کلاهبرداری-نیجریه ایسرپرست پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان در خصوص کلاهبرداری های اینترنتی از طریق ایمیل‌های جعلی که به کلاهبرداری نیجریه ای معرف است به تاجران وصرافان، و شرکت‌های صادرات و واردات هشدار داد.
به گزارش ایسنا، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی در خصوص کلاهبرداری نیجریه ای اظهار داشت: یکی از جرایم سایبری بین‌المللی که اخیرا بسیار شایع گردیده ،‌ کلاهبرداری اینترنتی از طریق ایمیل‌های جعلی است که این نوع کلاهبرداری به کلاهبرداری نیجریه ای معروف است.
وی با بیان اینکه در این جرم هکرها یا مجرمین سایبری، تاجران وصرافان، و شرکت‌های صادرات و واردات را هدف قرار داده و درابتدا با شناسایی تاجران و یا شرکت‌ها، اقدام به هک ایمیل آنها می کنند، عنوان کرد: ‌ هکرها با ایجاد یک ایمیل مشابه با طرف فروشنده با تغییرات بسیار جزئی که درنگاه اولیه به چشم نمی آید، هکرها یا مجرمان خود را در هنگام یکی از معاملات به جای طرف فروشنده جا زده و به طرف خریدار اعلام می‌کنند:« شماره حساب شرکت تغییر یافته است و از این پس مبلغ مورد معامله را باید به حساب جدید واریز کنید». خریداران و یا وارد کنندگان کالا نیز بدون اینکه موضوع را تلفنی از شرکت فروشنده بررسی کنند، اقدام به واریز وجه به حساب جدید می‌کنندغافل از اینکه این حساب مربوط به فروشنده نیست.
سرپرست پلیس فتای اصفهان تصریح کرد: خریداران پس از اینکه از دریافت محصولات خریداری شده ، خبری نشد موضوع را از فروشنده پیگیری می کنند و فروشنده اعلام می‌کند که وجه مورد معامله واریز نشده و در نهایت به جعلی بودن حساب‌ها پی می‌برند.
مرتضوی با بیان اینکه تاکنون چندمیلیون دلار از واردکنندگان و صرافان ایرانی کلاهبرداری شده است تصریح کرد: به علت اینکه وجه واریز در کشور مقصد بلافاصله برداشت و در چندین حساب گردانده و به مقاصد نامعلومی منتقل می‌گردد به همین جهت پی‌جویی‌های بین‌المللی اینگونه جرائم بسیار مشکل و در برخی مواقع نیز بازگشت وجوه کلاهبرداری شده امکان‌پذیر نیست.
سرپرست پلیس فتای استان اصفهان برای پیشگیری از بروز این گونه کلاهبرداری های اینترنتی گفت: به تاجران، صرافان، صاحبان شرکت های صادرات و واردات توصیه می کنیم به ایمیل‌های مشکوک به هیچ عنوان پاسخ نداده و تبادلات ارزی خود را از راه‌های مختلف همچون تلفن و مکاتبات غیراینترنتی مختلف کنترل نمایند.
وی افزود: یک راه دیگر مقابله با این گونه جرایم این است که پس از واریز پول حتما تاییدیه نامه‌الکترونیکی را از طرف قرارداد خارجی اخذ کرده و پاسخ ایمیل را با گزینه ریپلای (Replay) ندهند بلکه دوباره به این باکس خود مراجعه و با استفاده از آدرس ایمیل اولیه پاسخ طرف خارجی را بدهند.
وی با بیان اینکه درصورتیکه صورتحساب دریافت و پرداخت از طریق ایمیل صورت می‌پذیرد، آدرس ایمیل طرف معامله را در ایمیل خود با نام و مشخصات ذخیره نمایند تا در صورتی که ایمیل جعلی ارسال گردد، ‌قابل تشخیص باشد. خاطر نشان کرد: درصورت دریافت ایمیل درخصوص تغییر شماره حساب به موضوع مشکوک گردیده و موضوع را تلفنی با شرکت فروشنده هماهنگ نمایند، همچنین آدرس ایمیلی که معاملات توسط آن صورت می‌پذیرد،‌ فقط بر روی سیستم مطمئن باز شود.
مرتضوی گفت: واردکنندگان درصورت ارسال حواله‌های ارزی به خارج از کشور ، حواله را با نام خود ارسال کنندتا درصورت وجود مشکل ، امکان پیگیری قضایی وجود داشته باشد.