قبلاً خواسته ی غرب از ما این بود که شما در سیستم کارهای اتمی خود باید شفاف سازی کنید تا مطمئن شویم به طرف سلاح هسته ای نمی روید. راه حل را این می دانم که ایران هرچه دارد، کاملاً شفاف کند و غرب هم بیش از آنچه می‌گفت، چیزی از ما نخواهد.شما به مقررات بین المللی پایبند هستید.همان مقررات گفته که همه حق دارند از منافع صلح آمیز هسته ای استفاده کنند.الان تکنولوژی هسته ای را کاملاً در اختیار داریم، ولی حد مجاز ما قبل از سلاح نظامی است و نمی خواهیم به طرف کارهای نظامی برویم. موقعی که عراق با بمب های شیمیایی داشت مردم ما را شهید می کرد و حتی مردم خودش را در حلبچه قتل عام کرد،ما هم می توانستیم از سلاح شیمیایی استفاده کنیم.ما حرام و جنایت می دانیم که بی گناهان را بکشیم.
وی یادآور شد: امام (ره) به ما دستور داده بود که اگر می خواهید تلافی کنید و شهری را بزنید،۴۸ساعت قبل بگویید تا مردم بتوانند بیرون بروند.ممکن است به خاطر مسائل دینی بر سر خیلی از مسائل با شما اختلافاتی داشته باشیم، ولی در مقررات بین المللی هر جا که امضا کردیم کاملاً همکاری و مراعات می کنیم. اگر اینگونه عمل کنیم،  می توانیم در یک جلسه، آخر کار هسته ای را در مذاکرات خود ببینیم، ولی اگر غربی ها زیاده خواهی کنند و بخواهند از حقوق ما بزنند، در آن صورت مطمئنم که به وضع سابق بر می گردد.
از اینکه بگذریم همکاری ما با شما حدی ندارد.خیلی چیزها احتیاج داریم و خیلی چیزها داریم که می توانیم به شما بدهیم.
بزرگترین مخازن نفت و گاز دنیا را در اختیار داریم. بهترین نقطه ی جغرافیایی را داریم که فضای ما برای عبور هواپیماهای شرق به غرب و شمال به جنوب و بالعکس، بهترین مسیر است. در شمال و جنوب که می توانیم امن کنیم و می توانیم نا امن کنیم، بخش اعظم منابع انرژی زای دنیاست. در غرب ما هم اینگونه است. شما چنین کشوری را به خاطر حرف های تروریست ها از دست ندهید.
وی ادامه داد: الان الویت ما تکنولوژی سالم هسته ای است که شما می توانید به ما کمک کنید و ما هم به شما کمک می کنیم.استفاده از انرژی آب، باد و آفتاب بهترین چیزهایی است که در اینجا جزو اولویت های ما نیز هستند. اگر شما مایل باشید، بزرگترین دانشگاه ایران که دانشگاه آزاد اسلامی است و غیر دولتی وبزرگترین دانشگاه حضوری دنیاست ، با یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی فعلی حاضریم با دانشگاه های شما هماهنگ کنیم تا تبادلات علمی و عملی داشته باشند. ۴۰۰ واحد دانشگاهی در سراسر کشور، ۵۰ هزار استاد و پنج میلیون فارغ التحصیل دارد. اگر فرصت داشتید، یکی از واحد ها را ببینید که چه عظمتی دارد! دولت هیچ کمکی به این دانشگاه نمی کند،ولی مالیات های بزرگی به دولت می پردازیم. این ها در سایه تحریم ها به وجود آمد که به طرف تربیت نیروی انسانی ماهر رفتیم. با این ارتباط علمی می توانیم خیلی بیشتر از الان ارتباط  داشته باشیم.

به گزارش فارس در ادامه این دیدار کارل بیلت وزیر امور خارجه سوئد اظهار داشت: همان گونه که تایید خواهید کرد؛ در وضعیت حساس و بسیار مهمی به سر می بریم و بسیار امیدوار هستیم که فرصتی برای گشایش و تغییر در بهبود و گسترش روابط در آینده ایجاد شود.البته این نیازمند برخورد و مقابله با مشکلاتی است که سر راه روابط دو طرف وجود دارد و نیازمند حسن نیت و همچنین حس مصالحه دو طرف برای برخورد با این مشکلات است.
وزیر امور خارجه سوئد تصریح کرد: همان گونه که فراروی ما زمان سخت و چالش برانگیزی هست ؛ امّا نوید بخش هم هست.این قرارداد و معاهده ی موقتی که دو طرف در خصوص موضوع هسته ای به آن رسیدند؛ فرصت خوبی فراروی ما قرار داده است.فکر می کنم اگر حسن نیت و رهبری قوی از هر دو طرف وجود داشته باشد ؛ این احتمال خوب وجود دارد که در شش ماه آینده بتوانیم به توافق نامه ی جامع و همه جانبه برسیم. البته از نظر ما موضوعاتی هست که حساس و مناقشه بر انگیز است. کسانی در طرف غربی ها هستند که معتقدند نباید امتیاز زیادی به ایران داده شود. اینها معمولاً واقعیت را نمی گویند و معمولاً مخفی کاری های زیادی دارند. مطمئن هستم در ایران هم کسانی هستند که چنین نظری را در مورد غربی ها دارند و اگر به گذشته نگاه کنیم؛  هر دو طرف این قضیه تا حدودی واقعیت را می گویند. در سال هایی که گذشته دو طرف فرصت هایی را از دست دادند. اشتباهی از سوی هر دو طرف بود.امّا این احتمال برای هر دو طرف وجود داردکه در فرصتی که فراروی ماست؛  زمان و فرصتی به هر دو طرف بدهیم تا مشکلات را حل کنند.

وی تاکید کرد: اگر موفق شویم که این موضوع را به طور جامع حل کنیم؛ فرصت ها و زمینه های زیادی برای همکاری ها  در حوزه های مختلف؛ از جمله حوزه هسته ای  فراروی ما خواهد بود.امیدواریم این فرصت را برای ما ایجاد کنید تا بتوانیم در خصوص دستور کارهایی چون حقوق بشر که برای ما اهمیت بسزایی دارد؛ وارد شویم.
وزیر امور خارجه سوئد تصریح کرد: قبول میکنم که دو طرف در گذشته اشتباهاتی را مرتکب شده اند. حتی در سال های اخیر فرصت هایی بود که حتی می شد در باره ی موضوع هسته ای به توافق رسید،اما به دلایلی نشد.فکر میکنم بسیار حایز اهمیت خواهد بود که به گذشته نگاهی داشته باشیم تا ببینیم قرار است الان و آینده چکار کنیم.بدون فراموش کردن آنچه در گذشته اتفاق افتاده،می توانیم اعتماد ایجاد کنیم و پلی برای آینده بزنیم.بدون هیچ اغراقی ایران کشوری سرشار از بالقوه های بی نهایت و استعداد های درخشان است. بسیاری از استعداد ها در ایران هستند و بسیاری در سراسر جهان پخش هستند.بنابراین فرصتی بی نظیر و بسیار خوبی وجود دارد.در عین حال آنچه را که در گذشته اتفاق افتاده هم داریم که جناب عالی به خوبی اشاره فرمودید. البته احساساتی هم هست که مثلاً اتفاقی دارد در کنگره آمریکا می افتد.
وی گفت: ولی اتحادیه اروپا می خواهد ببیند که چکار می توان کرد و در آینده نزدیک خانم اشتون هم به نمایندگی از اتحادیه اروپا به ایران می آید. می خواهیم مانور و نمایشی داشته باشیم که بتوانیم از این فرصت استفاده کنیم.با آگاهی کامل از آنچه که در گذشته اتفاق افتاده و البته با تکرار و اشاره به این موضوع و خطر بسیار مهم که ممکن است اشتباهات گذشته را تکرار کنیم.

بیلت تاکید کرد: امیدواریم این تحریم ها برطرف شود چراکه برای هیچ کس خوب نیست.حتماً فناوری انرژی از حوزه های خوب همکاری بین دو کشور خواهد بود.دانشجویان ایرانی در سوئد تحصیل می کنند؛ مشارکت دانشمندان و متفکران ایرانی را برای امور تحقیقاتی در سوئد، به ویژه در حوزه پزشکی بسیار مغتنم می دانیم که این مشارکت ایرانی در حوزه و نظام پزشکی و بهداشت سوئد بسیار حائز اهمیت است.